Anasayfa Gençlik 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı Diyarbakır da başladı

1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı Diyarbakır da başladı

Paylaş

DTK ve HDK Gençlik yapıları öncülüğünde, “Gençlik gücünü yaratacak Ortadoğu’yu özgürleştirecek” şiarıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek olan 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı, dünyanın birçok yerinden gelen gençlik örgütlerinin katılımı ile başladı. Yapılan konuşmalarda, “Ortadoğu’nun özgürlüğüne bu kadar yakın olduğumuz bir süreçte hep birlikte olmak ve bu umudu Ortadoğu halklarına armağan etmek bizlerin görevidir” mesajı verildi.
680x680nc-dyb-13-03-15-genclik-konferansi4
DTK ve HDK Gençlik yapıları öncülüğünde, “Gençlik gücünü yaratacak Ortadoğu’yu özgürleştirecek” şiarıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek olan 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı, Cegerxwin Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda başladı. Konferansa, Lübnan Demokratik Gençlik Federasyonu, Rawa Afganistan Devrimci Kadın Örgütü, Ürdün Demokratik Gençlik Federasyonu, Sosyalist Yemen Partisi, Cezayir Sosyalist Gençler Cephesi, Filistin Toplumsal Düşünce Kuruluşu, Arap Alevi Gençliği, Tunus Demokratik Sosyalist Gençlik, Birleşik Kıbrıs Partisi, Devrimci Anarşist Faaliyeti ve Arjantin Gençlik gibi Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinden birçok gençlik örgütü katılım sağladı. Konferans salonuna, “Parçalanan Ortadoğu’yu örgütlenen gençlikle birleştireceğiz”, “Genç başladık genç başaracağız”, “Ortadoğu gençleri buluşuyor sınırlar ortadan kalkıyor” ve “Güneşin topraklarında doğacak yaşam kadın devrimiyle gerçekleşecektir” pankartları asıldı. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri Sabahat Tuncel, Ayla Akad Ata, Mülkiye Birtane, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, gazeteci yazar Faik Bulut, Kobane Halk Meclisi Eş Başkanı Ayşe Efendi, Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili Feleknaz Uca, HDP MYK üyesi Hüda Kaya, İtalya eski AP Başkanı Rusya Morgantin’in de katıldığı konferans saygı duruşu eşliğinde okunan “Ey Ragip” marşı başladı.

‘Rojava’da devrimi gençler yürütüyor’

Arapça, Kürtçe, Türkçe ve Ermenice olarak katılımcıların selamlandığı konferansta açılış konuşmasını Kobanê Halk Meclisi Başkanı Ayşe Efendi yaptı. Kürdistan coğrafyasında yıllardır süren bir savaş olduğuna ve Rojava savaşının en ağır boyutlarıyla yaşandığına dikkat çeken Efendi, “Bugün Kobanê içinde değil ancak etrafında şiddetli çatışmalar sürüyor. DAİŞ’in yönünü Kobanê ve Rojava’ya vermişler ve diyorlarki ya ‘DAİŞ’le birlikte Kürtler bitecek yada DAİŞ Kürtlerle bitecek’ ancak biz de Rojava’dan özgür yaşam, eşit yaşam mesajı ve kararlılığını veriyor ve diyoruz ki, biz şehitlerimize söz verdik başarıyı getireceğiz” diye belirtti.

PKK Liderin Abdullah Öcalan’ın, “Genç başladık genç başaracağız” sözünü hatırlatan Efendi, şöyle devam etti:”Kürt gençliği dört parça Kürdistan’ın gençleri, Kobanê’de fedai bir ruhla savaş alanına, mücadele alanına çıktılar. Anne ve babasının yanda bir tas su içmeyen Kürt kadınları, bugün babaları ve anneleri ile aynı mevzide su içiyor.” Rojava devriminin YPG/YPJ öncülüğünde gençliğin yürüttüğünü kaydeden Efendi, şunları aktardı: “Bugün Rojava’da devrimi gençler yürütüyor. Gençlik her yerde bulunmalı ve her alanda aktif olmalıdır. Diplomasinin, siyasetin öncülüğünü gençlik yapmalıdır. Biz 38 yıl mücadele ettik. Sizin gibi gençler olduğu müddetçe 38 yıl daha mücadele etmeye hazırız.”

