Anasayfa Haber 2 devlet 2 katliam bir dünya farklılık..!

2 devlet 2 katliam bir dünya farklılık..!

Paylaş

Paris katliamından hemen sonra Fransa Cumhurbaşkanı François Holande’ın gösterdiği tutum, Ankara katliamından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer Türk devlet yetkililerinin tavrını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katliamdan ancak saatler sonra olaya dair yazılı açıklama yaparken, Holande ise saldırıdan hemen sonra kritik kararlar alarak duruma el koydu. Erdoğan ve Davutoğlu, yine yabancı heyetlerin bile katliam bölgesine gitmelerinin ardından olay yerini ziyaret etmişti.

 

ankara_daki_katliam_sorusturmasina_gizlilik_karari_h55655_38e37

Fransa, tarihinin en büyük saldırısıyla sarsılırken, katliamı üstlenen örgüt, katliamın gerçekleştirilme yöntemi, Fransa’daki katliamlarla Ankara ve Suruç’ta gerçekleştirilen katliamlara benzerliğini ortaya koyuyor. 10 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilen ve 100’den fazla insanın katledildiği bombalı saldırılar da Türkiye tarihinde benzer biçimde gerçekleştirilmiş en büyük katliamı olarak kayıtlara geçti.

Holand anında olaya müdahale etti

Her iki katliamda da sivil insanlar hedef alındı, ancak Fransa’daki katliamın aksine Türkiye’de gerçekleştirilen katliam, devletin hedef gösterdiği HDP’yi ve muhalifleri hedef aldı.
Fransa’daki saldırılar sonrası devlet yetkililerinin gösterdiği tepkiler noktasında da Fransa ile Türkiye arasında ciddi farklılıklar görüldü. Fransa’da katliamın gerçekleştirildiği ilk andan itibaren Cumhurbaşkanı François Holande, yetkililerini kullanarak OHAL ilan etti, ülke sınırlarını kapattı. Yine Paris sokaklarında ciddi tedbirler alınmaya ve saldırganlarla bağlantı içerisinde olabilecek olanların kaçış yolları kapatılmaya çalışıldı.

Günler sonra olay yerini ziyaret etti

Ancak HDP ve muhaliflere yönelik geliştirilen Ankara saldırısında ise devletin ihmalinin ötesinde, etkisi ve payının olduğunu gösteren çok sayıda kanıt bulunmasına rağmen hemen “Saldırı Türkiye’ye yönelik yapılmıştır” tarifinde bulunan yetkililer buna denk bir tutum göstermekten uzak kaldı.

Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara katliamından ancak saatler sonra yazılı açıklama yayınlamakla yetindi. Katliamın yapıldığı yere ise hem Erdoğan hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB büyükelçilerinin yaptığı ziyaretten bile sonra gitti. Ayrıca Silvan’da yapılan saldırı sonrasında gece yarılarına kadar süren “Güvenlik Zirveleri”nin aksine herhangi bir özel toplantı da gerçekleştirilmedi.
Baskılar sonucunda Türkiye’de de 3 günlük yas ilan edilirken, yas ilanında “Korucular içinde yas ilan edildiği” söylemi yasın, nasıl zoraki ilan edildiğini de göstermiş oldu.

Paris anmasında olan devlet Ankara anmasında yok

Ankara saldırısından saatler sonra yazılı açıklama yapmakla yetinen Erdoğan, Paris katliamı sonrasında gece yarısı kameraların karşısına geçerek basın açıklaması yapması dikkat çekti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise daha önce yaşanan Charlie Hedbo saldırısı için Paris’te yapılan anmaya katılırken, Ankara katliamı için yapılmak istenen anmaya ise izin verilmediği gibi devletten herhangi bir yetkili de o anmada yer almadı.

Olaylar arasında en çarpıcı farklılık ise, Fransa devleti ilk andan itibaren yaralarını sarmaya çalışırken, Ankara katliamında olay yerine gelmesi gereken ambulansların yerine patlama öncesi ortalıkta gözükmeyen polisin gönderilmesi ve yaralıların bulunduğu bölgeye gaz atması oldu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here