Anasayfa Haber 10 KASIM 2015 HABER MERKEZİ GÜNDEMİ

10 KASIM 2015 HABER MERKEZİ GÜNDEMİ

Paylaş
  • * KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, Ankara katliamının birinci ayı dolayısıyla Tren Gar’ı önünde anma etkinliği düzenleyecek. * Adana, Mersin ve İzmir’de de anma etkinlikleri düzenlenecek. (10.04-19.00)
  • * 1998-2002 yılları arasında dönemin MHP’li Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un, aşıladığı SSPE hastalığından muzdarip olan Kürt çocukları, TÜBİTAK’ın yeni ilacı için “kobay” olarak Ankara’ya götürülüyor. Bin 681 hastanın bulunduğu Urfa’da ambulans tahsis edilmediği için kendi imkanlarıyla araba bagajlarında çocuklarını Ankara’ya götüren aileler, umuda olan yolculuklarının çileye dönüşmesinden şikayetçi.
  • * Çözüm ve çatımasızlık sürecini sınır hattına “Yığınak yapma” fırsatı olarak gören AKP ve Devlet Şemdinli’nin Bêzelê (Aktütün) ve Welat alanlarında da muazzam bir “Savaş hazırlığı” yaptı. Süreç içerisinde bölgede bulunan her karakolda güçlendirme çalışması yapılırken, kalekol, yeraltı mevzileri, sığınak, gözetleme kuleleri gibi askeri noktalar inşa edildi. Oluşturulan savaş kuşatması ile bölge sakinleri “Askeri zindan” hayatı yaşamak zorunda kalırken, yurttaşların arazileri ise mayınlı araziler, “Güvenlik” yolları ve kalekollarla işgal edilirken, bağ-bahçeleri de “Özel Güvenlik Bölgesi” ile sahiplerine kapatıldı.

* Ankara katliamının birinci ayında sanatçılar, “Yüz iki karanfili barış ve sanat ile anıyoruz” şiarıyla Aksaray Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde bir anma etkinliği gerçekleştirecek.

* Kürdistan coğrafyasında yaygınlığını koruyan, aşiret, kabile ve güzellik sembolü olarak vücuda nakşedilen Deq (dövme), kadınlarda güzellik ve zarafeti, erkelerde ise gücü simgeliyor. Urfa’da asırlar önce gelen geleneğin taşıyıcısı 76 yaşındaki İslim Deniz, “Deq’i olmayan kadın çıplak kadındır” diyor.

* Cizre JİTEM davasında adı geçen ve katledilen 21 kişiden biri olan Beşir Bayar’ın ailesi, beraat kararına tepki gösterdi. Korucubaşı Kamil Atak’ın adamları tarafından evlerinin önünde oğlunun katledildiği günü dün gibi hatırlayan anne Fatma Bayar, “İstedikleri kadar beraat ettirsinler, vicdanım onları mahkûm etmiştir. Hayatımın sonuna kadar bu davanın peşinde olacağım. Ben olmasam da torunlarım olacak” dedi.

* Urfa’nın en eski mesleklerinden biri olan terzilik artık can çekişiyor. Çırak bulamamaktan ve destek alamamaktan yakınan Urfa Terziler ve Sanatkârlar Odası Başkanı Numan Tuğbay, tamirciliğe dönen mesleklerini, “Terzi zanaatı bitti” sözleriyle özetledi.

* Van’da TOKİ tarafından depremzedeler için yapılan konutlardan 16 bloğun İl Jandarma Komutanlığı’ndan sonra İl Emniyet Müdürlüğü’ne de verildiği ortaya çıktı. Depremzedelere 90 bin TL’ye satılan konutların sorunları bitmek bilmezken, emniyet ve jandarmaya ücretsiz verilen konutların ise sorunsuz olması dikkat çekti. Emniyet ve jandarma konutlarının kömür ihtiyacı da, ücreti depremzedelerden alınan kömürden karşılanıyor.

* Başkale’nin Albayarak Mahallesi’nde bulunan Ermenilere ait Aziz Bartholomeus Manastırı, Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra askeri alan içerisine alınırken, geçen yıllar boyunca Manastırın tahrip edilmemiş bir tarafı neredeyse kalmadı. Define için manastırı kazan, manastırın etrafına çeper kazan, duvardaki resim ve sembollerin üzerini çizen askerlerin, manastırın içini ise tuvalet olarak kullandığı ortaya çıktı.

* HDP’nin 1 Kasım seçimlerinde tüm baskılara rağmen başarılı bir sonuç elde ettiğini belirten yazar Ümit Kıvanç, AKP’nin çözüm sürecine ilişin “muhataplık” tartışmaları için “Öcalan’ı, PKK’yi ve HDP’yi muhatap almasan neyi çözeceksin?” diye sordu. Kürtlerin Suriye’de bir statü sahibi olacaklarına dikkat eken Kıvanç, Türkiye’nin de bu gerçeğe uyum sağlamak durumunda kalacağını vurguladı.
* Devletin ağır saldırılarına rağmen Kürdistan’da özyönetim uygulamaları gün geçtikçe artarken, özerklik deneyimi olan birçok çevre de bu uygulamaları yerinde incelemek için Kürdistan’a geliyor. Kendileri de özerklik deneyimi içerisinde olan Katalan gençler, Kuzey Kürdistan’daki komünal yaşamı gözlemlemek için Van’a geldi. GÖRÜNTÜLÜ

* Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde yaşanan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Çiya Karalı (Serbest Spî) Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı’nda düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak. (09.00)

* HDP ve DBP Diyarbakır il örgütleri, özyönetimin ilan edildiği merkezler başta olmak üzere Kürdistan’da gerçekleştirilen devlet saldırılarına ilişkin AZC Plaza önünde basın açıklaması düzenleyecek. (12.00)

* Mardin’in Nusaybin ilçesinde özyönetim ilanı gerekçesiyle tutuklanan ve aralarında Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya’nında bulunduğu 6’sı tutuklu 8 Kürt siyasetçinin ikinci duruşması Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.(14.00)

* Kürtlerin artık statüsüz yaşamak istemediğini belirten DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, “Sadece Kürtler değil inkar edilen bütün halklar ve inançlarda statüsüz yaşamak istemiyorlar. Devletin bunu iyi anlaması ve okuması gerekiyor. Bunu duymazdan geldiği sürece, dikkate alıp çözüm yaratmadığı sürece, devlet kaostan asla çıkamayacaktır. Bastırılmaya devam edilirse, başka bir nesil gelir ve direniş devam eder” dedi.
* DBP eş genel başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek, PM-MYK toplantı sonuçlarını, DBP Genel Merkezi Danışma Bürosu’nda düzenleyecekleri basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşacak. (10.00)

KADIN

* KJA Diyarbakır bileşenleri, Silvan’da yaşanan katliamlara dikkat çekmek ve 25 Kasım etkinliklerinin startını vermek üzere DBP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bir araya gelerek ilçeye hareket edecek. (08.30)
KÜLTÜR-SANAT

* Van Büyükşehir Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği ortaklığı ile bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Axtamara Film Günleri, Nuda Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Anadolu Quartet konseri ve Nû Jîn belgeselinin gösterimiyle başlayacak. (18.00)
EKOLOJİ

* Adana Yumurtalık’ta 13 kilometrelik sahil şeridinde 11 adet kömürlü termik santralin kurulması planlanıyor. 11 santralden 7’sinin ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onandığını belirten Adana Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu, “Adana’yı büyük bir felaket bekliyor” diyerek, doğa katliamına karşı “ses çıkarma” çağrısında bulundu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here