Anasayfa Kadın Kadınlar devletin katliamlarına karşı Barış Nöbeti’nde

Kadınlar devletin katliamlarına karşı Barış Nöbeti’nde

Paylaş

 

 Barış İçin Kadın Girişimi, Kürdistan halkının öz yönetim direnişine destek vermek ve devletim katliam politikalarını protesto etmek amacıyla Galatasaray Meydanı’nda Barış nöbeti tuttu.Nöbette konuşan gazeteci Mehveş Evin, “Siyasetçilerin dili ile konuşmak bu işi çözmüyor. İnsanlar yokluk içinde askeri operasyonlara karşı direniyor. İnsanların ne istediğine kulak vermek gerekiyor. Burada konuşarak orada olup bitenleri göremeyiz. Özellikle kadınları bu savaşa karşı daha çok ses çıkarmaya çağırıyorum” dedi. ist-16-12-15-bikg-baris-nobeti32

Baris İcin Kadin Girisimi (BİKG), Kürdistan’daki özyönetim direnişlerine destek vermek ve devletin katliam politikalarını protesto etmek amacıyla Galatasaray Meydanı’nda Barış Nöbeti tuttu. Eylem öncesi kadınlarla görüşen polislerin, “15 dakika süreniz var, aşarsanız müdahale ederiz” sözleri dikkat çekti. Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen yüzü aşkın kadın, “Hayati savunmak için barış nöbetindeyiz” pankartı ile “Silvan Nusaybin Cizre”, “Barış için nöbetteyiz”, “Katliam hazırlığına dur de”, “Cizre’de savaş İstanbul’da barış olmaz” yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar, “Buradan ne kadar yüksek sesle barış diye haykırırsak, Sur, Nusaybin, Dargeçit, Cizre bizi o kadar iyi duyacaktır” diyerek zılgıt, alkış, def ve düdüklerle savaşa karşı tepkilerini dile getirdi. Kadınlar, katliamda yaşamını yitirenler içinde mum yaktı.

‘Kol gezen ölümü seyretmeye tahammülümüz yok’

Polis ablukasına alınan kadınlar adına açıklama yapan BİKG üyesi Sevda Bayramoğlu, “Barış adına sokaktayız. Herkesi bu barış nöbetini büyütmeye çağırıyoruz. Bugünün adı Sur, Dargeçit, Nusaybin, Silopi, Cizre. Doktor izinleri kaldırılıyor, hastanelere hazır olmaları söyleniyor, asker sevkiyatı yapılıyor. Öğretmenler il ve ilçelerden çekiliyor. Kol gezen ölümü seyretmeye tahammülümüz yok. Öğrencilere Cizre’de kurşun yağdırmak için öğretmenler geri çekerken birbirimizin parçası olmaktan başka çaremiz yok. Barışı savunmak için ses çıkarıyoruz” dedi.

Kürdistan’daki devlet ablukası kaldırılana kadar barış nöbetlerini her yerde devam ettireceklerini söyleyen Bayramoğlu, “Bu topraklarda ilk defa olağanüstü hal ilan edilmiyor. Çözümün abluka ile geleceğine inanmak niye? Biz kadınlar bir an önce müzakereye geçilmesini istiyoruz. Asker sevkiyatı sonlanmayana kadar güvenli bir ortam yaratılmayacağına inanıyoruz. Ablukaların kaldırılmasını istiyoruz” seklinde konuştu. Baramoğlu, iki günde bir farklı bölgelerde bir araya gelerek, Barış Nöbeti tutacaklarını kaydetti.
ist-16-12-15-bikg-baris-nobeti18
Bayramoğlu’nun ardından eyleme katılan kadınlar söz aldı. İlk olarak konuşan CHP Eski Milletvekili Melda Onur, “Sözün bittiği yerdeyiz. Bundan sonra eylem zamanı. İlk elden bir an önce çatışmalar dursun, ölümler bitsin, hayat devam etsin istiyorum” diye konuştu.

‘İnsanların ne istediğine kulak vermek gerekiyor’

Ardından konuşan Gazeteci Amberin Zaman, “Bölgedeki durum korkunç insanların hayatı darmadağın. İnatla barış diyoruz” dedi. Daha sonra konuşan Gazeteci Mehveş Evin ise, “Daha da büyüyen bir direnişle, bir arada olarak seslenmemiz lazım. Siyasetçilerin dili ile konuşmak bu işi çözmüyor. İnsanlar yokluk içinde askeri operasyonlara karşı direniyor. İnsanların ne istediğine kulak vermek gerekiyor. Burada konuşarak orada olup bitenleri göremeyiz. Özellikle kadınları bu savaşa karşı daha çok ses çıkarmaya çağırıyorum” diye belirtti. ist-16-12-15-bikg-baris-nobeti20

Son olarak eylemde konuşan Şiddete Karşı Müslüman Kadınlar üyesi Bahar Kılınç, “Bu saldırılara sessiz kalanlar dinsiz şeytanlardır. Burada özellikle Müslümanlara çağrı yapıyorum. gelin birlikte sesimizi yükseltelim. Bundan sonraki her nöbette daha kitlesel olmalıyız” şeklinde konuştu.

Eylem, alkış, slogan ve zılgıtlarla son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here