Anasayfa Haber 15 şubat Kürtler için ”kara” gün

15 şubat Kürtler için ”kara” gün

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat 1999 yılında gerçekleştirilen uluslararası komplonun yıl dönümü, birçok kentte düzenlenen yürüyüşlerle protesto edilirken, yapılan açıklamalarda, Öcalan’ın serbest bırakılması istendi. İzmir’de ise HDP, valiliğin yarın düzenlenecek mitingi “kamu güvenliği” gerekçesiyle yasaklanmasına tepki gösterdi.

İZMİR

HDP İzmir İl Örgütü, yarın Buca Newroz alanında yapmayı planladığı mitingin İzmir Valiliği tarafından “kamu güvenliği” gerekçe gösterilerek yasaklanmasına ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP İzmir il yöneticileri Elmas Çınar ve Hacay Yılmaz ile HDP İzmir İl Eş başkanı Cavit Uğur katıldı. Toplantıda konuşan Uğur, valiliğin kararının çözüm süreci ile bağdaşmadığını ve çözüm süreci ile çeliştiğine dikkat çekerek valilik yasaklamasının kabul edilebilir olmadığını söyledi. Uğur, İzmir’de emekçilere uygulanan devlet şiddetinin de süreçle çeliştiğini ifade ederek, “valilik kamu güvenliği gerekçesi ile mesai saati bitimine yarım saat kala mitingi yasakladı. Bu mitingin yasaklanması kabul edilebilir değil. Biz halklarımızı yarın saat 13.00’da Alsancak’taki Sevinç Pastanesi önüne bekliyoruz. Demokratik hakkımızı kullanacağız. Buca’da izin verilmeyen düşünce ve ifade özgürlüğü hakkımızı ve demokratik hakkımızı yarın mutlaka kullanacağız. Tüm halklarımızı yarın Sevinç Pastanesi önüne bekliyoruz” dedi.

‘Öcalan’ın özgürlüğü için sokaklarda olacağız’

Barış Anneleri İzmir Meclisi üyeleri, HDP il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Kürtçe konuşan Behihe Yalçın, 15 Şubat’ın Kürtler için en kara gün olduğunu belirterek, bu kara günü Kürtler’in mücadele ile aydınlattığını ve komployu boşa çıkardığını söyledi.
PKK Lideri Öcalan’ın tutukluluğunun kabul edilemez olduğunu belirten Yalçın, öcalan’ın özgürlüğü için toplanan imzaların uluslar arası kamuoyu ile paylaşıldığını ifade ederek, Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi. Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinde tüm dünya ülkelerinin rolü olduğunun unutulmaması gerektiğini söyleyen Yalçın, “Kürt halkı mücadelesi ile, kararlı duruşu ile komployu boşa çıkardı. Bizler, Öcalan’ın özgürlüğü için sokaklarda olmaya mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
680x680nc-14-02-15-v-baskale-15-subat-protestosu17
HAKKARİ

Hakkari’de on bine yakın yurttaş, DBP’nin çağrısı ile il binası önünde bir araya gelerek, belediye binasına doğru yürüyüşe geçti. Öcalan posterleri ve YDG-H, KCK, PKK ve HPG bayraklarının taşındığı yürüyüşte, sık sık “Bijî serok Apo”, “Bê serok jiyana nabe” ve “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atıldı. Esnafın kepenk açmadığı kentte, yürüyüşe katılanların çoğu siyah elbiseler giydi. Yürüyüş korteji boyunca polisin yoğun önlem alması ve helikopterin yukardan alçak uçuş yapması dikkat çekti. Belediye önünde son bulan yürüyüşün ardından saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Parti Meclis üyesi Nizamettin Öztürk, komployu lanetledi. DBP Merkez İlçe Eş Başkanı Cevahir Keskin de, komplonun Öcalan şahsında Kürt ve Ortadoğu haklarına yönelik olduğuna vurgu yaptı.

‘Kobanê ve Şengal direnişleri ile komplo boşa çıkarılmıştır’

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde uluslararası komplonun protestosu kapsamında Oslo Oteli önünde bir araya gelen onbinlerce kişi, Öcalan’a özgürlük taleplerini haykırdı. Mahalle meclisleri kortejler halinde gelirken köy komünleri de ilçe girişinde toplanarak ilçe merkezine geldi. DBP-HDP ilçe örgütleri öncülüğünde toplanan kitle, Cengiz Topel Caddesi üzerinde yürüyüş gerçekleştirdikten sonra tekrar toplanma noktasına gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınların yöresel kıyafetleri renk cümbüşü oluştururken, gençler de “şel û şepik” giydi. Yürüyüşte başta PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın onlarca posteri olmak üzere, PKK’nin öncü kadroları, Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG/YPJ savaşçıları ile KCK, PKK, YPG, YPJ bayrakları ile “Uluslararası komployu Kobanê zaferiyle boşa çıkardık”, “Kobanê zaferinin ruhu Önder Apo’yu özgürleştirecek”, “Toplumun özgürlüğü Önder Apo’nun özgürlüğü ile gerçekleşir” ve “Özgür önderlikle özgür ulusa” gibi onlarca pankart ve dövizler taşındı. Kitle Oslo Oteli önünde “Ey reqip” marşı eşliğinde özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısında saygı duruşunda bulunduktan sonra, onbinler hep bir ağızdan “Bıjî Serok Apo” sloganlarını haykırdı.

