Anasayfa Gençlik 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı” 13-14-15 Mart 2015 Diyarbakır da toplanıyor.

1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı” 13-14-15 Mart 2015 Diyarbakır da toplanıyor.

Paylaş

Ortadoğu’nun 15 ülkesinden 370 genç, “1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı” için 13-14-15 Mart tarihlerinde Diyarbakır’da bir araya gelecek.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) gençlik örgütleri öncülüğünde 15 Ortadoğu ülkesinden 370 gencin katılımıyla Diyarbakır’da 13-14-15 Mart tarihleri arasında “1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı” düzenlenecek. “Gençlik Gücünü Yaratacak, Ortadoğu’yu Özgürleştirecek” sloganıyla yapılacak bu buluşma öncesi HDK ve DTK gençlik meclisleri tarafından basın toplantısı düzenlendi. DTK binasında yapılan toplantıya DTK Eş Başkanı Selma Irmak, DTK Gençlik Meclisi Üyesi Miraz Bilen, HDK Gençlik Meclisi üyeleri Esra Gündüz ve Tuğçe Özsoy katıldı.

Toplantıda konuşan HDK Gençlik Meclisi Üyesi Esra Gündüz, Ortadoğu’nun köklü, demokratik tarihi ve kültürünün bilincinde olarak, kendi öz kimlikleri ile bu topraklarda tarihte olduğu gibi barış içinde yaşamayı esas aldıklarını belirtti. Gündüz, “Toplumun öz değerleri ile buluşmasını sağlayacak olan gençler olarak bu tarihi süreçteki rolümüzü üstlenmeli ve örgütlü gençlikle özgür toplumumuzu yaratmaya öncülük etmeliyiz” dedi.

‘Ortadoğu’da demokratik gençlik örgütlenmesini başlatmayı hedefliyoruz’

Gündüz, gençliğin irade ve özgürlük mücadelesini yerel olmak çıkararak, tüm bölge düzeyinde ortak demokratik gençlik mücadele hattını örerek güçlendirmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “Ortadoğu’da demokratik değişim hamlesinin başlatıcısı ve sürdürücüsü olan gençler olarak, 13-14-15 Mart tarihlerinde 1. Ortadoğu Demokratik gençlik Konferansı’nı Diyarbakır’da düzenliyoruz. 15 Ortadoğu gençlik örgütleriyle birlikte Kürdistan ve Türkiye’deki sol, sosyalist, demokrat, yurtsever, Alevî, Süryanî, Êzidî ve diğer halk ve inançların gençlik örgütleri, ayrıca gözlemci olarak Yunanistan, Bask ve Latin Amerika gençlik örgütlerinin katılımıyla, HDK ve DTK gençlik meclisleri olarak gerçekleştireceğimiz konferans ile birlikte Ortadoğu’daki değişim ihtiyacını tartışmayı ve ihtiyaç doğrultusunda Ortadoğu’da demokratik gençlik örgütlenmesini başlatmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Gündüz, son olarak, konferans öncesi 8 kentte gerçekleştirecekleri çalıştaylarla konferansa daha güçlü katılım sağlayacaklarını belirterek, tüm gençleri Ortadoğu’da demokratik gençlik mücadelesini yükseltmeye çağırdı.

Daha sonra konuşan DTK Eş Başkanı Selma Irmak ise, “Her sistem kendini gençlik üzerinden inşa eder. Gençlik her zaman için toplumun geleceği ve dinamik gücüdür. Bu dinamik gücü sizler olumsuz anlamda da kullanıp bir silaha da çevirebilirsiniz. Olumlu anlamda da yeni yaşamın örgütlendirilmesi için kullanabilirsiniz” diye konuştu. Örgütlü gençliğin her zaman kazanacağını ifade eden Irmak, böylesi bir süreçte böyle bir uluslararası konferans tarihi bir sürece denk geldiğine işaret ederek, katılımın güçlü olmasını beklediklerini söyledi. DİYARBAKIR (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here