Yapı-Yol Sen üyeleri Tapu ve Kadastro’ya Adalet Terazisi yolladı

Paylaş

Yapı-Yol Sen, Tapu ve Kadastro müdürlüklerinde çalışan işçilerin yaşadığı hukuksuzluklara dikkat çekmek amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal’a Adalet Terazisi gönderdi.

KESK’e bağlı Yol, Altyapı, Tapu ve Kadastro Emekçileri Sendikası (Yapı-Yol Sen) üyeleri, Tapu ve Kadastro müdürlüklerinde çalışan işçilerin, hukuk dışı ve adil olmayan koşullarda çalıştırılmalarına karşı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne, “Adalet Terazisi” göndermek üzere Sirkeci Postanesi önünde bir araya geldi. “Adalet Terazisi” gönderme öncesi, postana önünde basın açıklaması yapıldı. Sendika üyeleri, “Adalet İstiyoruz” pankartının açıldığı eylemde “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” , “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. Açıklamayı yapan Yapı-Yol Sen İstanbul Şube Başkanı Kaan Dinç, Tapu müdürlüklülerindeki fazla mesai ücretinin aylık, “77 ila 47 TL” gibi komik bir rakam olduğunu belirterek, bu rakamdan 4C statüsünde çalışan emekçilerin faydalanamadığını ifade etti.

‘Torpil ile atama yapılıyor’

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün düzenlediği yazılı sınavda başarılı olan 41 emekçinin asil listeye alınmamasına tepki gösteren Dinç, atamaların 3’te birinin torpil ve yandaşlık kriteri ile yapıldığını belirtti. Görev ve sorumlulukları Tapu Müdür Yardımcısı ve benzeri kadrolardan daha fazla olmasına rağmen Tapu Müdürlüğü sınavında başarı puanının 60 puana indirilmesinden endişe duyduklarını dile getiren Dinç, “Başarılı olan adaylar yandaş sendikadan değilse eğer, başarısı bir anlam ifade etmiyor” dedi.

Mücadele büyütme mesajı

Nisan ayında tayin ve atamalar için emekçilerin başvuru yaptıklarını belirten Dinç, taleplerde, “iş bilgisi, ilgili mevzuatın” değil, eş dost tanıdık ilkeleri ile hareket edildiğini söyledi. Dinç, atama ve tayin taleplerinin açıklık ilkesine uygun olarak yapılması gerektiğini söyleyerek, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne, “Çok fazla rant elde ettiğiniz işlerimizde haksızlık yapmaya devam edersiniz, iş bırakma eylemi yaparak mücadelemizi büyütürüz” sözleri ile uyarıda bulundu. Dinç, son olarak, tüm emekçileri, 1 Mayıs’ta alanlara çağırdı.

Açıklamanın ardından, Yapı-Yol Sen üyeleri, Sirkeci Postanesi’ne girerek, Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal’a gönderdikleri, Adalet Terazisi ile yaşanan adaletsizliklere dikkat çekti.330x200cc-ist-13-04-2016-yapi-yol-aciklama1

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here