Anasayfa Dergi 2018’de listenizin olmazsa olmazı gidilecek 52 yer

2018’de listenizin olmazsa olmazı gidilecek 52 yer

Paylaş

2018 yılı gezginler, tatil için kafasındaki konsepte göre yer arayanlar ancak bir türlü bulamayanlar ve maceraperestler için yeni rotalar, yeni başlangıçlar anlamına geliyor.

New York Times tam da ‘nereye gitsem acaba’ diye soranlar için kapsamlı bir gezi rotası hazırladı. Dünyanın dört bir yanından, aklınızın ucundan geçmeyen ancak gidildiğine değecek yerlerin listesiyle sizi başbaşa bırakıyoruz:

NEW ORLEANS
Louisiana
Türünün tek örneği olan bir Amerikan şehri 300 yaşında

 

new orleans 

New Orleans gibi bir şehir dünyanın hiçbir yerinde yok. Avrupa, Karayipler, Latin Amerika ve yerli halkın etkileri bir arada eriyip, birçok kültürün kaynaştığı son bölge haline gelmiş.

Ve bu çeşitlilik de kendisini birçok farklı yönden ifade ediyor: müzik, yiyecek, dil vs. vs… Katrina Kasırgası’ndan sonra uzun bir nekahat dönemi geçirse de New Orleans, sadece ayağa kalkmakla yetinmedi, her zamankinden daha da canlı – 300 yaşında olduğu göz önüne alınırsa– daha da etkileyici.

Şehrin üç yüzüncü yılı şerefine, yıl boyu düzenlenen çeşitli etkinlikler var. Planlanan diğer gelişmeler arasında, Bourbon Caddesi’ne 6 milyon dolarlık bir yenileme, tramvay hizmetini geliştirme, şehrin ortasındaki Lafitte Greenway’e (bir açıkhava barı da dahil olmak üzere) eklemeler yapma ve 2019’un başında bir ziyaretçi merkezi ve kokteyl müzesi olan Sazerac House’a eklemeler yapılması var.

Otel açılışlarının çokluğu, şehrin birbirinden değişik, mükemmel restoranları (Compere Lapin, Marjie’s Grill, DTB) ve yeni açılan birçok mekan ve barlar (Latitude 29, Portside Lounge), Amerika’nın sunduğu tüm tatları deneyimlemek isteyen gezginler için durumu daha da lezzetli bir hale getiriyor.

KOLOMBİYA
Nihayet sona eren savaşın ardından, tüm ülke açılıyor

 

new orleans

 

ll

Yarım yüzyıl süren savaşın bitmesinin ardından Kolombiya, hak ettiği maceradolu, kozmopolit popülerliği elde etme yolunda istekli adımlarla ilerliyor. Geçmişin asilerini topluma kazandırmak için daha çok çalışmak gerekse de, geçtiğimiz on yıl içinde yabancı turizmi % 250 oranında artış gösterdi.

Ülkenin nabzını tutan başkent Bogota’da düzinelerce otel zinciri açıldı, yeme-içme tarafı ise, Leonor Espinosa’nın restoranı Leo gibi birçok mekan sayesinde ivme kazandı. Başka şehirlerde ise birçok kahve çiftliğinin lüks otellere, yarımadadaki ekonomik izole tatil köylerinin ve kolonyal binaların da spa merkezlerine dönüştüğünü göreceksiniz.

Pasifik kıyısındaki yağmur ormanları ve gökkuşağı renkli nehir Cano Cristales gibi bir zamanlar yasaklı olan cazibeli mekanları da artık her rehber kitapta bulmak mümkün.
BASILICATA
İtalya
Mağaralar, sahiller ve çok daha fazlası İtalya’nın gizli kalmış güney bölgesinde

 

basilicata 

Tüm dünya keşfetmeden önce İtalya’nın güney bölgelerini ziyaret etmek için son fırsat. Basilicata, topuktaki Puglia ile parmakucundaki Calabria arasında, İtalya’nın ayağının kemerinde yer alıyor.

Hikayelerle dolu bir geçmişe sahip olsa da bölge, modern zamanlarda gözden kaçmış. Kesinlikle İtalya’nın en iyi saklanmış sırrı olan Basilicata, güzel sahilleri, antik kasabaları ve hiç organize suç işlenmememesiyle şapka çıkarılan bir yer.

