Kadın Eserleri Kütüphanesi 25 yaşında

Paylaş

 

 

İSTANBUL- Kadın Eserleri Kütüphanesi kuruluşunun 25’inci yıl dönümünü yazar Meri Çevik Simyodinis’in ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ kitabının imza günü ile kutladı.

Kadın Eserleri Kütüphanesi kuruluşunun 25’inci yıl dönümünü yazar Meri Çevik Simyodinis’in ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ kitabının imza günü ile kutladı. Kadın eserlerinden oluşan 12 bin 176 kitaplık zengin bir koleksiyona sahip kütüphanede, Türkiye’de kadın konusunda yapılmış araştırmalar, kadın edebiyatçıların eserleri, Türkiye’de ve dünyada kadın hareketi ile ilgili yürütülen çalışmaları bulmak mümkün. Kadın Eserleri Kütüphanesi koleksiyonunda barındırdığı dergiler, kadın hareketi ve yazın tarihine ışık tutmanın yanı sıra içerdiği müzik, moda, yemek, karikatür, tıp tarihi, şehircilik tarihi ve ilanlar gibi pek çok araştırmacı için önemli kaynaklara sahip.

Meri kitabında zorunlu göçlerin trajedisini anlatıyor

İmza günü olan Meri Çevik Simyodinis, Fener Rum Patrikliği ve İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’nda 20 yıl boyunca çalışmalar yürüttü. Meri kitabında zorunlu göçlerin trajedisini binlerce yıldır Anadolu topraklarında yaşayan kadim halktan olan Rumların öykülerini anlatıyor. İmza günde kısa bir konuşma yapan Meri, Rum tarihi üzerine araştırma yapmak için girdiği bu süreçte birçok önemli olayları da inceleme fırsatı bulduğunu belirterek, “Yaşanmışlıkları, üzüntüleri, acıları, aşkı, ölümü hepsi kitaplarım da kendine bir yer buldu” dedi.

‘Bu halk derin acılar çekti’

Kitaplarını yazarken yaptığı röportajlardan da kesitler kullanan Meri, “Röportajları yapmak çok kolay olmadı benim için. En zoru da Atina’da yaptığım röportajlar oldu. Ağlayarak evden çıktığım zamanlar oldu. Zorunlu göç ile gönderilenler ne geri dönebiliyor ne de orada mutlu yaşayabiliyorlar. Bu halk derin acılar çekti” dedi.
Varlık Vergisi, 6-7 Eylül olayları, Kıbrıs Sorunu ve Mübadele Göçleri ile Rum halkına ve diğer etnik gruplara yaşatılan işkencelerin halkta derin yaralar açtığına vurgu yapan Meri, kitabında sürgün edilen Rumların gittikleri topraklarda da acılar yaşadığına değindi.

jinha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here