‘Demokratik siyaset buluşmaları’na halktan yoğun ilgi

Paylaş

HDP’li vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılmasına dönük yapılan hazırlıkları protesto amacıyla Türkiye ve Kürdistan’ın birçok kentinde düzenlenen “Demokratik Siyaset Buluşmaları”na yoğun katılım oldu. İstanbul il ve ilçe örgütleri, Kocaeli, Adana ve Mersin illerinde yapılan toplantı ve basın açıklamalarıyla, “Vekilime, irademe dokunma” denildi.

HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karşı başlatılan “Demokratik siyaset buluşmaları”nın ardından HDP milletvekillerinin de katılımıyla İstanbul’un 3 bölge 10 ilçesi, Kocaeli, Adana ve Mersin’de “Vekilime irademe dokunma” sloganıyla basın açıklamaları yapıldı.

KADIKÖY

Kadıköy’de “Vekilime irademe dokunma” eyleminin adresi Rıhtım’dı. “Geleceğimizi konuşuyoruz” pankartını taşıyan yurttaşlar sık sık “Biji berxwedana HDP”, ” Evet deme, suça ortak olma” ve “Kamuran Yüksek onurumuzdur” sloganlarını attı. Basın açıklamasını yapan HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Semra Doğan HDP’nin halkların umudu olduğunu ve AKP’nin halkın bu umuduna saldırdığını söyledi. Doğan, “AKP, tek başına iktidar olma ve Anayasa değişikliği hayali yüzünden partimizin göstermiş olduğu başarıları yok sayarak halkın iradesini saf dışı bırakmak istiyor” dedi.

Yaşananların bir darbe süreci olduğunu ifade eden Doğan, tüm Türkiye’de, başta HDK bileşenleri olmak üzere demokrasi güçlerini bu saldırı ve darbeye karşı mücadele etmeye çağırdı.

SANCAKTEPE

HDP Sancaktepe İlçe Örgütü de Demokrasi Caddesinin başında eylem yaptı. HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş’ın da katıldığı eylem, Mayıs ayı şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. “Yaşasın halkların eşitliği”, “Biji berxwedana HDP” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını HDP İlçe Eşbaşkanı Dilek Keskin yaptı. Keskin, “Erdoğan’ın kafasındaki sistem ‘tek adam’ yönetimine dayalı bir sultanlıktır. Onun yönetim anlayışında ikinci bir kişiye yer yoktur. Davutoğlu bile devre dışına itilmiştir. Şimdi katip gibi davranacak inisiyatifsiz bir kişi, Saray tarafından AKP Genel Başkanı ve Başbakan olarak atanacak, Başbakanlık kurumu da fiilen tasfiye edilecektir. Parlamento seçimle geldiğimiz, oy aldığımız milyonlarca insanı temsil ettiğimiz, meşru temsiliyet yürüttüğümüz bir kurumdur. HDP, bu Meclis’te Türkiye’deki farklı halkları ve inançları, ezilenleri temsil ediyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da başta HDK bileşenleri olmak üzere bütün demokrasi güçleriyle bu saldırı ve darbeye karşı direnişimizi büyüterek sürdüreceğimizi bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

BAĞCILAR

Dokunulmazlıkların kaldırılmak istenmesine bir tepki de Bağcılar ilçesinde oldu. HDP Bağcılar İlçe Örgütü önünde yapılan basın açıklamasında “İrademe dokunma” pankartı açan kitle sık sık “HDP susmaz susturulamaz” “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Açıklamaya HDP Milletvekili Çağlar Demirel, HDP İlçe yöneticileri yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Eylemde konuşan HDP Milletvekili Çağlar Demirel, 6 milyon halkın iradesini parlamentoda temsil ettiklerini fakat Saray ve AKP hükümetinin bütün demokrasi ve özgürlük taleplerine savaş konsepti ile cevap verdiğini belirtti. Demirel, Kürdistan ve Türkiye’nin her yerinde demokrasi, barış ve özgürlük taleplerini dile getiren tüm siyasetçilere, belediyelere savaş açan bir AKP hükümeti ve saray politikası ile karşı karşıya olduklarını belirterek, katleden zihniyetin aynı şekilde siyasi soykırım operasyonları gerçekleştirerek siyasetçileri zindanlara hapsettiğini hatırlattı. Dokunulmazlıkların kaldırılması ile usulsüz ve ahlaki olmayan yeni bir süreç başlatıldığını belirten Demirel, şunları söyledi: “Bizim için önemli olan halkımızın yürütmüş olduğu bu direnişe ve halkımızın özelde de Meclis’te iradesini ve demokratik siyaseti geliştirmek bizim en önemli sorumluluğumuzdur. O Meclis’ten geri çekecek olan oradaki iktidar güçleri değil, halkımızın gücüdür.” Açıklama yapılan konuşmalar ardından sloganlar ile son buldu.

FATİH

Fatih ilçesi Aksaray Metro Meydan’ında yapılan eylemde de “Vekilime dokunma , irademe dokunma” pankartı açan halk, “Vekilime dokunma irademe sahip çık” sloganını attı. Eylemde HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş konuştu. Darbe sürecine hayır demek için alanlarda olduklarını ifade eden Erbaş, “Bu daha başlangıç. Bu etkinliklerimiz bundan sonrada bir kampanya biçiminde devam edecek ve hem Kürdistan hem de Türkiye’nin dört bir yanında bu eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi ve 29 Mayıs’ta İstanbul’da “Darbeye hayır” mitingi düzenleyeceklerini duyurdu. HDP’li milletvekilleri şahsında 6 milyon seçmenin iradesine bir saldırının olduğunu vurgulayan Erbaş, buna izin vermeyeceklerini söyledi. Erbaş, “Hedeflenen vekiller değil, halkın iradesidir. Biz kurtuluyoruz demeyin. Bu zülüm bir gün döner sizi de vurur. ” diyerek CHP’lilere de darbeye hayır deme çağrısında bulundu. HDP PM Üyesi Asiye Kolçak ise, başkanlık sisteminin savaş ile elde edilmek istendiğini söyledi.

