Anasayfa Haber 200 aydından hükümete ‘seçim güvenliği’ çağrısı

200 aydından hükümete ‘seçim güvenliği’ çağrısı

Paylaş

‘Seçim Güveliği’ için AKP hükümetine uyarmak amacıyla çağrı metni yayınlayan 200 aydın, yazar, sanatçı ve akademisyen, acilen huzurlu ve güvenli bir seçim ortamı sağlamasını istedi.

Aralarında Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Prof. Dr. Ali Nesin, Prof. Dr. Ahmet İnsel, Jülide Kural, Kadir İnanır, Tilbe Saran, Vedat Türkali, Zülfü Livaneli, Turgut Kazan, Çiğdem Aydın, Arzu Çerkezoğlu, Aziz Çelik ve Cevat Öneş gibi isimlerin de bulunduğu 200 aydın, yazar, sanatçı ve akademisyen seçim güveliği için hükümeti uyarmak amacıyla “Acil çağrı” metni yayınladı. Türkiye’nin uzun bir süreden bu yana temel hukuk sınırlarını çiğneyen olağandışı bir rejimle idare edildiğini belirten aydınlar, “Hukuk sistemine ‘paralel yapı’ ile mücadele gerekçesiyle yapılan müdahalelerle yargı bağımsızlığı ortadan kaldırılmış, iktidarın denetlenmesi imkânsızlaştırılmış, hukuk kurallarını hiçe sayan Saray’ın yönlendirdiği yeni bir vesayet rejimi oluşturulmuştur” dedi.

Yüzde 10 barajı ve diğer antidemokratik mevzuatla adil ve özgür bir seçimin engellenmiş olmasının yanı sıra Cumhurbaşkanının anayasaya rağmen inatla seçim faaliyeti yürütmesinin durumu daha sorunlu hale getirdiğini belirten aydınlar, çağrılarında şu ifadelere yer verdi:

“Ne yapıp edip seçimden başkanlık sistemi çıkartma kararlılığı ile insanların kutsalları siyasete malzeme yapılmakta, toplumu zıtlaştırıcı dil yaygınlaştırılmaktadır. Irak ve Suriye’deki mezhep savaşlarında yüz binlerce insanın katledildiği, inançsal düşmanlık ve katliamların yaygınlaştığı bir coğrafyada siyasetçilerin, Cumhurbaşkanı tarafından ‘Zerdüştlük’, ‘Alevilik’, ‘Yezidilik’ imalarıyla ötekileştirilmesi ve hedef gösterilmesi, durumu daha da vahim hale getirmektedir. Bu ortamda HDP’nin barajı geçmemesi için yürütülen kampanya ile eşzamanlı olarak peş peşe fiziki saldırılara uğraması ve son olarak öldürme amacıyla yollanan bombalar endişelerimizi daha da artırmaktadır. Ortadoğu’nun kan gölüne döndüğü, Türkiye’nin adil bir seçime her zamankinden daha çok muhtaç olduğu bugün, Hükümeti, Cumhurbaşkanı’nın toplumsal barışı ve hukuku hiçe sayan müdahalelerine teslim olmayarak, acilen huzurlu ve güvenli bir seçim ortamı sağlamaya çağırıyoruz.”

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here