Anasayfa Haber 15 günde ikinci Roboski

15 günde ikinci Roboski

Paylaş

 Kürt halkının özyönetim iradesine sıkıyönetim uygulamalarıyla yanıt veren devlet güçlerinin, anne karnındaki bebekten 3 aylık bebeğe, 70 yaşındaki imamdan kapısının önündeki kadına, çocuklara dönük yaptığı saldırılar, bir soykırım tablosundan farksız. 15 günde devlet güçlerinin Cizre ve Silopi’de aralarında henüz anne karnındaki bir bebek ile 3 aylık Miray bebeğin de bulunduğu 33 can alması, 34 yurttaşın katledildiği Roboski katliamının yıldönümünde Kürtlere ikinci bir Roboski katliamı yaşatıldığını gözler önüne seriyor.roboski-600

Sıkıyönetimin 15’inci gününe girdiği ve direnişi kıramayan devlet güçlerinin halkın canına kast ettiği Silopi’de şu ana kadar 14 yurttaş devlet güçlerinin saldırılarında yaşamlarını yitirdi. Katledilen yurttaşlardan 9’unun cenazesi mahallere yapılan yoğun tarama ve top atışları nedeniyle hastanelere götürülemediği için evlerde bekletiliyor. Özel harekat polisleri tarafından vurulan Teybet İnan (57) isimli kadının cenazesi ise özel tim ateşi nedeniyle ancak 7 gün sonra vurulduğu sokaktan alınarak Şırnak Devlet Hastanesi’ne gönderildi.

İmamı da vurdular

Silopi’de son 4 günde devlet güçlerinin saldırıları sonucu 2 yurttaş daha katledildi. İlçede devlet güçlerinin saldırılarının son kurbanlarından birisi 75 yaşındaki İmam Hasan Sanır oldu. Nur Mahallesi’ndeki evinde çocuklarına erzak almak için evin 2’nci katına çıkan Sanır’ın devlet güçlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. Sanır’ın cenazesi hala evde bekletiliyor. Dün ise ilçede rahatsızlanan ve saldırılar nedeniyle hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitiren Botan’ın ünlü ve sevilen dengbêjlerinden olan Salih Erener’in (Salihê Şirnexî) yaşamını yitirdi. Cenazesi evinden alınarak ilk olarak Silopi Devlet Hastanesi’ne ardından da otopsi işlemleri için Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’na gönderildi.

Silopi’de 9 cenaze evlerde

Yasak nedeniyle cenazeleri defnedilemeyen ve hastaneye kaldırılamayan yurttaşların isimleri şöyle: Huseyin Güzel (70), Yusuf Aybi (80) Yusuf İnan (40), Şiyar Özbek (25), Reşit Eren (17), Axîn Kanat (16), Ayşe Buruntekin (40), Mehmet Mete (11) ve Hasan Sanır.

Cizre’de 19 ölüm

Sıkıyönetimin 15 gündür sürdüğü Cizre’de de devlet güçlerinin sivillere dönük saldırılarının sonucu ortaya çıkan sonuç katliam niteliğinde. 14 Aralık günü sıkıyönetim ilan edilen ve günlerdir tanklarla bombalanan Cizre’de saldırlar sürerken, ilçede bu gün itibarıyla katledilenlerin sayısı biri anne karnında bebek biri henüz 3 aylık olan Miray bebek olmak üzere 19 oldu.

İlçeye hakim tepelere konuşlandırılan tanklardan atılan top mermilerinin şarapnel parçaları ve özel tim silahlarından çıkan mermilerle katledilen Doğan Aslan (22), Hediye Şen (30), İbrahim Akan (15), Selahattin Bozkurt (70), Zeynep Yılmaz (40), Yılmaz Erz (42), Cahide Çakıl (35), Emine Duman (75), Doğan İşçi (32), Mehmet Tekin (32), Mehmet Saçan, Dikran Sayaca, Azime Aşan (50) ve Lütfü Aksoy isimli yurttaşların yanı sıra karnından vurulan 7 aylık hamile Güler Yanalak’ın karnındaki bebeği de ameliyatla alınmak zorunda kaldı.

Çocuk ve kadınlar hedefte

Son 4 gündür yoğunlaşan saldırıların hedefinde ise bu kez kadınlar ve çocuklar vardı. 24 Aralık’ta Cudi Mahallesi’ne yoğun bir şekilde yapılan top atışlarıyla top mermisinin bir eve isabet etmesi sonucu 20 yaşındaki Ferdi Kalkan isimli bir genç yaşamını yitirdi. 25 Aralık’ta ise Yafes Mahallesi’nde yaralanan ve saldırılardan dolayı ancak saatler sonra hastaneye kaldırılabilen Abdulmecit Yanık ve Hacı Özdal isimli yurttaşlar yaşamlarını yitirdi. Cizre’den gelen son ölüm haberi ise tüm insanlığın vicdanını sızlattı. Sur Mahallesi’nde özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateşinde 3 aylık Miray İnce bebek katledildi. 3 aylık Miray’ı ambulansa taşıdığı sırada taranan dedesi Ramazan İnce de kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Miray bebek bir başka cenazenin göğsünde uyuyor

Devlet güçleri tarafından bebek yaşlı dinlemeden katletmeye devam ederken, cenazelere dahi işkence etmekten de çekinmiyor. Cenazelerin çoğu yoğun saldırılar nedeniyle hastanelerin morglarına kaldırılamadığı için evlerde bekletiliyor. Hastanelerin morglarına götürülebilen cenazeler ise saldırıların yoğunluğundan kaynaklı memleketlerinde defnedilemiyor. Sıkıyönetimin sürdüğü ilçelerde evlerde bekletin cenazeler buzla muhafaza edilmeye çalışılıyor. Cenazelerinin büyük bir çoğunluğunun sevk edildiği Şırnak Devlet Hastanesi morgunda da adeta insanlığa karşı bir suç işleniyor. Devlet güçlerinin saldırılarında yoğunlaşan saldırılarda yaşamını yitirenlerin artması nedeniyle yer kalmayan morgda, cenazelerin bozulması üzerine sivil toplum örgütlerinin desteğiyle bir adet soğuk hava konteynırına nakline izin verilmiyor. Cizre ve Silopi’de devlet tarafından katledilen 14 yurttaşın cenazesinin getirildiği hastanede 6 cenazenin ise hastane yemekhanesine ait soğuk hava deposunda tutuluyor.

İnsanlığın yüreğini en çok sızlatan durum ise 3 aylık Miray İnce’nin minik bedenine sığacak yer bile bulunamamış olması. Miray bebek morgda bekletilen başka bir cenazenin göğsünde yatıyor.

Şırnak morgunda bekletilen cenazeler

Şırnak Devlet Hastanesi morgunda bekletin yurttaşların isimleri ise şunlar: Doğan Aslan (24), İbrahim Akhan (15), Yalanak’ın 8 aylık anne karında vurulan bebeği , Lütfü Aksoy (25), Zeynep Yılmaz (40), Doğan İşi (18) , Emine Duman (75) , Adile Karaduman (55) , Dikran Sayaca, Ferdi Kalkan (20) , Hacı Özdal, A.Mecit Yanık, Miray İnce (3 aylık) , Ramazan İnce, 2 Dengebej Salih Erener (Salihê Şirnexî) ve İbrahim Bilgiç.

diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here