Yüksekova’nın görkemli duruşu ile Kürt Halk Önderi’ni özgürleştireceklerini belirten DBP İlçe Eşbaşkanı Öznür Canan, “Bu komplo özgürlük ve demokrasi gibi tüm insani değerlere karşı yapılmıştır. Önder Apo ile Kürt halkının geleceği karartılmak istenmiştir. Ama bu komplo ne kadar derin olmuşsa, halkımızın direnişi de o denli görkemli olmuştur. Halkımız ve hareketimizin Önder Apo’nun etrafında kenetlenmesi oldukça anlamlı ve etkili olmuştur. Rojava devrimi, Kobanê ve Şengal direnişleri ile komplo boşa çıkarılmıştır. Komployu milyonların özgürlük talepleriyle lanetliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından kitle kortejler eşliğinde dağıldı.

Çukurca’da açıklama

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde DBP ilçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, Çukurca DBP Belediye Eş Başkanları Servet Tunç ve Hilal Duman, DBP İlçe Başkanı Cumhur Erdemir, HDP İlçe Başkanı İmadettin Derin’le birlikte çok sayıda kişi katıldı. HDP İlçe Başkanı İmadettin Derin, 15 Şubat 1999 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan komplonun Türkiye’yi kaosa sürüklemek amacı taşıdığına dikkat çekti.

Şemdinli’de 15 Şubat kınandı
680x680nc-hkr-14-02-15-komployu-kinama-yuruyusu-8
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde DBP Şemdinli ilçe binası önünde toplanan binlerce kişi, ilçe girişindeki köprüye doğru yürüyüşe geçti. Yapılan yürüyüş esnasında sık sık Öcalan lehine slogan atılırken, pankartlar açıldı. Burada açıklama yapan DBP İlçe Eş Başkanı Davut Evin, “Kürt halkı önderini sahiplenmeyle uluslar arası komployu ta başından boşa çıkarmıştır. Onun için bedenler ateşe verilmiştir. Kürt özgürlük hareketinin önderini güçlü sahiplenmesi önderlik çizgisindeki kararlı duruşu önderliği güçlendirmiştir. Halkın ‘güneşimizi karartamazsınız’ sloganı ile sahiplenmesi komploculara başaramayacaksınız mesajıydı” dedi.

MUŞ

Muş’ta 15 Şubat protestosu için Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Belediye Meydanı’nda bir araya gelen binlerce yurttaş, Cumhuriyet Caddesi üzerinden otogar mevkisine yürüdü. “15 Şubat komplosunu kınıyoruz”, “Azadiya serokati azadiyame ye” pankartları, Öcalan’ın dev posteri ve PKK bayrakları eşliğinde yürüyüşe geçen kitle, sık sık, Bijî Serok Apo” sloganı attı. Yürüyüş esnasında yoldan geçen araçlar da korna çalarak, balkon ve pencerelere çıkan yurttaşlar ise zafer işaretleri yaparak yürüyüşe destek verdi. Yürüyüşün ardından açıklama yapan DBP İl Eş Başkanı Nursel Yiğit, 15 Şubat Komplosu’nun tarihte benzeri görülmemiş haksız, temelsiz, yüz karası kirli bir oyun olduğunu söyledi.

VAN

15 Şubat’ın protesto edildiği Van’ın Saray ilçesinde, HDP ve DBP binaları önünde toplanan yüzlerce yurttaş, Öcalan’ın fotoğrafının üzerinde bulunduğu “Güneşimizi karartmaya çalışanın dünyasını başına yıkarız” pankartı açtı. Burada kitle adına konuşan DBP Gençlik Meclisi üyesi Seher Erçiçek, “9 Ekim 1998 yılında kapitalist moderniteyle çelişkili bir hareketin Önderliğine yönelik uluslararası bir komplo sürecine girişildi. Bu komplo ile birlikte hegemonik emperyalist güçler kendi temellerini derinden sarsan en büyük ve aktif devrimci hareketin koruyucusunu imha etmek istediler” dedi.

