Anasayfa Haber 12. Feminist Gece Yürüyüşüne binlerce kadı katıldı

12. Feminist Gece Yürüyüşüne binlerce kadı katıldı

Paylaş

 

12. Feminist Gece Yürüyüşü için Galatasaray Meydanı’nda buluşan kadınlar aylardır yürüyüş yapmanın yasak olduğu İstiklal Caddesi’ndeki yasağı deldi. Polis Fransız Konsolosluğu önünde barikat kurarken, kadınlar barikat önünde saatlerce direndi

B_mltAbUgAA4sC2

Feministlerin çağrısıyla 12. Gece Yürüyüşü için bir araya binlerce kadın “Taksim Meydanı’nın yürüyüş yasağını kaldıracağız” diyerek 8 Mart’ta Galatasaray’da buluştu. Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar aylardır eylem, basın açıklaması ve yürüyüşlere kapatılmış olan İstiklal Caddesi’ni yürüyüşe yeniden açtılar. “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz” pankartı taşıyan kadınlar, yürüyüş boyunca coşkulu sloganlarla, zılgıtlarla, düdüklerle seslerini duyurdular.

8mart2014-28

Binlerce kadının katıldığı yürüyüş, son yılların en kalabalık gece yürüyüşlerinden biri oldu. Yürüyüş boyunca katılımın arttığı eylemde sayı onbini aştı. Feminalı flamaları, gökkuşağı bayraklarıyla, ‘İsyandayım’ yazılı kadın maketleri, dövizleri, mor baretleri ve baretlerine işledikleri çiçekleriyle kadınlar, AKP’nin kadını aileye hapseden politikalarına, erkek şiddetine, patriyarkaya, güvencesizleştirmeye, ucuz iş gücü olmaya, heteroseksizme karşı kürtaj hakkı için, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” dedi.

Gezi’den 8 Mart’a mücadeleyi taşıyan kadınlar daha yürüyüşe başlamadan “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları da attı. Özellikle Gezi’de artan polis ve devlet şiddetini de protesto eden kadınlar, tecavüzcüleri ve kadın katillerini koruyan erkek egemen yargıyı da eleştirdiler.

8mart2014-24

Eylemde AKP’nin hırsızlık ve yolsuzluklarına karşı da tepkilerini dile getiren kadınlar “Hırsız var”, “Katil var”, “İsyan” çığlıkları attı. Gündemlerinde bir de iki gün önce iki kez koruma talep ettiği halde korunmadığı için eski sevgilisi tarafından öldürülen Özge Gündoğan da anıldı.

Polis, pankartlarıyla CHP binası önünde kurulmuş olan barikatın önüne gelen binlerce kadının Taksim Meydanı’na çıkmasını engelledi. Sloganlarla saatlerce barikatın önünde bekleyen kadınlar, sık sık polis barikatını zorladı. Polislerin kalkanlarını mor spreylerle boyayan kadınlar şarkılarla, türkülerle, halaylarla barikatın önünde uzun süre bekledikten sonra, 9 Mart’ta Kadıköy’de gerçekleşecek olan mitinge çağrı yaparak “Yaşasın 8 Mart” sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here