Anasayfa Dergi Yokuş Yol’a Dergisi Dördüncü Kez Yol’a Revan

Yokuş Yol’a Dergisi Dördüncü Kez Yol’a Revan

Paylaş

Çıkmaya hazır olduğunda çıkacağını taahhüt eden edebiyat ve düşünce dergisi yokuş yol’a, üçüncü sayıdan uzun bir vakit sonra dördüncü sayısıyla okuruyla buluştu.

Dördüncü sayının kapağından “Kimsenin bir yere gideceği yok, hepimiz yarı yolda kalacağız” diye seslenen Yokuş Yol’a, dergideki iki röportajdan birini bu sözün geçtiği kitap hakkında sözün yazarı Murat Özyaşar ile gerçekleştirdi. Diğer röportaj birkaç kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen, “dünyada en çok nefret edilen milletin en çok bilinen yazarı” Milorad Pavic ile Thannasis Lallas’ın yaptığı röportajı, H. Nisan Necipoğlu tarafından Türkçeye tercüme etti.

İki röportaj

Röportaj tercümesi dışında dergide dört çeviri eser daha yer alıyor: Malmîsanij’ın “Herakleîtos” şiirini Serkan Günay Zazakî’den Türkçe’ye, Kemal Özer’in “Sevgilim Sürçersem” şiirini Rêdûr Dîjle Türkçeden Kurmancîye, Sohrab Sepehri’nin “Suyun Akay Sesleri” şiirini Hatice Kılıç Farsçadan Kurmancîye çevirdi. Ayrıca İsmet Özel’in Türkçe yazılmış olan “Sevgilim Hayat” şiiri Nûhat Deştî tarafından Kurmancî olarak söylendi.

Şairler

Dördüncü sayıda şiirleriyle; Olcay Özmen, Can Küçükoğlu, Betül Aydın, Emrah Karakuş, Ahraz Revan, Jose Nihilo, Sedat İpek, Ahmed Bedlek, Ömer Osmanoğlu, Yunus Aydın, Ümit Güçlü, Mahmut Oktay, Engin Taşkaya, Huznî Surela, Bahadır Ozan Yaşar ve Cihan Ülsen yer alıyor.

Öyküler

Bu sayının öyküleri ise; Uğur Nazlıcan, Simla Sunay, Mustafa Orman, O. F. Baran, Reha Ruhavioğlu, Erdal Aktaş, Hüner Aydın, Hares Yalçi tarafından kaleme alındı.

Dördüncü sayıda; Ayşegül Tözeren ‘müebbet edebiyatı’ hakkında bir giriş yazısı kaleme alırken Abdullah Çelik Carlos Fuentes romanında ‘ölüm sınırında varoluş’ meselesi, Sinan Kızılkaya da Mehmet Kurt’un “Türkiye’de Hizbullah” kitabı üzerine yazdı. Ayrıca Koçer Avcı’nın Kent, Hayret, Taşra yazısı da kent ve taşra ile kentli ve taşralı üzerine çarpıcı şeyler söylüyor.

Yayın yönetmenliğini Cihan Ülsen’in üstlendiği yokuş yol’a dergisi’nin yayın kurulu şu isimlerden oluşuyor: Bilal Medeni, Hares Yalçi, Ahmet Aksoy, Ömer Köse, Yusuf Ekinci, Feyzi Baran ve Reha Ruhavioğlu. (HK)

* Derginin web sitesine ulaşmak için tıklayın.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here