Açıklamanın ardından 3 Nisan Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçen kitleye polis engel oldu. Bunun üzerine oturma eylemine geçen kitle, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganları attıktan sonra dağıldı.

Başkale’de kepenkler kapandı
680x680nc-urf-vir-14-02-15-vsehir-komplo5
Van’ın Başkale ilçesinde HDP ve DBP öncülüğünde 15 Şubat protestosu için DBP binası önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, sloganlar eşliğinde Van-Hakkari karayolu üzerinden çarşı meydanına kadar yürüdü. Sık sık, “Bijî Serok Apo” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı yürüyüşe, kepenklerini kapatan esnaf da katıldı. Yürüyüşün ardından kitle adına konuşan HDP İlçe Eş Başkanı Gülistan Orhan, “Uluslararası komplonun 16. yıldönümünde Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan şahsında Kürt özgürlük mücadelesinin tasfiyesini amaçlayan komplocu güçleri binlerce kez lanetliyoruz” dedi.

Van’ın Hacıbekir (Xacort) Mahallesi’nde YDG-H üyeleri, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın uluslar arası komplo ile Türkiye getirilişini protesto ederek mahallenin giriş ve çıkışlarını barikatlarla kapattı. Mahalle içerisinde “Biji serok Apo” sloganları ile bir süre yürüyüş yapan YDG-H üyelerine zırhlı araçlarla müdahale edildi. Çok sayıda plakasız zırhlı araçlarla mahalleyi abluka alan polis, gençlere gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Polisin saldırısına gençler ise taş, ses bombası ve havai fişeklerle karşılık verdi. Öğle saatlerinden bu yana süren çatışmada akrep tipi bir zırhlı araç ve TOMA kullanılamaz hale geldi. Ses bombaları ile darbelen zırhlı araç, çekici ile mahalleden çıkarıldı. Bir helikopterinde havadan izlediği mahallede polislerin çekilmesinin ardından olaylar sona erirken YDG-H üyelerinin mahallede bekleyişi sürüyor.
680x680nc-hkr-140215-gvr-onbinler-yurudu3
BİTLİS

DBP ve HDP Hizan İlçe örgütü öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komplonun 16’inci yıldönümünde yürüyüş düzenledi. İlçe binası önünde biraraya gelen onlarca yurttaş, Hizan Belediye binasına önüne kadar yürüdü. “Uluslararası komployu kınıyoruz” yazılı dövizlerin taşındığı yürüyüşte sık sık “Biji Serok Apo” ve “Öcalan” sloganları atıldı. Belediye binası önünde son bulan yürüyüşün ardından kitle adına basın açıklamasını okuyan DBP Hizan İlçe Örgütü Eş Başkanı Muhyettin Çetin, komplonun 16’inci yıldönümünde komployu lanetlediklerini söyledi.

Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komployla Kürdistan Özgürlük Hareketinin tasfiye edilmek istendiğini; ancak halkın mücadelesi sonucu bu komplonun boşa çıkarıldığını kaydeden Çetin, “Sayın Öcalan ve Kurdistan özgürleşinceye kadar mücadelemiz sürecektir. Mücadelemiz sürdükçe Paris katliamında olduğu gibi komplonun çeşitli versiyonlarıyla karışlaşacağımız açıktır. Komplonun tamamen bertaraf edilmesi, Sayın Öcalan ve Kurdistan’ın özgürlüğüyle mümkündür” dedi. Yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından açıklama sona erdi.

Öte yandan sabah saatlerinde parti binasında kadınlar tarafından uluslararası komployu konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı.

ANKARA

Türkiye siyasetinde alternatif bir parti haline gelen HDP, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a karşı geliştirilen 15 Şubat komplosuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada düzenlenen uluslararası komplonun üzerinden 16 yıl geçtiği, Kürt halkının siyasi önder olarak kabul ettiği Öcalan, 15 Şubat 1999 tarihinden bu yana İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde, uluslararası hukuk ve uluslararası sözleşmelerin çiğnendiği koşullarda tutulduğu hatırlatıldı. Açıklamada her yıl yapılan kitlesel eylemlerle durumun protesto edildiği ve Öcalan’ın özgürlüğünün istendiğine vurgu yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Sayın Öcalan, Kürt sorununu karşılıklı diyalog ve müzakereyle çözmek isteyen; bu sorunu Türkiye’nin demokratikleşmesi sorunu olarak değerlendiren; Kürt halkının eşit haklara sahip olmasının ve halklarımızın barış içinde, kardeşçe yaşamasının önündeki engellerin kaldırılması için çabalayan bir kişi olarak hükümet ve devlet heyetleri ile görüşüyor. 16 yıldır tecrit koşullarında yaşayan Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun demokratik siyasi çözümünde en önemli isim olduğu artık AKP Hükümeti ve devlet kurumları tarafından da kabul ediliyor. Ancak diğer yandan 10 milyonu aşan sayıda imzanın toplandığı ‘Öcalan’a Özgürlük’ kampanyasını yürüten, aralarında belediye eşbaşkanları, il eşbaşkanları ve siyasetçilerin de bulunduğu insanlar gözaltına alınıyor. Bu operasyonlarla bir halkın iradesi bastırılmaya ve sindirilmeye çalışılıyor. Bu yetmiyormuş gibi, KCK adlı davalarda Kürt halkının seçilmiş temsilcilerine, parti yöneticilerine cezalar yağdırılıyor. Yargıtay bu davalara öncelik vererek, hızla onama kararları alıyor. Hasta tutuklular halen cezaevinde tutuluyor, tahliyeleri engelleniyor.”

