Anasayfa Haber 1Mayıs’da durum normal..! Onların görevi yasaklamak, bizim görevimiz mücadele etmek

1Mayıs’da durum normal..! Onların görevi yasaklamak, bizim görevimiz mücadele etmek

Paylaş

1 Mayıs günü halkların kardeşliğini simgeleyen gökkuşağı renkleri ve kızıl flamalarıyla Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında meydanlara çıkacak işçi ve emekçiler, bir kez daha “Üreten biziz yöneten de biz olacağız” sloganlarıyla ezilenlerin birliğini haykırmaya hazırlanıyor. AKP Hükümeti ise, tüm işçilerin kalplerinin atacağı Taksim Meydanı’na dair aldığı yasak kararından halen dönülmüş değil. Alınan bu karardan dönülmemesi halinde ise Taksim yasağının uygulandığı 2007, 2008, 2009, 2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi bu yıl da “orantılı” polis şiddeti ile karşılaşılacak.

Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında 1 Mayıs’ı kutlayacak bütün işçi ve emekçilerin kalbi her yıl olduğu gibi bu yıl da Taksim’de atacak. 1 Mayıs günü meydanlara çıkmaya hazırlanan emekçiler, kadınlar ve gençler emek sömürüsüne karşı bir kez daha “Üreten biziz yöneten de biz olacağız” sloganlarıyla ezilenlerin birliğini haykıracak. İşçi ve emekçiler, bayramlarını görkemli bir şekilde kutlanmaya hazırlanırken, 2007’den bu yana Taksim’de kutlanmak istenen İstanbul 1 Mayıs’ı ise her yıl olduğu gibi bu yıl da AKP Hükümeti’nin “yasak” inadına takıldı.

Kanlı 1 Mayıs’ın ardından iktidara gelen hükümetlerce uygulanan 1 Mayıs Taksim yasağı geleneğini sürdüren AKP, bu yılda işçilerin “Taksim 1 Mayıs alanıdır” taleplerine kulaklarını tıkadı. 1 Mayıs kutlamalarından günler önce Taksim ve Şişli başta olmak üzere İstanbul’un ana caddelerine çıkan birçok noktada polis barikatları kuruldu.

Türkiye mahkum edildi

Yasak geleneğini sürdüren AKP’nin 1 Mayıs’ta “Taksim” diyen sendika ve siyasi parti üye ve temsilcileri hakkında açtığı davaların tümü, emek ve meslek örgütlerinin lehine sonuçlanırken, sendikaların 1 Mayıs yasağı ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) açtıkları davalarda da Türkiye mahkum edildi.

2008 yılında ise Bakanlar Kurulu tarafından resmi olarak “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. Uygulanan Taksim yasağı ise 2010 ve 2012 yılları arasında emekçilerin mücadelesi sonucunda kaldırılırken, hükümetin 2007, 2008, 2009, 2013 ve 2014 yıllarında yeniden uygulamaya başladığı Taksim yasağı nedeniyle İstanbul’da savaş ve olağanüstü hali aratmayan görüntüler ortaya çıktı.

2007 1 Mayısı: 400 gözaltı onlarca yaralı
Emek ve meslek örgütlerinin 2007 1 Mayıs’ın da, Taksim’de yapmak istediği 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmemesi nedeniyle Beşiktaş, Okmeydanı ve Kabataş’tan Taksim’e çıkmak isteyen işçi ve emekçiler, guruba şiddetli müdahalesi ile karşılaştı. Taksim’e çıkan bütün ana yollar jandarma ve polis tarafından abluka altına alınırken, çıkan olaylarda 400 kişi gözaltına alındı.
1 Mayıs için Ankara’da gelen 18 otobüsün de yine Taksim’e gidişi engellendi. Boğazköprüsü gişelerinde polisler tarafından durdurulan otobüslerde sendikacı ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, çevik kuvvet polisinin sert müdahalesi sonrası gözaltına alındı. Polisin sert müdahalesi sonucunda 1’i ağır olmak üzere 4 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı.

