Anasayfa Haber 16.03.1988 Halepçe Katliamı’nı kınıyoruz

16.03.1988 Halepçe Katliamı’nı kınıyoruz

Paylaş

Halepçe Katliamı’nı Burdur’da protesto eden yurttaşlar, bugüne kadar hiçbir baskıya ve zulme baş eğmeyen Kürt halkının katliamlarla bitmeyeceğinin anlaşılması gerektiğinin altını çizdi. Manisa Turgutlu’da da katliamda yaşamını yitirenler anıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yurtsever öğrencileri, HDP Burdur eş başkanları ve Eğitim Sen üyelerinin aralarında olduğu bir grup yurttaş, Halepçe Katliamı’nın 27. yıldönümü dolaysıyla protesto gösterisi düzenledi. “16.03.1988 Halepçe Katliamı’nı kınıyoruz” pankartını açan grup adına açıklama yapan Leyla Karadeniz, katliamın olduğu dönemde ve günümüzde katliama hala gereken tepkinin verilmediğini, başta Avrupa devletleri olmak üzere 53 Müslüman ülkenin de katliama sessiz kaldığını belirtti. Karadeniz, katliamcılardan hesap sorulmadığı bugün de hala katliamların devam ettiğini söyledi.

Bugüne kadar hiçbir baskıya ve zulme baş eğmeyen Kürt halkının katliamlarla bitmeyeceğinin anlaşılması gerektiğinin altını çizen Karadeniz, “Halepçe Katliamı’nı unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. Konuşmanın ardından yurttaşlar, “Mazlumların öfkesi zalimleri boğacak”, “Susma haykır soykırımlara hayır” ve “Kürdüz haklıyız kazanacağız” sloganlarını attı. Halepçe Katliamı’nı anlatan şiir okunduktan sonra anma etkinliği sona erdi.

Turgutlu’da katliamda yaşamını yitirenler anıldı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde Yurtsever Demokratik Gençliği, HDP Turgutlu İlçe Binası Musa Anter Konferans Salonu’nda Halepçe’de yaşamını kaybedenleri anma etkinliği düzenledi. “Halepçe, Zilan, Dersim, Roboski, Şengal, Koçgiri unutma ey halk”, “Halepçe’den Roboski’ye hesap sormaya”, “Halepçe’yi unutmak ihanettir”, “Bir ölür bin doğarız”, “Ya onurlu bir yaşam için, yan özgürlük, yan özgürlük”, Demokratik çözüm Öcalan’a özgürlük” yazılı pankartlar ile PKK Lideri Öcalan ve PKK’nin önder kadroların fotoğraflarının asıldığı salondaki etkinlikte, şiir dinletisi verildi. Katliamı anlatan sinevizyon gösteriminin ardından “Şehit namirin”, “Bijî Serok Apo”, “Ji bo azadî/Ji bo Kürdistan/Ji bo Serok şer şer şer”, “Beritan çizgimiz Öcalan önderimiz”, “Ferhat, Agit yaşıyor, PKK savaşıyor”, “YPG dımeşe erd û ezman diheje” sloganlarıyla etkinlik son buldu. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here