Ayrıca açıklamada, İmralı’da yürütülen çözüm görüşmelerine de dikkat çekilerek, “Bugün tüm Türkiye’nin dikkatle izlediği ve olumlu sonuçlanması için destek sunduğu İmralı görüşmelerinden kamuoyunun beklentisi, barış, müzakere ve çözüm sürecinin pratik adımlarla ilerlemesi yönündedir. Hükümet ne yazık ki, yeni adımlar atmak yerine halen ayak sürüyor, yapılması gerekenleri yerine getirmekten uzak bir pratik sergiliyor” denildi.

Komplonun 17. yıl dönümünde yeni gelişmelerin yaşanması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “İmralı’da müzakerelerin acilen başlatılarak, ‘Barış ve Demokratik Müzakere Taslağı’nın karşılıklı değerlendirilmesi, çözümün ilk adımı olacaktır. Süreci yavaşlatan her tutum ise belirsizliğin ve kaygıların artmasının, sürece olan güvenin biraz daha azalmasının nedeni olacaktır” denildi.
680x680nc-mrd-derik-14-02-2015-15-subat-belediye-binasina-siyah-bez-asildi2

URFA

Urfa merkezde DBP’li yöneticiler yarın saat 13.00’te Ali Şelli parkından Ahmet Bahçıvan iş merkezine kadar düzenleyecekleri yürüyüş öncesi, Atatürk Bulvarı boyunca el ilanı dağıtarak yurttaşları yürüyüşe davet etti.

15 Şubat, Kobanê direnişi ile özdeşleşen Suruç’ta onbinlerce yurttaşın katıldığı yürüyüşle protesto edildi. HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, DBP Urfa İl Eş Başkanları, DBP Suruç İlçe Eş Başkanları, MEYA-DER ve Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de bulunduğu on binlerce yurttaş, Kobanêlilerin yerleştirildiği Suphi Nejat Ağırnaslı Çadır Kenti’nin önünde bir araya geldi. “Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’a yapılan 15 Şubat uluslar arası komployu kınıyoruz” pankartı açan grup, ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçerken, ilçe zırhlı polis araçlarıyla ablukaya alındı. Öcalan’ın dev posterinin yanı sıra Arin Mirxan, Kader Ortakaya ve Kobanê direnişinde hayatını kaybeden YPG/YPJ’lilerin posterlerini taşıyan kalabalık grup, PKK ve YPG bayrakları ile siyah bezler açtı. Kitle sık sık “Bê serok jiyan nabe”, “Bıjî serok Apo” sloganları atarak Suruç Belediye binası önüne kadar yürüdü.

Burada toplanan kalabalık kitleye seslenen DBP Suruç İlçe Eş Başkanı Mehmet Koşti, gerçekleştirilen uluslararası komplonun Kürt halkının direnişi ve Öcalan’ın İmralı adasında yürüttüğü demokrasi ve barış mücadelesiyle boşa çıkarıldığını söyledi. Öcalan’ın tüm ezilen halkların kurtuluş umudu olduğunu belirten Koşti, Öcalan’ın özgürlüğünün tüm Kürt halkının özgürlüğü olduğunu, Öcalan’ın bir an önce serbest kalması gerektiğini vurguladı.

‘Sayın Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüzdür’

DBP ve HDP’nin öncülüğünde Siverek’teki protesto yürüyüşü için bir araya gelen yüzlerce yurttaş, Lezgo Parkı’ndan Kanlıkuyu Meydanı’na yürüdü. Pankartların açıldığı yürüyüşte, sloganlar atıldı. Yürüyüş ardından açıklama yapan DBP yöneticisi İbrahim Halil Bektaş, barıştan vazgeçmeyeceklerini belirterek, “Bu barış onurlu olmalıdır, eşitlikçi olmalıdır. Bu temelde inadına barış, inadına özgürlük demeye devam edeceğiz. Kürt halkının irademdir dediği ve tek muhatap olarak belirttiği Sayın Öcalan’ın koşullarının değiştirilmesi gerekmektedir. Barışın mimarı Sayın Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüzdür diyoruz, kendi halkıyla kendi örgütüyle buluşmalıdır.”