Bir Unesco bölgesi olan Matera kasabası, 2019’da Avrupa Kültür Başkenti oluyor. Tarihi mağaralarıyla da bilinen bölge –bir zamanlar bu mağaralar çiftlik hayvanları için kullanılıyordu, daha sonra ilkel evler olarak kullanıldı– artık bugün özel meskenler ve Taş Devri çizgi filmi havasında çok güzel restore edilmiş oteller olarak kullanılmaya devam ediyor. Ama şimdilik, bir sır olarak hala güvende.

KARAYİPLER
Turizm, dünyanın fırtınadan muzdarip kısmındaki iyileşmeyi hızlandırıyor

 

karayipler 

Irma ve Maria Kasırgaları, Karayipler’e 2017’de bir iki darbe indirdi, aralarında Dominica, Saint Martin ve Birleşik Devletler Virgin Adaları’nın da bulunduğu bazı adaları sarstı.

Yüzde 70’in üstünde turizme dayanan adalar etkilenmese de, adalardaki oteller ve turizm acentaları komşularına yardım etmek için bir araya gelerek, biri için iş olmasının herkesin kurtuluşu olduğunu etrafa yaydılar.

Seyahat edenler, hizmet veren adaları ziyaret ederek yardımcı olabilirler, bunu teşvik eden birçok şey var. Yeni açılan oteller arasında lüks Park Hyatt St. Kitts ve Silversands Grenada’dan, Martinik’deki 1945 yılından kalan, daha ekonomik Diamant Les Bains’e kadar geniş bir yelpaze var.

Adalar arası gezmek isteyenler için, the Moorings adlı yat şirketinin tekneleri bu sezon Antigua ve Bahamalar’a da uğruyor, British Virgin Adaları’nda da operasyonları devam ediyor.

Gemi gezisi hatlarının uğradığı, fırtınadan etkilenmiş bazı adaların ise hızla toparladıkları görülüyor. St. Maarten Rockland Estate Ekolojik Parkı Yağmur Ormanları Maceraları’nda yer alan yeni Rockland Estate Park, Saint Maarten’e yeni bir sefer başlattı. Anguilla’da dokuz odalı Quintessence Hotel, Ocak’ta Long Bay Beach’te açılıoyor.

Porto Riko nüfusu hala zorluklar çekiyor olsa da seyahat edenler, San Juan’da Mart ayında açılacak olan 96 odalı Serafina Beach Hotel için şimdiden heyecanlanabilirler. Yakınındaki butik otel Dreamcatcher misafirlerinin fırtına sonrası yenilenme çalışmalarında gönüllü görev alabileceği projeler için ayarlamalar yapıyor.
VIERWALDSTATTERSEE
İsviçre
Sürdürülebilir İsviçre

 

VIERWALDSTATTERSEE 

Ortaçağ kenti Luzern, tur otobüslerinden nefes alamıyor, ama çevresine kurulduğu gölün (turistler tarafından Luzern Gölü deniyor ama yerli halkı Vierwaldstatersee diyor) etrafındaki yeni gelişmeler, gelen kalabalığa İsviçre Alpleri’nden otantik dozlar sunuyor.

Kalabalığı mobilize hale getirmeye yardımcı olmak için, kış aylarında kalmaya gelenler otomatik olarak William Tell Pass alacaklar, bölgedeki otobüs, tekne, tren ve teleferiklerde kullanılabiliyor bu kart, ayrıca İsviçre’nin en dik finüküler hattı olan, Stoos’a ulaşım sağlayan Stoosbahnen de kullanılıyor.

Stoos, harika manzaraya sahip bir Alp tatil beldesi, 21 millik kayak pisti, uğur böceği temalı yeni bir tırmanış rotası, peynir pazarları ve yodel konserleri izleyebileceğiniz bir kasaba. Gölün hemen karşısında 550 milyon dolarlık yeni açılan Bürgenstock var, dört binalık bu modernist tesisin muhteşem Alp Dağları manzarasının yanı sıra 10 bin metrekareye yayılan bir de spa’sı var.
PARKLAR ROTASI
Şili
Muhteşem manzarasıyla Patagonya parkları örgüsü

 

patagonya 

Bu sene, Şili’deki Parklar Rotası, Thompkins Conservation ile Şili hükümeti arasında yapılan bir koruma anlaşması sayesinde sonunda resmileşiyor. Hükümet, için beş yeni ve üç tane de süresi uzatılan milli parkı, toplamda 11 milyon dönümlük Patagonya park arazisini korunması için bağışladı.

