Anasayfa Forum 2018 bütçe rakamları yoksulluğu adaletsizliği ve Demokrasiden uzaklaşmayı anlatıyor.

2018 bütçe rakamları yoksulluğu adaletsizliği ve Demokrasiden uzaklaşmayı anlatıyor.

Paylaş

2018 bütçesi 762 milyar lira olarak belirlendi.

Ülkelerin bütçeleri aynı zamanda o ülkelerin demokrasisi hakkında da bilgi verir. Bütçe rakamlarının  büyük bölümü dolaylı vergilerden oluştuğunu görüyoruz.Bu halktan toplayıp  başkalarına dağıtma prensibidir. Bütçe bütün bunlara rağmen açık veriyorsa ,tekrar halktan toplamak için yeni vergi düzenlemeleri yapmaktır.Yoksulluğun arttığı ,işsizliğin çoğaldığını görünmez kılmak içinde toplumun sosyolojik dokularını tırmalayarak gündemi sürekli dış  ve iç düşmanlar yaratarak germek ve devletin baskı ve otoritesini muhaliflere yöneltmekten geçmektedir.

Bakanın açıklamalarını ve rakamların dilini böyle anlamak gerekiyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018’e ilişkin bütçe planlamasını açıkladı. Ağbal, vergi zamlarını da savundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’nin 2018 yılı bütçe giderlerinin 762.8 milyar lira, bütçe gelirlerinin 696.8 milyar lira, vergi gelirlerinin 599.4 milyar lira, bütçe açığının ise 65.9 milyar lira olarak öngörüldüğünü söyledi.

Ocak-eylül 2017 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları, 2017 yıl sonu bütçe gerçekleşme tahmini ve 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı konulu basın toplantısında konuşan Ağbal, bütçenin yılın ilk 9 ayında 31.6 milyar lira açık verdiğini açıkladı. Yüzde 25’lik MTV zammını savunan bakan, önümüzdeki yıl vergi gelirlerini ise 599 milyar lira olarak öngördüklerini ifade etti.

Yıl sonunda bütçe açığının hedeflenenden daha düşük geleceğine inandıklarını belirten Ağbal, yılın kalan döneminde harcamaların da kontrol altında tutulacağını savundu.

Eğitime ayrılan kaynağı 134 milyar liraya çıkardıklarını söyleyen Ağbal, 2018’de bütçeden yükseköğretime 41.7 milyar lira kaynak ayıracaklarını burs ve kredi tutarını ise 425 liradan 470 liraya çıkaracaklarını açıkladı. Ağbal ayrıca, savunma ve güvenlik birimlerinin ihtiyacı olan modernizasyon harcamaları için bütçeden ilave 18.7 milyar lira kaynak ayırdıklarını ifade etti.

MTV’ye yapılan yüzde 25’lik zammı savunan Ağbal, “2018 yılındaki MTV artışlarından bağımsız olarak değerlendirmemiz lazım. Bu sistemde aracın değeri ne olursa olsun motor silindir hacmi aynı ise aynı miktarda vergi veriyorsunuz. 2017 yılında 1600 CC vergili değeri 70 bin lira değerinde araç aldınız. Siz buna 1070 lira vergi veriyorsunuz. 2018 yılında biz ilk defa trafiğe yeni çıkacak araçlar için yeni bir vergi sistemi getiriyoruz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here