Viranşehir’de yürüyüş

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde 15 Şubat protestoları dün akşam başladı. İlçenin Şırnak Mahallesi’nde onlarca genç bir araya gelerek eylem yaptı. Bugün ise Kışla Mahallesi’nde bulunan DBP ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, pankart açarak Maliye Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Yurttaşlar, “Bijî Serok Apo”, “Selam Selam İmralı’ya bin selam”, “Başur, Bakur, Rojhilat, Apo Serokê Velat” şeklinde slogan attı. Maliye Parkı’na gelen grup, yapılan açıklamadan sonra dağıldı.

‘Öcalan serbest bırakılsın’

Birecik ilçesinde de DBP ilçe binasının önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, Atatürk Meydanı’na kadar yürüdü. Öcalan posterlerinin taşındığı yürüyüşte özgürlüğü doğrultusunda sloganlar atıldı. Meydanda yapılan açıklamada, komplo lanetlenirken, Öcalan’ın derhal serbest bırakılması talep edildi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, DBP ve HDP ilçe örgütleri öncülüğünde yarın meşaleli yürüyüşler yapılacak. Feridun, Konak, Tekel ve Bahçelievler mahallelerindeki meşaleli yürüyüşler saat 18.00’da başlayacak ve yürüyüşler Azizoğlu Meydanı’nda son bulacak.

MARDİN

Mardin’in Derik Belediyesi, komployu ve komployu düzenleyen güçleri protesto etmek amacıyla belediye hizmet binasına siyah bez astı. İlçede yarın HDP ve DBP öncülüğünde gerçekleştirilecek kitlesel yürüyüş ile komploya yönelik tepkiler ortaya konulacak.

SİİRT

Siirt’in Conkbayır, Barış ve Ulus mahallelerinde bulunan taziye evlerinde 15 Şubat temalı sinevizyon gösterimleri yapıldı. DBP Demokratik Siyaset Akademisi aktivistleri tarafından Conkbayır Mahallesi’nde düzenlene sinevizyon gösterimine HDP İl Eş Başkanı Abdullah Çetin’in yanı sıra DBP ve HDP il örgütü yöneticileri ve çok sayıda mahalle sakini katıldı. Burada konuşan HDP İl Eş Başkanı Abdullah Çetin, Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini kınayarak, bu süreçte parmağı olanlardan tarihin ve ezilen toplumların hesap sormaya devam edeceklerini kaydetti.

‘Tarihin en karanlık günü’

Öcalan’a yönelik komplo Siirt’in Baykan (Xana Hawêl) ilçesi ile ilçeye bağlı Veysel Karani (Weysil Qeranî) ve Atabağı (Comanî) beldelerinde de kınandı.

Baykan’da aralarında HDP İlçe Eş Başkanı Hüseyin Tayfur, Baykan Belediyesi eş başkanları Ali Aydın ve Selva Erdoğan’ın da bulunduğu çok sayıda yurttaş, HDP binası önünde bir araya gelip, açıklama yaptı. Parti binasına siyah bez asılırken, protestoya katılanların da siyah elbiseler giymesi dikkat çekti. Eylemde, “15 Şubat uluslararası komplosunu protesto ediyoruz” pankartı açıldı. Öcalan lehine atılan sloganların ardından HDP üyesi Cahit Erdoğan tarafından yapılan basın açıklamasında 15 Şubat 1999 tarihinin sadece Kürt halkı için değil, dünya halkları açısından tarihin en karanlık günlerinden biri olduğunu ifade edildi.

‘Özgür kimliğe yürüyoruz’

DBP Siirt-Baykan Atabağı Belde Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, DBP Belde Başkanı Arap Alver ve Atabağı Belediye Başkanı Muammer Canbulat’ın yanı sıra çok sayıda belde sakini katıldı. “15 Şubat uluslararası komplosunu lanetleyerek, özgür önderlikle özgür kimliğe yürüyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, yurttaşların komployu protesto etmek amacıyla siyah kıyafetler giymeleri dikkat çekti.

Yine Siirt-Veysel Karani Beldesi’nin çarşı merkezinde yapılan açıklamaya DBP Belde Başkanı Haluk Cengiz ve Veysel Karani Belediye Eş Başkanı Enes Cengiz’in yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada yurttaşlar alkış ve sloganlarıyla komployu protesto etti. Basın açıklamasının ardından çarşı merkezinden bir süre yürüyüş gerçekleştiren yurttaşlar daha protestolarını yine sloganlarla noktaladı.

