Anasayfa Emek 11 İşçinin Öldüğü Esenyurt Davası’nda İşveren Beraat Etti

11 İşçinin Öldüğü Esenyurt Davası’nda İşveren Beraat Etti

Paylaş

Esenyurt’ta, 11 Mart 2012’de Marmarapark AVM’in inşaatında yatakhane olarak kaldıkları çadırda çıkan yangında ölen 11 işçinin davasında karar açıklandı. Marmara Park AVM Genel Müdürü Andreas Micheal Hohlmann beraat etti.

Duruşma çıkışında konuşan Avukat Gökhan Küçük, davada gerçek sorumluların ceza almadığını ve kararın adaleti tesis etmekten uzak olduğunu söyledi.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen davanın 16. duruşmada mahkeme heyeti, sanıklar Kaldem İnşaat’ın mühendisi Kaan Akarsu, demirci ustaları Sezgin Atalay, Süleyman Aslan ve Arif Korkmaz ile Kayı İnşaat şantiye şefi Erdal Gümüş ve Marmara Park AVM Genel Müdürü Andreas Micheal Hohlmann’ın ”bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” ve ”taksirle yangına sebebiyet vermek” suçlarından toplanan deliller, bilirkişi raporları, sanıkların savunmaları, tanık beyanlarını değerlendirerek, olayda kusuru bulunmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

Sanıklar Kaldem İnşaat’ın ortakları Mehmet Altun, Abdullah Altun, Kadir Altun ve elektrik teknikeri Şaban Bakırcı’nın ”1. derece asli kusurlu olarak taksirle 11 kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan ayrı ayrı 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme, sanıklar Kaldem Firması’nın İş Sağlığı ve Güvenliği Sorumlusu Cem Yıllar ve Miratek Firması İş Sağlığı Güvenliği Sorumlusu Ömer Faruk Gülmez’in ”1. derece tali kusurlu olarak taksirle 11 kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, bir diğer sanık TAPAS İnşaat İş Sağlığı Güvenliği Sorumlusu Hikmet Tezcan’ın ise ”2. derece tali kusurlu olarak taksirle 11 kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan 5 yıl hapsine karar vererek, sanıkların ekonomik durumu göz önüne alarak, cezaların uyarıcı ve etkili olmayacağından paraya çevrilmemesine hükmetti.

Ayrıca mahkeme, Cem Yıllar, Mehmet Altun, Kadir Altun, Abdullah Altun, Arif Korkmaz, Ömer Faruk Gülmez ve Hikmet Tezcan’ın ”taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçunu oluşturduğu için sanıklar hakkında ”taksirle yangına neden olmak” suçundan haklarında ceza tayinine yer olmadığına karar verdi.

Marmara Park AVM’nin sahibi Almanyalı Ece firması, inşaatı taşeron şirket Kayı ve onun da taşeronu Kaldem yürütüyordu.

Yangında; Barış Kıyak, Bayram Ege Pehlivan (48), Çetin Coşkun (42),  Seyfettin Topal (38), Abdurrahman Deniz (42), Sevdin Özen (28), İsa Topal (22), Ahmet Yağal (30), Hakim Akçam (46), Fatih Acun (24) çadırlarda yanarak yaşamını yitirdi. (NV)

kaynak bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here