Anasayfa Haber “12 Eylül aslında hiç bitmedi”

“12 Eylül aslında hiç bitmedi”

Paylaş

İZMİR (DİHA) – 12 Eylül mağdurları, faşist darbenin bir kez daha yaşandığını belirterek, “12 Eylül aslında hiç bitmedi, bir kez daha yaşıyoruz” dedi.

12 Eylül Darbesi’nin 36’ıncı yıl dönümünde darbeyi yaşayanlar bugün AKP iktidarı tarafından 28 DBP’li belediyeye kayyım atanmasını değerlendirdi. İMECE Dostluk Derneği üyesi Günseli Kaya kayyım atamaları ile sosyal patlamanın zemin taşlarının oluşturulduğunu belirtirken, YSGP eş sözcüsü Naci Sönmez ise halkın iradesini baypass eden bir zihniyet ancak darbe zihniyeti olabileceğini vurguladı.

İçişleri Bakanlığı’nın 2’si il, 24’ü ilçe ve 2’si belde olmak üzere 28 belediyeye kayyım atandığı açıklamasının ardından DBP’li 24 belediyeye polisler eşliğinde baskın düzenlenerek, yönetimlere el konuldu. 12 Eylül darbesini yaşayanlar, bugün AKP Hükümeti ve Saray eliyle sürdürülen darbe ve kayyım atamalarını değerlendirdi.

12 Eylül’ü izleyen ilk yıllarda Mamak Askeri Cezaevi’nde tutulan ve ağır işkencelerden geçirilen İMECE Dostluk Derneği üyesi Günseli Kaya, Meclis’in lağvedildiği ve yaklaşık dokuz yıl süren bu süreçte de bir kısım belediye başkanlarının görevden alınarak, yerlerine emekli subayların atandığını hatırlattı. Kaya, “Belediye başkanları ilan edilen sıkıyönetim paşalarınca görevden alınabiliyor, yerine emekli subaylar atanıyordu. Demoktar-devrimci kimi belediye başkanları da gözaltına alınıyor, işkence ediliyordu. İlan edilen sıkıyönetim sonrası 5 kişiden oluşan MGK, yargı ve yürütme erkini tam anlamıyla kullanabiliyordu” dedi.

‘Sosyal patlamanın zeminini oluşturuluyor’

Bugün yaşanan kayyım atamaları ve baskı uygulamalarını “sivil dikta” olarak nitelendiren Kaya, şunları aktardı: “Ben bunları sivil dikta uygulamaları olarak değerlendiriyorum. O dönemki ‘beşli’ yerine yasal statüye henüz kavuşmayan bir başkanlık uygulaması var. Yargı bağımsız değil ve yürütme de öyle. Her düzeyde kamu çalışanları iş güvencesini fiili olarak yitirmiş durumda. Halk iradesi yok sayılıyor, atanmışların ve siyasi iktidarın yönelimi esas kabul ediliyor. Bu koşullar yakın zamanda olası bir sosyal patlamanın zemin taşlarını oluşturuyor.”

‘Halkın iradesini baypas eden zihniyet darbe zihniyetidir’

Darbe önce özyönetim deneyiminin yaşandığı Fatsa’da Belediye Başkanı Fikri Sönmez’in tutuklandığı Nokta Operasyonu’nu ve peşinden de 12 Eylül darbesini ağır bir şekilde yaşayan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) eş sözcüsü Naci Sönmez de, 12 Eylül rejimi ile hesaplaşmadan barış ortamının sağlanamayacağını vurguladı. 7 Haziran seçimlerinin ardından AKP’nin 12 Eylül rejimine sarıldığını ve içerde, dışarıda savaşın tercih edildiğini söyleyen Sönmez, bu uygulamaların hepsinin 12 Eylül zihniyetinin devamı anlamına geldiğini kaydetti.

Bugünkü koşulların askeri darbeden farksız olduğunu dile getiren Sönmez, “Askeri bir darbeyi yapanlar da ancak bu kadarını yapabilirlerdi. Binlerce kamu çalışanını görevinden almak ve halkın oylarıyla seçilmiş belediyeleri görevinden alıp yerine kayyım atayarak adeta halkın iradesini baypas eden bir zihniyet ancak darbe zihniyeti olabilir” diye belirtti. 12 Eylül’ün 36’ıncı yılında darbe zihniyetinden kurtulmayı tartışmak yerine darbe anayasasını eksiksiz uygulayan bir hükümet uygulaması ile karşı karşıya olduklarını aktaran Sönmez, bunun kabul edilebilir bir yanı olmadığını kaydetti.

’12 Eylül darbesini bir kez daha yaşıyoruz’

Ege 78’liler Derneği Başkanı Servet Ali Çınar ise, OHAL’in aslında 12 Eylül’ün bir ürünü olduğunu ve bugün ki uygulamalarla faşist darbenin bir kez daha yaşandığını söyledi. 12 Eylül’ün aslında hiç bitmediğini dile getiren Çınar, gerek içteki demokratik taleplerde gerekse uluslararası alandaki taleplerde sözde “demokrasicilik” oynandığının altını çizdi.

Ancak devletin en şiddetli şekilde hak arayanların üzerine gittiğini ifade eden Çınar, şöyle devam etti: “AKP 12 Eylül’ün bir ürünüdür. Uygulamaları kıyaslarsak bizce hiçbir zaman 12 Eylül kesintiye uğramamıştır. Şırnak yok edildi. Sur yerle bir edildi. Bunlar 12 Eylül’ün uygulamalarıdır. Şimdi açık bir şekilde ‘darbe’ bahane edilerek gözaltı, işten atma, kayyım uygulamaları yapılıyor. Bunlar aynı 12 Eylül’ün uygulamalarıdır. 12 Eylül darbesini bir kez daha yaşıyoruz.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here