HATAY

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin 16 yıldönümü HDP Dörtyol ilçe Örgütü tarafından protesto edildi. HDP Dörtyol ilçe binası önünde yapılan açıklamada “15 Şubat Uluslar arası Komplosunu kınıyoruz” pankartı açıldı. Ardından HDP adına açıklama yapan Dörtyol ilçe eş başkanı Halil Baybaris, uluslar arası komplonun 16’ncı yılında komplo politikalarının daha da derinleştiğine dikkat çekerken, komplonun da boşa çıkarıldığını söyledi.

Öte yandan yapılan açıklamanın ardından açıklamanın yapıldığı yerden ayrılmak isteyen kitleye Ülkü Ocakları ilçe binasından çıkan bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Gerçekleştirilen saldırıda Orhan Turan (20) isimli bir yurttaş çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralanan Turan Dörtyol Devlet hastanesine kaldırılırken, olayla ilgili bir kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

KARAKOÇAN

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde HDP ilçe örgütü öncülüğünde gerçekleşen yürüyüşe katılan yüzlerce kişi komployu protesto etti. İlçe binası önünde bir araya gelen yurttaşlar, “16’ıncı yılında uluslar arası kopmployu lanetliyoruz” yazılı pankart açarak Çarşı Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Biji Serok Apo”, “Be Serok jiyan nabe” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan HDP İlçe Eş Başkanı Zeynel Akbaba, komployla Kürt halkının bir arada örgütlü ve özgür bir yaşama ve statüye kavuşmasının önünü kesilmek istendiğini belirtti.

Açıklamanın ardından yurttaşlar, Karakoçan Belediyesi Konferans Salonu’nda 15 Şubat’a ilişkin düzenlenen panele katıldı.

KIZILTEPE

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ise komplonun yıl dönümünde gerçekleşecek olan protesto yürüyüşe katılım çağrısı amacıyla bildiri dağıtıldı. Özgürlük Meydanı’nda ve mahallelerde yapılan bildiri dağıtımına DBP ve HDP eş başkanları, belediye eş başkanları, belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. DBP ve HDP ilçe örgütü tarafından yapılan açıklamada da komployu protesto etmek amacıyla yarın saat 13.00’de Özgürlük Meydanı’nda yapılacak olan protesto yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

ARTUKLU

Mardin’in Artuklu ilçesinde ise Barış Anneleri Meclisi üyeleri, komployu protesto etmek amacıyla bir günlük açlık grevi eylemine başladı. DBP ilçe binasında başlatılan açlık grevi eylemcilerinden Mardin Barış Anneleri Meclis sözcüsü Celile Özen, milyonların “iradem” dediği bir liderin cezaevinde tutulmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, ” Önder Apo özgürleşmeyinceye kadar Kürt halkı özgür kalmayacak ve mücadelesinin de sürmeye devam edecektir” dedi.

Öte yandan Mardin Büyükşehir Belediyesi de komployu kınamak amacıyla belediye binasına dev bir siyah bez astı.

MİDYAT

Mardin’in Midyat ilçesinde HDP ve DBP öncülüğünde düzenleyen protesto eylemine HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Barış Anneleri Meclisi ve Demokratik Süryani Meclisi üyelerini yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Protesto HDP ilçe binası önünden başlayan ve DBP ilçe binası önünde son bulan yürüyüşle başladı. Yürüyüşte “15 Şubat uluslararası komployu nefretle kınıyoruz” pankartı ile Öcalan’ın posterlerini taşıyan kitle sık sık, “Bijî Serok Apo” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarını attı. Yürüyüşün arından konuşan DBP İlçe Eş Başkanı Birgül Toprak, “Uluslararası komplocular Kürt Halk Önderi’ni etkisizleştirmek istemişlerdir. Ama Sayın Öcalan’ın büyük direniş savaşımı komployu boşa çıkartmıştır ” dedi. HDP İlçe Eş Başkanı Harbiye Demir ise ”16 yıl önce bu komployu düzenleyen güçler Kürt demokrasi mücadelesinin biteceğini ve asla bir daha yeşermeyeceğini hesaplıyordu. Ancak bu böyle olmadı ve olamayacak” şeklinde konuştu. Son olarak konuşan HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız ise Öcalan’ın özgürlüğünün tüm Ortadoğu’ya barışı hâkim kılacağını ifade etti. Açıklamaların ardından Sarıyıldız ve beraberindekiler PKK’li Tarık Aslan için kurulan taziyeyi ziyaret ederek, aileye başsağlığı diledi.