1500 millik bir macera yolu, 17 ulusal parkı birbirine bağlıyor: Göller Bölgesi’nden Beagle Kanalı’na kadar Patagonya’nın en eski ormanları, karla kaplı volkanları ve vahşi kıyı şeridini.
GANGWON BÖLGESİ
Güney Kore
Tapınakta kalmak, sahildeki tesisleri ve Olimpiyatlar

 

GANGWON 

Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan Gangwon Bölgesi’ne Seul’den ulaşmak, Incheon ve Gangneung arasındaki yeni iki saatlik hızlı tren sayesinde  çok daha kolay.

Yılboyu gidilebilen destinasyon, rafting ve tırmanış ile meşhur ve Doğu Denizi kıyı şeridi şık yeni mekanlarla canlanmış durumda: Lotte Resort Sokcho ve Richard Meier’in Seamarq Hotel’i. Bu arada, Seolraksan Ulusal Parkı’ndaki  dağlar, dingin Budist tapınaklarında konaklama fırsatı sunuyor, örneğin Woljeongsa gibi, ve ziyaretçiler Güney Kore tapınak yemeklerinin de tadına bakabiliyor.

CINCINNATI
Ohio
Üç yeni sahne nezihleşen bir bölgeyi canlandırıyor

 

cincinnati
Cincinnati’deki Over the Rhine mahallesi halihazırda, mikro bira fabrikaların, çiftlikten masaya restoranların ve merkeze bağlayan tramvay hattının ev sahibi. 2017 sonunda tiyatro sahnesi üçlemesi kültürel cazibesini artırdı.

1878’in simgesi Music Hall, Cincinnati Senfoni Orkestrası, Opera ve Balesi’nin de evi – 143 milyon dolarlık bir yenilemenin ardından yeniden açıldı. Yakınındaki Ensemble Theatre Cincinnati büyüdü ve Cincinnati Shakespeare Company de yeni yerine taşındı, sahneye son derece yakı olan koltuklarıyla izleyenleri tiyatronun içine çekiyor

BHUTAN
Lüks butik oteller, helikopter turları ve yeni bir havaalanı

 

BHUTAN
Bu sene Bhutan’da en iyi seyahat etme zamanı. Uzun bir bekleyişin ardından Six Senses beş lüks kulübesini açacak, ilk birkaçı 2018’in yaz aylarında diğerleri de yıl sonuna planlanıyor.

Diğer tarafta, Bhutan’lılara ait üç yapı, hepsi yeni ya da yenilenmiş, –Paro’da Nemjo Heritage, Thimpu’da Zhniwa Ling Ascent ve  Bumthang’da Ogyencholing Guest House—eklektik alternatifler sunuyor. Como Hotels, dünyadaki en uzak yerleşim yerlerinden biri olan Laya’da yeni altı günlük helikopter macerası paketini sunmaya devam edecek.

Ve nihayet, Yongphula Domestic Havaalanı bu sene içinde uçuşlarına başladığında, artık ülkenin vahşi doğusu da seyahat edenler için ulaşılabilir hale gelecek.
GLASGOW
İskoçya
Yeniden dirilen bir şehre viskinin dönüşü

 

glaskov
2025’e kadar Clyde Nehri çevresinde, aralarında birçok yeni otel, alışveriş merkezi ve mesken yerlerin de olacağı 250’den fazla mimari proje şekillenecek.

Ama şehirde herkesin ağzında viski lafı var: İskoçya’da açılacak 20 civarında damıtma tesisinden ikisi Glasgow’da yer alıyor –birisi de, şehirde 100 yıldır ilk defa açılacak ve Zaha Hadid’in Riverside Müzesi’nin yanında yer alan 12.3 milyon dolarlık Clydside Distillery.

Glasgow’un, 2017’nin yenilerinden, Bilson 11 gibi hem ekonomik hem heyecan verici restoranlarından İskoç mutfağına yeniden yorum getirirken, uluslararası lezzetler de Ramen Dayo –takdir edilesi bir ajitama (soya soslu yumurta) ve tomkotsu ramen sunuyor– gibi mekanlarda önümüze çıkıyor.

Yemek için tek bir yer seçmektense, yerel Glasgow Food Company’den bir tur alıp, hem viski hem yemek tadımı yapabilirsinzi.

