1 Mayıs’ın güvenliği emekçide

Paylaş

1 Mayıs’a sayılı günler kala milyonların talebini alanlarda haykıracak olan emek örgütleri, kendi güvenliklerini kendileri sağlayacak. Ankara, Suruç ve Diyarbakır katliamından sonra emniyete güveni kalmayan emek örgütleri, Ankara 1 Mayısı’nda 500 emekçiyle alanın güvenliğini alacak.

Ankara’da Kolej Meydanı’nda kutlanacak olan 1 Mayıs İşçi Bayramı için tertip komitesi tarafından hazırlıklar devam ediyor. Tertip komitesinin en önemli çalışmalarından birisi de alanın güvenliği. 10 Ekim Ankara Katliamı, Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik bombalı saldırı ve Suruç katliamı sonrası kitlesel eylemlerde olduğu gibi bu eylemde de sendika ve siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan 500 kişi miting alanındaki güvenliğini sağlamak için görevlendirilecek.

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü aynı zamanda 1 Mayıs Tertip Komitesi üyesi Fevzi Yılmaz, halkın güvenliğini sadece polise bırakmayacaklarını söyleyerek, bu şekilde halkın güvenli bir kutlama yapmasını sağlayacaklarını söyledi.

Yıldız, Ankara halkının bu yıl farklı bir ortamda 1 Mayıs’a gireceğine dikkat çekerek, “2016 Mayıs’ı Ankara’da sokağa çıkma tedirginliğini yok sayan, Ankara üzerindeki kara bulutları dağıtan ve insanlara tekrar alanlara, sokaklara çıkma duygusu veren ve coşkuya dönüştüren bir gün olacaktır” dedi.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ile beraber genel merkezler düzeyinde 1 Mayıs’ı ortak ve kitlesel olarak kutlama kararı aldıklarını söyleyen Yıldız, dört sendikanın yanında bir de Türk-İş’le kutlamanın gerçekleşeceğini söyledi.

Yıldız, Memur-Sen, Hak-İş, Kamu-İş gibi hükümet yandaşı sendikalarla 1 Mayıs için bir görüşmenin yapılmadığını belirtti.

Valilik keyfi olarak Sıhhiye önerisini reddetti

Ankara Valiliği’ne kutlama alanı için başvuru sürecine de değinen Yıldız, valiliğin kendilerine zorluk çıkardığını kaydetti. Değişik düzeylerde 3 kez valiliğe başvuru yaptıklarını ifade eden Yıldız, valiliğin Sıhhiye Meydanı’nı kesin olarak yasakladığını ve alternatif alan olarak ulaşımı zor olan alanları kendilerine önerdiklerini belirtti. Yıldız, önlerine Tandoğan ve Kolej Meydanı seçeneklerinin bırakıldığını söyleyerek, yürüttükleri tartışmalar sonrasında Kolej Meydanı’nı uygun bulduklarını vurguladı.

1 Mayıs için yoğun çalışma

1 Mayıs hazırlıklarına şimdiden başladıklarını belirten Yıldız, çalışmalar kapsamında yoğun bir şekilde bildiri ve afiş dağıttıklarını söyledi. Yıldız, yerellerde de paneller, söyleşiler ve halk toplantıları gerçekleştirerek, halkı alana davet etmeye başladıklarını aktardı.

‘Valilik ve emniyete güvenimiz kalmadı’

Sendikaların alacağı güvenlik önlemlerine de değinen ve bu konuda çalışmalara başladıklarını dile getiren Yıldız, bu kapsamda kutlama günü en az 500 görevlinin alanda görevlendirileceğini söyledi. 10 Ekim Katliamı’ndan sonra valiliğe ve emniyete güvenlerinin kalmadığını belirten Yıldız, “10 Ekim’de katliamı gerçekleştirenlerin kimlikleri bilinmesine rağmen yakalanmadılar. Biz daha nasıl güvenelim?” dedi.

Görevliler tüm noktalarda bulunacak

Güvenliğin işleyişine de değinen Yıldız, “Sabahın erken saatlerinde Diyarbakır Newrozu’nda olduğu gibi tüm yerleri arayıp taradıktan sonra alanın giriş ve çıkışlarında zafiyet yaratacak noktaları belirleyip, oraları kontrol altında tutacağız. Polis aramasından sonra bir de biz arama yapacağız. Metro istasyonlarında, sokaklarda, giriş çıkışlarda arkadaşlarımızı görevlendirerek, güvenliğimizi kendimiz sağlayacağız” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here