LİCE

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde de komployu protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Karahasan Caddesi üzerinde düzenlenen yürüyüşe aralarında Lice Belediye eş başkanları Rezen Zuğurli ve Harun Erkuş, DBP ve HDP’li yöneticilerin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Yürüyüş sırasında sık sık “Biji Serok Apo” , “PKK halktır halk burada” , “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı.

Yürüyüşün arından açıklama yapan DBP ilçe Eş Başkanı Murat Atagün, söz konusu Kürtler olunca bütün dünyanın birleştiğini ifade ederek, “Sayın Abdullah Öcalan bu komployu boşa çıkarıp amacına ulaşmasını engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

BİTLİS

DBP Bitlis Gençlik Meclisi PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik gerçekleştiren 15 Şubat komplosunu meşaleli yürüyüş ile protesto etti. DBP İl Binası önünde bir araya gelen yüzlerce genç meşaleler yakarak çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık, “Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız” , ”Kürdistan faşizme mezar olacak” , ”Bê serok jiyan nabe” sloganları attı. Çarşı merkezinde tur atan gençler il binası önüne geri dönerek demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra dağıldı.

URFA

Eyyubiye’de DBP ve HDP öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a düzenlenen uluslararası komplo meşaleli yürüyüşle protesto edildi. Eyyüp Peygamber Camii’nin önünde DBP, HDP İl Eş Başkanları ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, “Önder Apo’suz bir yaşamı yaşamayız ve yaşatmayız” ile “Genç başladık genç bitireceğiz” pankartlarını açarak meşaleler eşliğinde yürüyüşe geçti. “Bijî serok Apo”, “Bê serok jiyan nabe”, “Dağda arama Apocular her yerde”, Selam selam İmralıya bin selam” sloganlarını atan yurttaşlar, Eyyüp Peygamber Caddesi’ndeki esnaf ve balkonlara çıkan halktan da destek gördü. DBP ilçe binasının önüne gelen yurttaşlar, “Çerxa şoreşê” marşını okurken, havai fişekler atıldı. Burada açıklama yapan HDP Eyyubiye ilçe Eş Başkanı Leyla Coşkun, komplonun Öcalan’ın kararlı duruşu ile tersine döndüğünü ve Öcalan’ın paradigmasının Ortadoğu halklarının geleceğini aydınlattığını ifade etti.

HİLVAN

Hilvan ilçesinde de DBP ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, çarşı merkezi boyunca Öcalan lehine sloganlar atarak yürüyüş gerçekleştirdi. Hilvanlılardan destek gören yurttaşlar, uzun bir yürüyüşten sonra tekrar DBP ilçe binasının önüne geldi. Burada kısa bir açıklama yapan HDP ilçe Eş Başkanı Mehmet Polat, Ortadoğu ve Kürdistan halklarının geleceği için Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

HAKKARİ

Hakkari’de YDG-H üyeleri, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilişini protesto etmek için bir çok noktada eş zamanlı eylem gerçekleştirdi. İlk olarak Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan zırhlı araca molotof ve ses bombası atan gençler, Kayacan caddesi üzerinde bulunan FEM dershanesine de ses bombası attı. Dershanede maddi hasar oluşurken, çarşı merkezine onlarca zırhlı araç ile gelen polisler gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırı. Bazen zırhlı araçlardan inen polisler silahları ile gençleri kovaladı. Polislerin kent merkezinde ismi öğrenilemeyen 3 genci gözaltına aldığı öğrenildi.
Kiran ve Berçelan Mahalleleri’nde de gençler yollara taşlar ile barikat kurarak mahalle içerisinde “Bijî serok Apo” sloganları ile yürüyüş yaptı. Çok sayıda zırhlı araçlar ile mahalleleri ablukaya alan polisler, gençlere gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Saatlerdir süren olaylarda birçok zırhlı araç atılan molotofkokteylilerden dolayı hasar gördü.
Kentin değişik noktalarında gençler ile polisler arasında çatışmalar devam ediyor.

ŞIRNAK

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik geliştirilen devletlerarası komplonun yıl dönümü nedeniyle DBP ve HDP Şırnak İl Örgütü, Şırnak Belediyesi Toplantı Salonu’nda sinevizyon gösterimi düzenledi. Sine vizyon gösteriminin yapıldığı salon PKK, KCK ve YPG bayrak ve flamalarıyla süslenirken yine salon PKK Lideri Abdullah Öcalan ve çatışmalarda yaşamlarını yitiren HPG ve YPG’lilerin posterleriyle donatıldı. DBP Şırnak İl Örgütü Eş Başkanı Salih Gülenç ve Şırnak Belediye Eş Başkanı Serhat Kadırhan’ın konuşmalarının ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan ile ilgili hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

