2016 1 Mayısı Bakırköy’de Kutlandı

Paylaş

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Bakırköy Salı Pazarı alanında 1 Mayıs mitingi gerçekleşiyor.

 

bakirkoy-de-1-mayis-kutlaniyor-6963880

İstanbul’da her yıl Taksim’de yapılan 1 Mayıs kutlamasını bu yıl Bakırköy Halk Pazarı’nda kutlama kararı aldı.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP),  Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Komünist Parti (KP), Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP), TKP 1920, Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) Bakırköy’deki kutlamalara katıllma kararı almıştı.

Emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla, Bakırköy Halk Pazarı’nda yapılacak kutlama için iki ayrı koldan yürüyüş kortejleri oluştu. İşçi ve emekçiler saat 11.00’de Marmara Forum ve E-5 İncirli yönünden iki koldan Bakırköy Halk Pazarı’na yürüyüşe başladı.

Alana girmek isteyenler için polisin üç noktada arama noktası var. İncirli metobüs durağı çıkışında ve kortejlerin girişinde polis üst ve çanta araması yapan polis miting alanı girişinde de arama noktası oluşturmuş durumda.

Saat 11.30’da kortejler alana yerleşmeye başladı.

CHP’den Ali Şeker, İlhan Cihaner, Eren Erdem, HDP’den Figen Yüksekdağ ve Filiz Kerestecioğlu da Bakırköy’de.

Saat 12:30 civarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) korteji arama noktasındayken polis müdahale etti.

HDP’ye ilk arama noktasında AmedSpor, ikinci arama noktasında pankartları gerekçe gösteren polis saldırdı. Biber gazı sıktı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ olay sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Bu müdahaleyle, burası Türkiye bayram kutlayamazsınız mesajı verdiler. Hiçbir müdahale halklarımızın yan yana gelmesini engelleyemeyecek. Kitle soğukkanlılığını korudu. İyiniyetimize rağmen bu müdahale kabul edilemez.”

Bakırköy’deki kutlama programı 1 Mayıs Marşı’nın okunmasıyla başladı.

1 Mayıs programının ilk konuşmasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı.

Beko konuşmasında “İşçilere kölelik dayatanlar kaybedecek, biz kazanacağız” dedi.

“Peki, nasıl kazanacağız? 1 Mayıs ruhuyla kazanacağız; birlik olarak kazanacağız; Mücadele ederek kazanacağız; dayanışma ile kazanacağız!”

Beko seçimden önce taşerona kadro sözü verenlerin “kiralık işçi”liğini kendilerine dayattığını söyledi. Özel istihdam bürolarında köle pazarlar gibi işçileri alıp satmaya çalıştıklarını belirtti.

Beko’nun diğer değindiği sorunlar işsizlik, iş cinayetleri ve sendikal hakların kısıtlanmasıydı.

Yaşanan çatışmalara da değinen Beko “Kardeşlerim unutmayın; barışın, kardeşliğin olmadığı yerde işçi sınıfı bölünür, parçalanır. Bizbölünürsek sermaye kazanır., patronlar kazanır, saray kazanır” dedi ve konuşmasını “Yaşasın işçilerin birliği! Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganıyla bitirdi.

Lami Özgen: Yolsuzluk ve rüşvet düzeni

Beko’nun ardından kürsüye KESK Genel Başkanı Lami Özgen geldi.

Özgen konuşmasına 1977’de Taksim’de ve 10 Ekim 2015’te Ankara’da hayatını kaybedenleri anarak başladı.

Özgen AK’nin kıdem tazminatına göz diktiği, özel istihdam bürolarıyla işçileri köleleştirmeye çalıştığı ve iş güvencesini ortadan kaldırdığı bir dönemde 1 Mayıs’ı kutladıklarını söyledi.

AKP iktidarını “faşizm olarak niteleyen Özgen, Bizler işsizliğin, yoksulluğu n pençesinde kıvranırken onlar baskı ve zordan beslenen yolsuzluk ve rüşvet düzenini ‘Türkiye’ye özgü başkanlık sistemi’ ile tamamlamak için ülkeyi kan gölüne çeviriyor” dedi.

Mehmet Soğancı: Güzelim memleketi cehenneme çevirdiler

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da konuşmasında 1977 1 Mayısında hayatını kaybedenleri anarak başladı.

“Bundan yüzyılı aşkın süre önce emekçilerin ateşlediği fitil ‘Başka bir yaşam, başka bir Türkiye, başka bir dünya mümkün’ diyenlerin yolunu, yolumuzu bugün de aydınlatmaya devam ediyor. “

Soğancı son günlerde yaşanan laiklik tartışmalarına da değindi: “Bugün gericiliğe ve ırkçılığa karşı daha fazla dik durma zamanı. Bugün laikliği yeniden kurma zamanı”.

Soğancı konuşmasını “Onlar bu güzelim memleketi cehenneme çevirdi, biz baharı getireceğiz. AKP karanlığına karşı bir ya bir yol bulacağız ya bir yol açacağız” sözleriyle bitirdi.

Raşit Tükel: Halkın sağlığı önceleyen politikalar

TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel sağlık çalışanlarına şiddet sorununa değinerek başladı konuşmasına.

“Sağlıkta şiddetin nedeni uygulanmakta olan sağlık politikalarıdır”.

Bu politikaların birçok soruna daha yol açtığını belirten Tükel “Halkın sağlığını politikalar bozuyor” dedi. İş cinayetlerine değinen Tükel iş güvencesinin azalması taşeronlaşmanın yaygınlığına değindi. Suriye’den Suruç’a Ankara’ya sokağa çıkma yasaklarının olduğu yerlerde ölümlere değinerek

“Tüm savaşların sona ermesini istiyoruz” dedi. Tüm toplum ve tarafları çatışmaların durması silahların susması barış içinde birarada ikliminin sağlanmasına çağırdı. Sağlık emekçilerine dönük baskı ve soruşturmaları örneklerken ifade özgürlüğü vurgusu yaptı. Talepler: Sağlıkta her türlü ilave ücretin iptali, düşük ücrete taşeronlaşmaya kiralık işçi uygulamasına dur, iş güvencesi, halkın sağlığını önceleyen politikalar.

Raşit Tükel’in konuşmasının ardından 1 Mayıs düzenleme komitesindeki kurumların ortak bildirisi okundu. Metnin Kürtçesini Yılmaz Dağlar, Türkçesini Nida Karabağ okudu.

TIKLAYIN – 1 MAYIS’TA ORTAK BİLDİRİ

Ortak metnin okunmasının ardından Gezi Direnişi’nde öldürülenler anıldı. Daha sonra Mezopotamya Kültür Merkezi sanatçıları ve Yasemin Göksu sahneye çıktı… (BK/AS-HK)

Kani Beko: Barışın olmadığı yerde işçi sınıfı bölünür

Beyza Kural

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Kasım 2012’den beri bianet’te muhabir olarak çalışıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here