Anasayfa Haber 17’sinde idam edilen Erdal Eren anıldı  

17’sinde idam edilen Erdal Eren anıldı  

Paylaş

12 Eylül darbesinde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren idamının 35’inci yıl dönümünde Dersim, Mersin ve Ankara’da anıldı. Dersim’deki anmada konuşan EMEK Partisi gençliğinden Sercan İncesu, “Dün Erdal Eren’in yaşını büyüterek idam edenler, bugün yaşa bakmaksızın sokak ortasında çocukları, gençleri katlediyor” dedi.

ANKARA

12 Eylül askeri darbesi döneminde yaşı büyütülerek idam edilen 17 yaşındaki Erdal Eren, ölümünün 35’inci yıl dönümünde Ankara’da mezarı başında anıldı. Karşıyaka Mezarlığı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi, Eren’in posterleri eşliğinde kabrine kadar yürüyüş düzenleyerek, kırmızı karanfiller bıraktı. Anmada konuşan Emek Gençliği Üyesi Dilan Ortakçı, “Gencecik yaşında idam sehpasına yürüyen Erdal Eren yoldaşımızı anmak, onun sınıfsız, sömürüsüz bir dünya mücadelesini anlamak için bir araya geldik. 35 yıldır bu mezarın başı asla bir ‘ağlama duvarı’ veya ‘günah çıkarma’ yeri olmadı, olmayacak. Her sene 13 Aralık’ta yoldaşımızı ziyaret ederek, ona mücadele sözü veriyoruz” dedi.

‘Bir ölsek de bin doğacağız’

12 Eylül’den zihniyetinin halen devam ettiğini söyleyen Ortakçı, “Hrant Dink’ten Tahir Elçi’ye barış savunucuları hala katledilmekte, muhalif kalemleri olan gazeteciler gözaltına alınmakta, sansür uygulanmakta, tutuklanmakta. Bölgede halen sokağa çıkma yasakları ilan edilmekte, kundaktaki bebekler katledilmekte. Grevler yasaklanmakta, demokratik haklarını kullanmak isteyen insanlar katledilmekte. Daha iki ay önce, Türkiye’nin her bir tarafından gelen barış elçileri, emperyalist güçler tarafından beslenmiş cihatçı kafatasçı barbar çeteler tarafından katledildi. 35 yıldır bu zihniyet halkın arasına korku tohumlarını ekmeye çalışıyor. Ancak bizler biliyoruz ki bir ölsek de bin doğacağız” diye konuştu.

DERSİM

Dersim’de EMEK Partisi öncülüğünde Erdan Eren için anma etkinliği düzenlendi. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü’nün de katıldığı anma Sanat Sokağı’nda yapılan yürüyüşle başladı. “Denizlerden Erdala genç olmak işçi sınıfına bağlanmaktır” pankartının açıldığı yürüyüşte, kitle sık sık “Erdal Eren ölümsüzdür” ve “12 Eylül AKP’yle sürüyor” sloganları atıldı. Yer altı çarşısına kadar süren yürüyüş ardından konuşan EMEK Partisi gençliğinden Sercan İncesu, Eren’in idamından 35 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül rejiminin baskıcı, antidemokratik tutumunun bugün AKP ve Saray iktidarı tarafından sürdürüldüğünü söyledi.

İdam zihniyetinin bugün Kürdistan sokaklarında gençleri katlettiğini söyleyen İncesu, “Dün Erdal Eren’in yaşını büyüterek idam edenler, bugün yaşa bakmaksızın sokak ortasında çocukları, gençleri katlediyorlar. Hukukçular 90’ları aratmayacak şekilde sokak ortasında infaz ediliyor” dedi.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ise Eren’i ölümünün yıldönümünde Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlediği açıklama ile yad etti. “17 yaşında bir fidan, Erdal Eren onurumuzdur” ve “Erdal Eren eşit ve özgür bir gelecek mücadelemizde yaşıyor” pankartları arkasında bir araya gelen platform bileşenleri, “Faşizme karşı omuz, omuza” sloganını haykırdı. Saygı duruşunun ardından açıklama yapan SES Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, Eren’in devrimcilere gözdağı vermek için idam edildiğini belirterek, faşist cunta darbesinde onlarca devrimcinin asıldığını ve yüzlercesinin ise işkenceden geçirildiğini anımsattı.

‘Savaşsız bir dünya yaratana kadar mücadele edeceğiz’

Ardından konuşan EMEP Gençliği Üyesi Sait Çelik de, “Bizler Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz her ırktan gençler olarak Erdal Eren’in dediği gibi sizi ve koruduğunuz düzeni yargılayıncaya kadar mücadele edeceğiz. Bağımsız bir Türkiye, savaşsız bir dünya, halkların tam hak eşitliği için mücadele edeceğiz” diye belirtti.

Anma etkinliği EMEP Merkez İlçe Örgütü binasına düzenlenen sinevizyon gösterimi ile sona erdi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here