Anasayfa Haber 10 milyon insan sigaradan ölecek!

10 milyon insan sigaradan ölecek!

Paylaş

Prof. Dr. Zeynep Özsaran’ın verdiği bilgilere göre, dünyada Akciğer Kanseri’ne yakalananların yüzde 85’i sigara içenlerden oluşuyor ve 2030 yılında sigaradan hayatını kaybedenlerin sayısı 10 milyona çıkacak. Özsaran, “Yanınızda sigara içen birinin sigarasının dört birini sizde içmiş oluyorsunuz. Pasif içiciliğinin zararlarından, pencereyi açarak ya da evi havalandırarak kurtulamazsınız” dedi.

680x680nc-izm-06-05-15-ege-universitesi-panel3
Ege Üniversitesi (EÜ) 19’ncu Ege Onkoloji Günleri (EOG)   “Kanserde Beslenme ve Destek Tedavi” sempozyumu kapsamında “Sigara ve Kanser” başlıklı panel düzenlendi. EÜ Bornova Yerleşkesi 20 Mayıs Amfisi’nde düzenlenen panele çok sayıda dinleyici katılırken, Prof. Dr. Zeynep Özsaran konuşmacı olarak katıldı.

Bir milyar 300 milyon tiryaki var

“Sigara ve Kanser” başlıklı paneli sunumunu Prof. Dr. Zeynep Özsaran, Dünya Sağlık Örgütü verilere göre, dünyada bir milyar 300 milyon kişinin sigara içtiğini ve önümüzdeki yıllarda bu sayınının gittikçe artacağına dikkat çekti. Gelişmekte olan ülkelerde sigara kullanımının çok fazla olduğunu belirten Özsaran, “Son 20 yılda Türkiye’de sigara içenlerin sayısında büyük bir artış oldu. Türkiye’de sigara içenlerin sayısının yüzde 47’si erkek, yüzde 15’i ise kadındır.  Türkiye’de askeri ücret alan bir kişi maaşının yüzde 40’ını sigaraya ödüyor” şeklinde bilgiler paylaştı.

Savaş bilançosundan daha ağır: 2030’da 10 milyon insan sigaradan ölmüş olacak
680x680nc-izm-06-05-15-ege-universitesi-panel2
Dünya sağlık Örgütü’nün (WHO) 2005 yılında hazırladığı raporda 5 milyon insanın sigaradan öldüğünü, 2030 yılında ise bu sayının 10 milyon çıkılacağını tahmin edildiğini aktaran Özsaran, trafik kazasında hayatını kaybedenlerden daha çok sigara ile ölümlerin gerçekleştiğini belirtti. Akciğer Kanseri’nin yüzde 85’ine sigara kullanan insanların yakalandığını belirten Özsaran, 15 yaşın altında sigara başlayanların ise ölüm riskinin 15 kat daha fazla olduğunu belirtti.  Pasif içicilerin durumuna da dikkat çeken Özsaran, “Sigara dumanına içinde hayatı çok fazla zehirli maddeler var.  Sigara dumanı akciğere ulaşarak kana bulaşıyor. Kana bulaşmasıyla birlikte bu zehirli maddeler vücudun tüm organlarına yayılıyor.  Yanınızda sigara içen birinin sigarasının dört birini sizde içmiş oluyorsunuz. Pasif içiciliğinin zararlarından, pencereyi açarak ya da evi havalandırarak etkisinde kurtulamazsınız” diye konuştu.

Panel soru cevap bölümü ile sona erdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here