Anasayfa Haber İstanbul’da 1 yaralı, 8 gözaltı

İstanbul’da 1 yaralı, 8 gözaltı

Paylaş

Kürdistan’daki katliamlara karşı Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen emek ve demokrasi güçlerine yönelik polis saldırısının ardından İsmail Karabulut isimli HDP üyesi, ırkçı bir grubun bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırılarda 8 kişi de gözaltına alındı.

Kürdistan’daki katliamlar ve sokağa çıkma yasaklarına karşı Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen emek ve demokrasi güçlerine yönelik polis saldırısında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Öte yandan İsmail Karabulut isimli HDP üyesi, Tophane’de ırkçı bir grubun döner bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırı sırasında vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Karabulut, Çapa Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı. Karabulut’un Ankara katliamında yaşamını yitiren Mehmet Zakir Karabulut’un kardeşi olduğu öğrenildi.

Kürt illerindeki sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümleri İstanul, Van, Adıyaman, Diyarbakır, Adana gibi pek çok kentte protesto edildi. Polis birçok protestoya saldırdı.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Kürt illerindeki sokağa çıkma yasaklarını ve sivil ölümlerini protesto etmek istedi.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen gruba polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı.

Polis Tarlabaşı’na geçen bir bölüme tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırmaya devam etti. Eylemde gözaltınan alınanlar var.

Adıyaman Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, sokağa çıkma yasaklarını ve gerçekleşen ölümleri protesto etti.

Adana’nın Ceyhan ilçesinde, sokağa çıkma yasaklarına karşı gerçekleştirilen eylemde polis biber gazıyla müdahalede bulundu.

Van’daki protestoya da polis saldırdı.

Mardin’in Midyat ilçesinde sokağa çıkma yasaklarına karşı protesto eylemi gerçekleştirildi.

Yalova’da toplanan gruplar, sokağa çıkma yasaklarını protesto etti.

İzmir, “Müzakereler başlasın Öcalan’a özgürlük” talebiyle yapılan eyleme polis biber gazı ve TOMA ile müdahale etti.

Antalya’da sokağa çıkma yasaklarını ve ölümleri protesto için düzenlenmek istenilen yürüyüşe müdahale gerçekleşti. (NV)

* Bu haberde 140Journos’tan  ve diha faydalandık.

** Fotoğraf: diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here