2008’de yasak inadı devam etti: 2 bin 800 gözaltı

Hükümetin Taksim inadı, 2008 yılında da devam etti. 1 Mayıs sabahı, işçi ve emekçiler bayramlarını Taksim Meydanı’nda kutlamak için Halasgargazi ve Osmanbey’de toplanmaya başladı. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, sendika ve sivil toplum örgütleri olarak Taksim’e yürüyüşü can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle iptal ettiklerini açıklarken, Taksim Meydanı’nda çıkmak için Şişli’nin çeşitli bölgelerinde toplananlara polis sert müdahalelerde bulundu.
Halaskargazi Caddesi’nde toplanıp sloganlar atmaya başlayan ve halay çekenlere bile çevik kuvvet polisleri panzerden su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Müdahale sırasında bir kadın kafasına gaz bombası isabet etmesi sonucunda yaralanırken, Taksim çevresinde yaşanan olaylarda toplam 2 bin 800 kişi gözaltına alındı.

Jandarma ‘uygun adım’ yürüdü

2009 1 Mayıs’ında ise Taksim Meydanı’na akşamdan itibaren yığınak yapan polis ve jandarma, gazeteciler de dahil olmak üzere Taksim Meydanı’nı barikatlarla giriş çıkışları kapattı. Meydanda konuşlandırılan jandarmanın yaptığı uygun adım yürüyüşü darbe günlerini hatırlatırken, Taksim’e çıkmak isteyenler ile polis arasında çıkan çatışmalarda 400’ü aşkın kişi gözaltına alındı.
1 Mayıs kutlamalarına katılan 20 kişi de polis müdahalesi sırasında yaralandı.

İşçiler 32 yılın ardından Taksim’e çıktı

İşçilerin 32 yıl süren Taksim mücadelesi 2010 yılında kazanıldı. 2010 1 Mayıs’ında sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, Dolmabahçe, Şişhane ve Şişli Cami önünde toplanarak 3 koldan Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. 32 yıl sonra “İşte Taksim, işte 1 Mayıs” sloganıyla Taksim Meydanı’na giren 500 binin üzerinde işçi, halaylar ve sloganlarla 1 Mayıs’ı kutladı.
2011 ve 2012’de de DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla aralarında BDP, HDK, EMEP, ÖDP, SDP, ESP, Sendikal Güç Birliği Platformu, Halkevleri, Devrimci 1 Mayıs Platformu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Anti-Kapitalist Müslüman Gençlik, LGBT bireyler, kadın örgütleri gibi 100’e yakın kurum yüz binlerce kişiyle Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı.

2013’te hükümet, ‘kesinlikle Taksim’e izin vermeyeceğiz’ dedi ve…

2013 yılında ise 1 Mayıs’ın yeniden Taksim’de kutlanıp, kutlanamayacağına ilişkin tartışmalar yine Nisan ayının ortalarında başladı. Hükümet ve Valiliğin yayalaştırma projesini gerekçe göstererek, “Kesinlikle Taksim’e izin vermeyeceğiz” şeklindeki yasağına sendikaların cevabı, “1 Mayıs 1977’de öldürülen işçilerin anısına Taksim’den vazgeçmeyeceğiz” oldu.
Buna rağmen hükümetin aldığı Taksim yasağı nedeniyle, o yıl coşkulu kutlama görüntüleri yerini yeninden olağanüstü hal görüntülerine bıraktı. 1 Mayıs günü Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen emekçilere, polis gaz bombaları ve tazyikli suyla sert şekilde müdahalede bulundu. Polis müdahalesi nedeniyle çıkan ve geç saatlere kadar süren çatışmalarda yüzlerce kişi gözaltına alınırken, onlarca kişi de vücutlarının çeşitli yerlerinden cop, plastik mermi, tazyikli su, biber gazı ve gaz fişeğiyle yaralandı.

2014’te 19 bin polis İstanbul’a havadan ve karadan çıkarma yaptı

2014 1 Mayıs’ında da Taksim inadını sürdüren AKP Hükümeti ve İstanbul Valiliği’nce görevlendirilen 19 bin polis, İstanbul’a havadan ve karadan çıkarma yaptı. Onlarca TOMA ve zırhlı araç ile Taksim’e çıkan bütün sokakları abluka altına alan polis, DİSK önünde toplanan kitleye gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli su ile müdahale etti. Çıkan çatışmalarda önceki 1 Mayıs’larda olduğu gibi yüzlerce kişi gözaltına alındı. Müdahaleler sırasında aralarında gazetecilerin de bulunduğu 50 kişi de vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here