Anasayfa Dergi İnsan Hakları Müzikleriyle 10 Aralık

İnsan Hakları Müzikleriyle 10 Aralık

Paylaş

10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle müzik yazarı, müzisyen ve insan hakları örgütleri temsilcilerine “insan hakları” dendiğinde akıllarına gelen müzik parçalarını sorduk.

Müzik yazarları Müjde Yazıcı Ergin, Naim Dilmener, Derya Bengi, Murat Meriç, gazeteci Tuğrul Eryılmaz, müzisyenler Elif Çağlar Muslu, Sema Moritz, İnsan Hakları Derneği’nden Eren Keskin, Hafıza Merkezi’nden Murat Çelikkan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan Şebnem Korur Fincancı en beğendikleri insan haklarıyla ilgili şarkıları ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajlarını bianet’le paylaştılar.

Elif Çağlar Muslu

Dünyadaki genel gidişata baktığımızda insan hakları konusunda hala pek ilerleyememişiz yıllardır haykırsak da şarkılarda, şiirlerde, bulduğumuz her platformda… Sistem de maalesef izin vermiyor eşitliğe ya da algıların değişmesine. Bu sınırlamaların yönettiği bakış açısından sadece kendi vicdan ve sağduyumuz kurtarabilir bizi, dileğim her gönlün bunu fark edebilmesidir köklü bir değişim için.

Bob Marley – “Redemption Song”

Marvin Gaye – “What’s Going On”

Billie Holiday – “Strange Fruit”

Sema Moritz

Eğer bugün hala insan haklarını konuşamıyorsak vay gelecek 1000 yılın haline…

Nina Simone – “Black Is The Colour Of My True Love’s Hair”

Tahsin İncirci – “Kerem Gibi”

Derya Bengi

Peter Gabriel – “Biko”

The Specials – “Racist Friend”

Léo Ferré – “Ni Dieu ni Maître”

Müjde Yazıcı Ergin

Hukukun üstünlüğüne inanılan, temel hak ve özgünlüklere saygı duyulan, insan hakları ihlallerinin hiçbir şekilde yaşanmadığı, kimsenin ötekileştirilmediği, herkesin saygı sınırlarını bildiği bir Türkiye özlemiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun.

Bob Marley – “Redemption Song”

Public Enemy – “Fight the Power”

Peyk – “Kilitler ve Köleler”

Murat Meriç

İnsan hakları denince akla gelen, düşünce ve ifade özgürlüğü. En azından benim aklıma gelen zira memlekette ihtiyacımız olan bu. Düşündüklerimizi yazamıyor, anlatamıyorsak başka haklardan söz etmemiz çok da mümkün değil. Değişik dönemlerde insanlar yazdıkları, konuştukları gerekçe gösterilerek hapse atıldı. Bunlar arasında bugünün cumhurbaşkanı da var. Okuduğu şiir yüzünden hapse girdiğini o unuttu belki ama biz unutmadık. Her kim olursa olsun, en temel haklardan biri olan düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak, boynumuzun borcu. O olmazsa diğer haklara sıra gelmiyor, gelemiyor. Hepimizin meselesi bu ve çözmezsek daha çok yanacağız.

Esmeray – “Bir Gün Gelecek”

Bulutsuzluk Özlemi – “Acil Demokrasi”

Mozaik – “Bildiklerimiz”

Tuğrul Eryılmaz

Birey çıplak doğar çıplak gömülür. Arada kendine ne yakışıyorsa onu giyme ve istediği şarkıyı terennüm etmek onun hakkıdar. Dokunulamaz, karışılamaz.

Nina Simone – “Four Women”

John Lennon – “Imagine”

The Rolling Stones – “Street Fighting Man”

Naim Dilmener

Dünya dönüp duruyor kaç milyar yıldır ama “hak” için halâ mücadele etmek gerekiyor. Utanmamız lazım. Utanmayanlardan bir şey istenemez ama utananların mücadelesine bereket.

Bandista – “Haydi Barikata”

Kızılırmak – Avusturya İşçi Marşı

Selda Bağcan – “Adaletin Bu mu Dünya”

Murat Çelikkan

Bugün yaşadığımız en büyük tehlike belki de hak temelli bir rejim fikrinin topyekun terkedilmesine doğru bir gidişat. Muktedirlerle minnet ilişkisine girmeyen herkes her an her şeyle suçlanabiliyor. Güvenlik adına yapılan her şey hepimizi daha da güvensizleştiriyor. İnsanların kendilerini güvende hissedebilmelerinin yegane garantisi insan haklarına saygılı bir rejim ve uygulamalardır.

Sting – “They Dance Alone”

Billie Holliday – “Strange Fruit”

Leonard Cohen – “Anthem”

Bob Marley – “Get Up Stand Up”

Sezen Aksu – “Deniz Yıldızı”

Şebnem Korur Fincancı

Karanlığın yoğunlaştığı dönemler aynı zamanda mücadelenin yükseldiği ve insanlığa dair hayallerin serpilip geliştiği dönemlerdir. O nedenle aklıma ilk gelen 3 şarkı da eninde sonunda umuda dairdir. Umudumuz diri inadımız baki olsun.

John Lennon  – “Imagine”

Bob Dylan – “Blowing In The Wind”

Joan Baez – “We Shall Overcome”

Özlem Dalkıran

Peter Gabriel – “Wallflower”

Bruce Sprinsteen – “Dead Man Walking” (Troy Davis anısına, bkz: http://bianet.org/bianet/dunya/132852-troy-davis-dead-man-walking)

Pink – “What About Us”

Leonard Cohen – “Almost Like a Blues”

Lean on me – “Playing For hange”

Eren Keskin

İnsan Hakları savunucuları, “herkes farklı, herkes eşit” diyerek, yaşayanlardır. Bunu içselleştirmeyen, hak savunucusu olamaz.

Peter Gabriel – “Biko”

Pink Floyd “The Wall”

Ciwan Haco – “Zine”

(EKN)

Ekin Karaca bianet

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here