10 Ekim-DER kuruldu

Paylaş

Ankara’da 10 Ekim’de günü düzenlenen barış ve demokrasi mitingine yapılan bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralılar 10 Ekim-DER kurdu. Dernek kuruluşunu patlamanın ardından “Emek Barış Demokrasi Meydanı” adını alan Gar önünde yapılan açıklamayla duyurdu.

 ankara

ANKARA- 10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralı olarak kurtulanlar, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin (10 Ekim-DER) kuruluşunu ilan etti. Patlamanın ardından “Emek, Barış Demokrasi Meydanı” adı verilen Ankara Garı önünde yapılan açıklamayla derneğin kuruluşunu duyuran aileler “Adalet arayışımızın doğal bir süreci olarak ve dayanışmayı resmi bir zemine oturtmak için 10 Ekim-DER mücadele yolunda bir ses olacak” dedi.

Emek, Barış, Demokrasi Meydanı’nda yapılan açıklamaya Ankara Katliamı aileleri yanı sıra KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve KESK’e bağlı sendika başkanları ile yöneticileri, TTB ve TMMOB temsilcileri katıldı. Aileler adına açıklamayı yapan barış şehitlerinden Uygar Coşgun’un eşi Mehtap Sakinci Coşgun, “10 Ekim Katliamı üzerinden tam 145 gün; acı, gözyaşı ve öfke ile geçti. Ancak salt üzülmenin işe yaramayacağını görerek zalimin karşısında teslim olmayacağız ve hesap günü gelinceye dek sesimizi yükselteceğiz, çığlıklarımızı herkese duyuracağız” şeklinde konuştu.

‘ADALET TALEBİNİ HAYKIRMADAN SONUÇ ALAMAYIZ’

Derneğin geçici yönetim kurulu üyesi olan Coşgun, “Artık bizler Ankara katliamı aileleri olarak, adalet mücadelemizde ortak tek ses olacağız” dedi. Ankara Katliamı’nın üzerinden başka katliamların da geçmiş olmasına rağmen soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararının kalkmadığına dikkat çeken Coşgun “Otopsi raporlarının dosyaya eklenmedi, olayda kusuru bulunan kamu görevlilerinin yargılanmadı. Deliller karartılıp olayın iki piyon bedenine indirgendi. Bizler Sivas, Soma, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç dosyalarını da biliyoruz; adalet talebimizi haykırmadıkça somut bir sonuç alamayacağız” diye konuştu.

Coşgun, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük katliamı olan Ankara katliamının hesabını sormak için bugünden sonra daha güçlü olacaklarını belirtti. Yaklaşık iki aydır sürdürdükleri dernek kurma çalışmalarını 55 kurucu üyenin imzasıyla bugün tüzel bir kişiliğe kavuştuğunu açıkladı, “Bu demek oluyor ki pes etmeyeceğiz mücadelemizde ısrarcı olacağız” dedi. Kurucu üyelerinin; katliamda hayatını kaybedenlerin ailelerinden, yaralı kurtulanlardan ve muhalif kurumların üst düzey yetkililerinden olduğunu aktaran Coşgun, derneğin toplumun barış-emek-demokrasi paydaşında buluşan herkesin desteğini aldığına vurgu yaptı.

Açıklama sonrası dernek kurucuları Ankara Valiliği’ne giderek evrakları teslim etti. (ETHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here