Rant neredeyse ‘acele işgal’ orada

Paylaş

AKP hükümeti iktidara geldiği günden bu yana Türkiye tarihinde rastlanmamış bir artışla “acele kamulaştırma” kararlarına imza attı. “Kentsel dönüşüm” adı altında mülk sahiplerinin rızası olmadan barınaklarına el konulurken, HES, RES, 3’üncü Köprü, Havaalanı ve Yırca gibi projelerle doğayı rant alanlarına dönüştürüyor. AKP şimdi de Kürdistan’da “polis noktası” adı altında 39 yeni karakol yapımı için işgal kararı alındı.

AKP’nin Kürdistan’da sürdürdüğü savaşla birlikte “yakıp, yıktığı” kentler hakkında “acele kamulaştırma” kararı alarak, binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirası gasp etmesinin altında rant yatıyor. Kamulaştırma adı altında “mülksüzleştirme” politikası uygulayan AKP rant projelerinde rekor üstüne rekor kırıyor. 1956-1983 arasında Resmi Gazete’de yayımlanan 5 “acele kamulaştırma” kararı bulunurken, AKP iktidarının ilk yılları olan 2004 tarihine kadar bu karar 16 kez hayata geçirildi. AKP’nin iktidarını pekiştirmesiyle bu sayıda binleri buldu. Sadece “savaş hali” durumlarında alınması gereken “acele kamulaştırma” kararları 2004-2007 yılları arasında 120, 2008’den bugüne kadar bin 824 olmak üzere toplam bin 964 başvurulan bir “rant yöntemi” oldu. Bu yıllarda AKP’nin en önemli seçim propagandası olan “duble yollar” için alınan “acele kamulaştırma” kararıyla hukuki engellerin de bertaraf edilmesi kolaylaştı.

Altından hep rant çıktı

Resmi Gazetede yayınlanan kararlara göre 2006’dan itibaren alınan “acele kamulaştırma” kararlarının neredeyse tamamı ise HES ve RES inşaatları ile “kentsel dönüşüm” adı altında AKP’nin en önemli rantsal projelere ilişkin oldu. Bugüne kadar alınan “acele kamulaştırma” kararlarından 80’i kentsel dönüşüm için alınırken, bin 605’i de HES ve RES yapımı gibi enerji alanlarına dair alındı. Bunların yanı sıra baraj, sulama, içme suyu, dere ıslahı gibi alanlarda 101, yol yapımları için 104 “acele kamulaştırma” kararı alındı. Maden ve çeşitli alanlarda alınan kararların sayısı ise 45. Türkiye’de neredeyse her derenin mücadele ettiği bir sorun haline gelen HES’lerin yapılmasında bu kadar yoğun “acele kamulaştırma” kararının alınmasının nedeni ise çıkabilecek hukuki engelleri aşmak ve HES yapımını hızlandırmak şeklinde değerlendiriliyor.

Yırca ve Kuzey Ormanları’nda da bu karar vardı

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca Mahallesi’nde yapılmak istenen termik santral içinde aynı şekilde “acele kamulaştırma” kararı alındı. 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu’nca alınan karara karşı bölge halkı direniş geçerken “acele kamulaştırma” kararı da Danıştay tarafından esastan bozuldu.

Aynı şekilde İstanbul’da Kuzey Ormanları olarak bilinen bölgenin 3. Köprü için katledilmesi amacıyla da Çekmeköy, Başakşehir, Beykoz, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Pendik’te birçok bölge 21 Mart 2016’da “acele kamulaştırma” adı atlında el konuldu.

Bu kez karakol için acele kamulaştırma

AKP’nin Kürdistan’da devreye koyduğu savaşla birlikte yakıp, yıkılan kentlere dönük işgal kararı ise ilk olarak Ocak 2016’da alındı. Bakanlar Kurulu’nun 25 Ocak’ta resmi gazetede yayınlanan kararıyla Kürdistan’da “polis noktası” adı altında 39 yeni karakol yapımı için öz yönetim direnişiyle ön plana çıkan merkezlere dair işgal kararı alındı. Bu kapsamda binlerce dönümlük alanlar, hazine adına tescil edilmek üzere İçişleri Bakanlığı’nca “acele kamulaştırma” adı altında gasp edilmesi için harekete geçildi.

Tepkilere rağmen işgal planı

Daha önce yıkamadığı Sur İlçesi için konulan yasak sonrası yakılıp yıkılan ilçede 6 bin 300 parsele ilişkin 25 Mart tarihinde “acele kamulaştırma” kararı alındı. Aynı gün Silopi’de de çok sayıda parsele ilişkin gasp kararı alındı. Tepkilere rağmen Hakkari, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak’ta “polis güvenlik noktası” adı altında işgal girişimi için yaklaşık 120 bin metrekareye yakın alanda “acele kamulaştırılması” kararı Resmi Gazetede yayınlandı.

AKP kamu yararı gözetmiyor

“Acele kamulaştırma” kararları alınan yerlerin neredeyse hiç birinde kamu yararı bulunmuyor. Özellikle HES ve baraj yapımlarında halkın tepkilerine rağmen doğa katliamının önü açılırken, bu kararlarda da “kamu yararı” güdülmedi. Yırca’da olduğu gibi Danıştay tarafından “yürütmenin durdurulması” ya da “iptal” kararıyla birçok rant projesi geri dönerken, mahkemeler alınan kararlarda kamu yararı olmadığına hükmetti. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here