ŞİŞLİ

Şişli Cevahir AVM önünde yapılan eylemde, “Direne direne kazanacağız”, Demokratik siyaset istiyoruz” sloganları atarak,” Vekilime, irademe dokunma” dövizleri taşıdı. Eylemde konuşan HDP milletvekili Celal Doğan, barışın tek dayanağının HDP olduğunu belirterek, “HDP Türkiye barışının tek dayanağıdır. 90’lı yıllarda milletvekillerimize dokunmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar. Bugün denemişi tekrar ediyorlar, yine başarılı olamayacaklar. Konuşmak suç, çalmak meşru sayılıyor. Kanun çıkartarak Anayasayı rafa kaldırmak istiyorlar, siyasette meşru zeminleri kalmamış durumda” dedi. Doğan, Saray’ın darbesine karşı sonuna kadar direneceklerini vurguladı.
İstanbul’un Sultangazi, Kartal, Başakşehir, Küçükçekmece ve Avcılar ilçelerinde de kitlesel basın açıklamaları yapıldı.

KOCAELİ

Kocaeli’nde ise HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli ve HDP MYK Üyesi Arife Çınar’ın katılımıyla Demokratik Siyaset Buluşması toplantısı düzenlendi. Eğitim Sen İzmit Şube binasında düzenlenen toplantıya halk yoğun ilgi gösterdi. Toplantıda konuşan Arife Çınar, HDP’nin “seni başkan yaptırmayacağız” sloganı ve barajı aşmasının Türkiye’nin 90 yıllık siyasetini yıktığını şimdi bundan intikam alınmaya çalışıldığını dile getirdi. HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli ise, Erdoğan’ın halka zorla başkanlık sistemini dayatmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “HDP’yi parlamentodan atarak yol temizliği yapmak istiyorlar ama keyfi bir şekilde bizleri o Meclis’ten çıkartarak at koşturamazlar” dedi.

ANTALYA

HDP Antalya İl Örgütü tarafından düzenlenen toplantı ile Hivay Düğün Salonu’nda HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ve HDP Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay halkla bir araya geldi. Çok sayıda yurttaşın katıldığı etkinlik saygı duruşu ile başladı. HDP Antalya İl Eşbaşkanı İhsan Nergiz’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Kemalbay söz aldı. Darbe sürecinin son aşamasının HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile devam ettiğini belirten Kemalbay, savaş koalisyonunun kurulduğunu ve CHP’nin de bu koalisyona ortak olduğunu söyledi. Demokrasi güçleri ile yan yana durmayı başarabilmeleri gerektiğine vurgu yapan Kemalbay, faşizme karşı direniş zeminini birlikte örülmesi gerektiğini kaydetti.

‘Darbe sürecini halk meclisleri boşa çıkarabilir’

HDP’li Önlü ise Meclis’ten geçirilmek istenen darbe yasasının dokunulmazlıkların kaldırılması ile alakalı olmadığını belirterek, yapılmak istenenin darbeyi anayasal ve hukuki olarak hayata geçirilmek olduğuna vurgu yaptı. Kürdistan’da halka dönük katliam girişimlerinde Halk Meclisi çalışanlarının özellikle hedef alınmalarını örnek olarak gösteren Önlü, amaçlananın halkın iradesini kırmak ve demokratik siyaset zeminini ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Önlü, darbe sürecinin halk meclisleri ile boşa çıkarılabileceğini ifade etti.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü ise HDP Rıha (Urfa) Milletvekili Dilek Öcalan, HDP Şırnex (Şırnak) Milletvekili Ferhat Encü, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ile HDP MYK üyesi Beyza Üstün’ün katılımıyla Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’nda halkla bir araya geldi. Saygı duruşunun ardından söz alan HDP MYK üyesi Beyza Üstün, 1 Kasım sonrası başlayan siyasi darbenin bir sonraki hamlesinin Meclis’te bulunan HDP’li vekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik olduğunu söyledi. Ardından söz alan HDP Rıha (Urfa) Milletvekili Dilek Öcalan, Cizre’de katledilen Mehmet Tunç’ların direnişiyle mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirerek, “Cizre’de insanlarımızı katledenler bunun hesabını verecek, bunun umuduyla mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerinde bulundu. Tekçi zihniyete ve darbeye karşı bir arada ve tek vücut olarak mücadele edeceklerini vurgulayan Öcalan, “Hilafet tarzıyla, tek din, tek dil, tek ırk zihniyeti yaratılmaya çalışılıyor. Halkımızla birlikte bu zihniyete karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Barış için tecrit uyguluyorlar

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana hiçbir görüşme yapılmadığını vurgulayan Öcalan, her hafta avukatları aracılığıyla başvurular yapıldığını fakat gerekçeler bahane edilerek görüşmenin engellendiğini söyledi. “Devlet bu süreçte Öcalan’ın söyleminin halklar için ne anlama geldiğini biliyor. Eğer Sayın Öcalan ile bir görüşme yapılırsa ve onun bir sözü bu halka ulaşırsa barışın nasıl geleceğini iyi biliyorlar o yüzden engelliyorlar” diye konuşan Öcalan, Öcalan’a uygulanan tecridin tüm ötekileştirilen halklara uygulandığını vurguladı.

HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın konuşmasının ardından toplantı soru- cevap bölümü ile son buldu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here