‘Kürt kadının mücadelesi her yerde konuşuluyor’

Koalisyon uçaklarının Kobanê’de DAİŞ’e yönelik bombardıman gerçekleştirmesini de değerlendiren Efendi, “Amerika Kürtlerin gözlerine aşık değil. Kürt kadının mücadelesine aşıktır. Arin Mirkan’ın fedai ruhuna aşıktır. Bugün Kürt kadını ve gençliğinin mücadelesi dünyanın her yerinde konuşuluyor. İnanıyorum ki çok önemli kararlar çıkacaktır bu konferanstan” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından söz alan DTK Gençlik Meclisi üyesi Songül Aşıla ise, “Ortadoğu bir söz, bir kavga ve tarih olarak taşıdığı anlamlarının yanında bir var oluştur” diyerek, Ortadoğu’da tanrıçalaşan kadının tüm benliğiyle var ettiği değerleri, insanlığa armağan ettiğini belirti. Tarih boyunca ulus devletlerin Ortadoğu’yu sömürgeleştirmek adına uyguladıkları projeleri, erkek eliyle var ettikleri ve çetelerle hayata geçirdiklerini kaydeden Aşıla, “Buna karşı Ortadoğu halkları köleliği kabul etmemiş ve birlik olarak sömürgeci zihniyete karşı mücadelelerini büyütmüşlerdir. Ortadoğu’nun özgürlüğüne bu kadar yakın olduğumuz bir süreçte hep birlikte olmak ve bu umudu Ortadoğu halklarına armağan etmek bizlerin görevidir” diye konuştu.

‘Gençliğin duruşu her an dik ve canlıdır’

DBP Genç Kadın Meclisi’nden Evin Danış da, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın konferansa gönderdiği mesajı okudu. Okunan mesaj, salondakiler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. Ardından söz alan HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, konferansta alınacak kararların Ortadoğu’da yürütülen mücadelenin önemli bir noktada olacağına dikkat çekerek, “Gençliğin duruşu her an dik ve canlıdır. Tüm topluma yol gösterecektir. Zindanlarda iktidarların zulmüne karşı mücadele eden, mevzilerde egemenlerin, çetelerin saldırılarına karşı savaşan, sokaklarda, her alanda mücadele yürüten gençleri, devrimcileri selamlıyoruz” diye kaydetti.

Katılımcılardan mücadele mesajı

Daha sonra konuşan HDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel de, konferansın önemine dikkat çekerek, şunları aktardı:

680x680nc-dyb-13-03-15-genclik-konferansi12

“Gençliğin önünde yeni bir yaşamı inşa etme görevi duruyor. Nerede olursa olsun kapitalist modernite nefes aldığımız alanları elimizden alıyor. Ortadoğu gençliği bunun öncülüğünü yapacak ve tüm dünyayı da etkileyeceğine inanıyorum.” Ardından söz alan

680x680nc-dyb-13-03-15-genclik-konferansi3

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ise, “Amed’in 8 bin yıllık bir ömrü var ama hiçbir zaman yaşlanmadı. Sizler de bugün burada bu tarihsel konferansını gerçekleştiriyorsunuz. Gençlik hepimizin umududur. Sizleri burada karşılamak ve sizlere ev sahipliği yapmak bizim için onurdur” diyerek gençliği selamladı. 
Ardından sırayla söz alan HDP MYK üyesi Hüda Kaya, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve dünyanın birçok yerinden gelen gençlik örgütleri temsilcileri, konferansı ve katılımcıları selamlayarak mücadele mesajları verdi.

Devrimci mücadeleyi anlatan sinevizyon gösterimi

Konferansta konuşan İtalya eski AP Başkanı Luisa Morgantini de, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu özgürlük mücadelesine dikkat çekerek, “Öcalan’ın Kenya’dan kaçırıldığını duyunca büyük üzüntü duymuştuk. Öcalan Avrupa’ya, özgürlüğe ihtiyacı olduklarını söylemek için gelmiş ancak kaçırılmıştı. Ama 16 yıldır tutulduğu İmralı’da mücadelesini sürdürüyor” dedi. Kobanê direnişine de değinen Morgantin, şöyle devam etti: “Gençlik öncülüğünde Kobanê’de sergilenen direniş sadece Kürt halkı için değil tüm dünya insanın özgürlüğü için bir kazanımdır.” Yapılan konuşmaların ardından, Kürt özgürlük mücadelesi ile Türkiye sol hareketi ve dünyada çeşitli ülkelerde yürütülen devrimci mücadeleyi anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Basına kapalı olarak 3 gün boyunca devam edecek olan kongre, 17 Mart’ta Suruç’ta kutlanacak Newroz’a yapılacak katılım ile son bulacak.  diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here