Anasayfa Emek 1Mayıs Mesaisi Başladı.

1Mayıs Mesaisi Başladı.

Paylaş

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda emek örgütleri ve emekten yana siyasi partilerle birlikte Taksim’de olacaklarını söyleyen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Barış, demokrasi ve özgürlük talebini meydanlarda haykırmak için emekten yana siyasi partileri 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na omuz omuza dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlama hazırlıklarına ilişkin DİSK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Hüseyin Demrdizen ile DİSK üyesi işçilerin katıldığı toplantıda ortak açıklamayı yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs İşçi Bayramı hazırlıklarının devam ettiğini dile getirerek, 1 Mayıs günü Türkiye’nin tüm kent merkezlerinde meydanların işçi sınıfıyla buluşacağını belirtti. Türkiye’de işçi sınıfının “kar amacı güden anonim şirketin kölesi” değil demokratik ülkenin özgür yurttaşları olduğunu söyleyen Beko, “İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret için, sosyal haklarımız için, grev, toplu sözleşme hakkımız için, 1 Mayıs’ta söyleyecek sözümüz, büyütecek umudumuz olduğu için 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda olmak istiyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı ile görüşme talebi

1 Mayıs Taksim alanındaki ısrarın basit teknik bir tercih olmadığına dikkat çeken Beko, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamanın işçilerin Anayasal hakkı olduğuna vurgu yaparak, “Taksim Meydanı’nda işçi arkadaşlarımız kontgerilla tarafından vurularak yaşamını yitirdi. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak istiyoruz” diye konuştu. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için İçişleri Bakanı ile görüşme talep ettiklerini belirten Beko, “Umarız bu adımımızın karşılığını alırız. 1 Mayıs hukuk dışı, vicdansız bir yasak inadıyla İstanbul halkına ve işçilere zehir edilmesin” dedi.

‘Omuz omuza dayanışmaya çağırıyoruz’

DİSK, KESK, TMMOB ve TBB’nin Türkiye’deki emek meslek örgütleri ve emekten yana siyasi partilerle de görüşmeler yapıldığını ifade eden Beko, 1 Mayıs’ı emek örgütleri ve emekten yana duran siyasi partilerle birlikte örgütleyeceklerini söyledi. Beko, “Barış, demokrasi ve özgürlük talebini meydanlarda haykırmak için emekten yana siyasi partileri 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na omuz omuza dayanışmaya çağırıyoruz” ifadesinde bulundu.

Toplantı, “1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın 1 Mayıs Taksim alanı” sloganları ve alkışlarla son buldu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here