Anasayfa Haber 16 Mayıs’ta Soma’ya yaşamı savunmaya

16 Mayıs’ta Soma’ya yaşamı savunmaya

Paylaş

Geçtiğimiz yıl Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın yıldönümünde dev bir miting düzenlemeye hazırlanan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB İzmir’de DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde yaptığı çağrıda “16 Mayıs’ta Soma’ya yaşamı savunmaya” diyerek, işçi sınıfının alanlarda olacağını duyurdu. Halktan destek isteyen emek ve meslek örgütleri Soma’daki buluşmanın işçi sınıfının uyanışı olacağını açıkladı.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde yapılan basın açıklamasında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, TMMOB Genel Sekreteri Mehmet Torun, TTB Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen’in yanı sıra DİSK’e bağlı sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılım gösterdi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıl 13 Mayıs tarihinde cumhuriyet tarihinin en ağır işçi katliamının yaşandığına dikkat çekerek, Türkiye çapında düzenlenecek eylemlerle ilgili şu bilgileri verdi: “Soma’yı unutmadık, unutturmayacağız. Bu bir katliamdır, kaza değildir diyerek sorumluların hesap vermesini istediğimizi defalarca dile getirdik. Onlar sorumluların hesap vermesi bir yana, gerçek sorumluları yargı önüne bile çıkartmadılar. Bu katliamın sebebi taşeron sistemidir dedik, madenler özel sektör eliyle değil devlet eli ile işletilmelidir dedik. Onlar ölmeyen işçileri de işten çıkarttılar. İş cinayetlerin önüne geçmek için örgütlü olmak şart dedik, sendikalaşmanın ve örgütlenmenin önüne yeni engeller çıkarttılar. Sadece AKP döneminde 15 binin üzerinde arkadaşımızı iş kazalarında kaybettik. Taşeronu daha da derinleştiren düzenlemeler yapmaya devam ediyorlar. Bu ülkeyi yönetenlerin artık işçi sağlığı, işçi güvenliği ve işçinin alın terine olan bakışı nettir.”

.SOMA’DA 3 ANA TALEP İÇİN TEK YÜREK OLUNACAK

Toplantıya katılan kurum temsilcileri 16 Mayıs’ta gerçekleşecek buluşmanın işçi sınıfının uyanışı ve Türkiye’nin haykırışında yeni bir boyut olacağına dikkat çekerek, İzmir ve Ege Bölgesi’nde binlerce kişinin Soma’ya gelerek toplumsal tepkiye ortak olacaklarına inandıklarını söyledi. Temsilciler, Soma’da toplanma amaçlarının sadece bir anma değil, gelecekteki iş cinayetlerine karşı mesaj vermek olduğunu da açıkladı. Kurumlar ayrıca, Soma’daki dev mitingde işçi sınıfının “Taşeron yasaklasın”, “İş cinayetlerine karşı yaşam hakkı”, “Açlık ve sefalet düzeni son bulsun” taleplerini dile getireceklerini duyurdu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here