Anasayfa Dergi 1. Uluslararası Kukla Festivali başlıyor

1. Uluslararası Kukla Festivali başlıyor

Paylaş

Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği (KUKSADER) ile Tiyatro Tempo tarafından birlikte organize edilen 1. Uluslararası Ankara Kukla Festivali, çocukların hayal dünyasını geliştirmek ve yetişkinlere farklı bakış açıları sunmak amacıyla yola çıkıyor. Kukla meraklıları, 14-21 Mayıs tarihleri arasında yerli ve yabancı kukla sanatçıları ile tanışma imkanı bulacak.

Ankara yine bir festivale daha ev sahipliği yapıyor. 1985’den beri özellikle çocuklar için kukla ağırlıklı tiyatro çalışmaları yapan Tiyatro Tempo, KUKSADER ile birlikte düzenledikleri 1. Ankara Kukla Festivali, 14-21 Mayıs tarihleri arasında hem çocuklara, hem de yetişkinlere yönelik kukla oyunları ile seyircinin karşısına çıkıyor.

7’den 77’ye tüm kukla severleri buluşturmayı hedefleyen Kukla Festivali; çocukların hayal dünyasını geliştirmek ve yetişkinlere farklı bakış açıları sunmak amacıyla yola çıkıyor. Festivalde, “Kukla yalnızca çocuklar için değildir” düşüncesini ön plana çıkaran KUKSADER ve Tiyatro Tempo, düzenledikleri bu ilk festivali Karagöz Ustası Hayali Torun Çelebi anısına gerçekleştirecek ve festivali Çelebi’ye adayacak.

Yurt dışından Rusya, Bulgaristan, İspanya, Moldova ve İtalya’dan grupların da yer alacağı festivalde, Ankara’dan Tiyatro TEMPO ve İstanbul’dan Tiyatro TEM toplulukları da hem çocuklar için, hem de yetişkinler için oyunlar sergileyecek. Tiyatro Tempo’nun Maltepe’deki salonunda meraklılarıyla buluşacak olan Kukla Festivali, bazı okul salonları ve açık havada da yapılması planlanıyor. Festival, kukla ve kukla sanatçılarını olabildiğince fazla yurttaşla tanıştırmayı hedefliyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here