Anasayfa Haber 1990’larda 21 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan JİTEM’e beraat

1990’larda 21 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan JİTEM’e beraat

Paylaş

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1990’lı yıllarda 21 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan ve aralarında JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz ve korucubaşı Kamil Atak’ın bulunduğu 8 sanık hakkında dosyada bulunan delil ve tanık anlatımlarına rağmen beraat kararı verildi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında 21 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan ve aralarında JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz ve korucubaşı Kamil Atak’ın bulunduğu 8 sanık hakkında açılan ve güvenlik iddiasıyla Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada karar çıktı. Mahkeme heyeti, “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak”, “Adam öldürmeye azmettirmek”, “Adam öldürmek ve devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”la tutuksuz yargılanan 8 sanık hakkında yeterli ve inandırıcı delil bulunmaması iddiasıyla tüm suçlardan beraatlarına karar verdi. Mahkeme heyeti, ayrıca Kamil Atak ve diğer sanıklar üzerine ifade veren Mehmet Nuri Binzet hakkında ise suç duyurusunda bulundu.

‘Yargılama formeldir’

Mahkeme heyetinin beraat kararına tepki gösteren mağdur aileleri, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Burada konuşan kayıp aileleri avukatlarından Ahmet Özmen, “Biz JİTEM gerçeğini biliyoruz. Cemal Temizöz öncülüğünde Cizre’de oluşturulan bir birimdi. Cezasızlık zırhıyla 20 yıldır korundular ve korunmaya devam ediyorlar. Yargılama formel ve şekli bir yargılamadır. Soruşturmada aydınlatma adına bir adım atılmamıştır” dedi.

Av. Veysel Veset ise, bu süreci vicdanlarında yargıladıklarını belirterek, “Hiç kimse bu davayı tutanaklardan silemez. Bu dosya tarihe mal olan bir dosyadır. Kürtlerin elbette demokratik mücadelesi devam edecek” diye konuştu.

‘Mücadelemiz devam edecek’

Mağdur ailelerden Bedriye Akman da, çocuğu öldürüldüğünde daha 14 yaşında olduğunu hatırlatarak, “Oğlumu öldürdüler parmağını kestiler. Ben o günden bu güne karalar giyindim. Mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here