CİZRE

Cizre’de 15 Şubat komplosunu protesto etmek amacıyla . Kobanê (Nusaybin), Arîn Mîrxan (İdil), Yafes, Orhan Doğan Caddeleri ile Dörtyol mevkiinde toplanan yüzlerce kişi 5 ayrı noktada yürüyüş düzenlendi. Sık sık “Kahrolsun 15 Şubat komplosu”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldığı yürüyüşlere , polis zırhlı araç ve TOMA’larla müdahale etti. Tazyikli su ve gaz bombaları ile hedef gözeterek ateş açan polislere, gençler ses bombası, molotofkokteyli ve taşlarla karşılık vermesi üzerine olaylar çıktı. Çıkan olaylar ilçenin her tarafına yayılırken, zırhlı araçları Dörtyol mevkiine çeken polisler, etrafa rastgele gaz bombaları atması ilçeyi gaz bulutu içinde bıraktı.
İlçede olaylar devam ediyor.

SİLOPİ

Silopi ilçesinde de Cudi Mahallesi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi, meşaleler yakarak yürüyüş düzenledi. 15 Şubat protesto eden sloganlar atan kitle, “15 Şubat komplosunu kınıyoruz” pankartı açarak, yürüyüşlerine devam etti. Yürüyüşün sonunda mahallede, burada PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getiriliş sürecini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Ardından, alkış ve sloganlar eşliğinde dağılırken, tarihi İpekyolu üzerinde çok sayıda zırhlı araçlar önlem alan polisler, Akrep tipi zırhlı araçlardan İpekyolu’na çıkan cadde ve sokaklara gaz bombası attı.

Ayrıca çok sayıda kişi Şırnak’ın Kumçatı Beldesi’nde de meşaleli yürüyüş düzenlendi.

MERSİN

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Güneş Mahallesinde bir araya gelen yüzlerce kişi, meşaleler ile HDP Akdeniz ilçe binası önüne kadar, “Biji Serok apo”, “Be Serok Jiyan Nabe”, “Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız”, “PKK Halktır halk burada”, “Biji Berxwedana YPG-YPJ” sloganları eşliğinde yürüdü. Burada yapılan saygı duruşunun ardından konuşan HDP Akdeniz ilçe eş Başkanı Sadun Doğan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 16 yıldır büyük bir direniş sergilediğini belirterek, Öcalan’ın tüm Ortadoğu ve Türkiye’de yeni bir demokrasi modelinin inşa ettiğini ifade etti.

TOROSLAR

Mersin’in Toroslar ilçesinde de yüzlerce kişi, 15 Şubat uluslararası komplosunu yaptıkları yürüyüş ile lanetlendi. Demirtaş mahallesinde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, “Biji Serok Apo” sloganları eşliğinde HDP Toroslar ilçe binası önüne kadar meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Yapılan yürüyüşün ardından kitle sloganlar eşliğinde dağıldı.

YENİŞEHİR

Yenişehir ilçesine bağlı Şahintepesi mahallesinden HDP Yenişehir ilçe binası önüne kadar yapılan meşaleli yürüyüş ile komplo lanetlendi. Yürüyüşte “15 Şubat komplosunu kınıyoruz” pankartı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri açılırken, sıklıkla “ Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından kısa bir konuşma yapan HDP Yenişehir ilçe Eş Başkanı Hüseyin Doğan “15 Şubat komplosu bir insana değil, bir halka yapılan emperyalizmin ortak hareket ettiği büyük bir komplodur” dedi.

ULUDERE

Şırnak’ın Uludere ilçesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye’ye getiriliş yıldönümününü protesto etmek amacıyla yüzlerce genç eylem düzenledi. Repin Mahallesi’nde toplanan çok sayıda genç, yaptıkları yürüyüşün ardından ateşler yakarak caddeyi trafiğe kapattı. Çok sayıda zırhlı araç ile mahalleye gelen polisler, gaz bombası ve tazyikli su ile gençlere müdahalede bulundu. Buna karşılık gençler taş ve havaifişeklerle karşılık vermesi üzerine olaylar çıktı.
İlçede olaylar devam ediyor.

ÇUKURCA

Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Çığılı köyünde, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü nedeniyle köy meclisi tarafından meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş, köy girişinden başlayıp sonuna kadar devam ederken, yürüyüşe köy meclis üyeleri yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Sık sık “Bijî serok Apo” ve “Bê serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, PKK lideri Abdullah Ocalan’ın posterlerinin yanı sıra, KCK ve PKk bayrakları açıldı. Yürüyüş meclis üyelerinin kısa konuşmalarının ardından sloganlar eşlıiğinde son buldu.

(ekip/avt)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here