EAST CAPE, LOS COBOS
Meksika
Cabo’nun güzel sahilinde tatil köyleri ve çiftlikler

 

EAST CAPE, LOS COBOS
Gürültülü Cabo San Lucas’dan millerce ötede East Cape of Cabo, eskiden balıkçı köylerinin uykucu sahil şeridi, şimdilerde ses getiriyor. Chileno Bay, gösterişli ve modern bir tesis, 2017’de açıldı; Four Seasons Residences Los Cabos at Costa Palmas’ın 2018’de açılması bekleniyor.

Okyanusta bol bol kite surf yapan var ve bölgenin çiftliklerinde etkileyici deneyimler yaşanıyor, ileri düzeyde yemek salonuna sahip, barı, aktiviteleri (yoga, hiking) ve ağaç evleri konaklama için ideal olan Acra Baja gibi.
TOP END
Avusturalya
Yöresel turizm patlaması

 

TOP END 

Avusturalya’nın uzak diyarı TOP END, -Kuzey bölgesinin en kuzey noktası- aborijinal toplumlarına yönelen bir turizm yükselişi deneyimliyor.

Aborijinler, 2017 DNA analizine göre dünyanın en eski medeniyetleri. 2017 Darwin Aborijin Sanat Fuarı da rekor sayıda kalabalığa şahit oldu, diğer yandan kamplar, turlar ve yöresel ortaklıklar da 2018’e göz kırpıyor. Kakadu Milli Parkı ve Arnhem Land’deki Aborijin topraklarına özel turlarıyla bilinen Venture North, kültürel deneyimler arayan, yerel taş sanatlarına meraklı ziyaretçiler için ikinci bir tur daha düzenliyor.

Diğer yandan Aborijinlere ait Pudakul Turları, timsah yatağı bir gölete altı odalık bir kamp açıyor. Bölgenin küçük şehirlerinden Darwin, Palmerston, Katherine, yeni pazarlar ve yerel merkezlerle, ziyaretçilerin bu koca bölgenin çeşitli kültürlerini deneyimleyecekleri alanlar açıyor.
KAMBOÇYA SAHİLİ
Kamboçya plajlarına yeni bir geçiş kapısı

 

kamboçya 

Angkor Wat hala Kamboçya’da en çok ilgi gören yer, ama yeni uçuşlar, gelişmiş havaalanı terminali ve yeni oteller, sahile daha çok insan çekiyor. Yeni rotalar ve Sihanoukville Uluslararsı havaalanı’na –beyaz kum sahillere bir geçit— daha fazla sayıda direk uçuş konulması havaalanının kapasitesini 2018’de iki katına çıkaracak yenilemelere de yol açtı.

Yeni oteller –dikkati çeken Krabey Adası’ndaki Six Senses ve Koh Russey’deki Alila Vilas, her ikisi de bu senen açılıyor ve dalışı, tuple yüzmeyi ve plaj/sahil hayatını çok daha ulaşılabilir hale getiriyor.

 

LIUWA OVASI MİLLİ PARKI
Zambiya
Uzak bir safari bölgesine ulaşım artık daha kolay

 

LUIWA OVASI MİLLİ PARKI
Zebralar, benekli sırtlanlar ve antiloplar, kar amacı gütmeyen African Parks organizasyonun 2003’ten beri süren koruma çabaları sonucunda vahşi hayatın yeniden oluştuğu Batı Zambiya’daki 900 bin dönümlük bu milli parkın sakinlerinden bazıları.

Liuwa’da ayrıca 300’den fazla kuş türü yaşıyor. Artık Lusaka ve Kalabo’dan düzenlenen direk uçuşlar sayesinde buraya ulaşmak daha da kolay. Park 2017’de ilk kalıcı kampı King Lewanika Lodge’u da açtı. Her Kasım, Afrika’nın en büyük ikinci antilop göçünü buradan izlemek mümkün.
BALTIMORE
Maryland
Kölelik karşıtını onurlandıran ve sanatla ışıldayan bir şehir

 

BALTIMORE Maryland
Büyüleyici Şehir, dolu kültürel takvimiyle, Maryland’de doğan kölelik karşıtı Frederick Douglass’ın 200. yaşgünü anısına yapılan, sergilerden biyografi imza gününe kadar çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Bir yandan da, genişletilmiş bir Light City (Işık Şehri) festivali Nisan ayında ışıklı sanat enstalasyonları ve performanslarla 14 mahallede gerçekleşecek. Sanat ve tarih meraklıları, şehrin ilk halka açık sanat müzesi arazisinde yer alan Hotel Revival’da kalabilir.

ESTONYA
Yeni ve yaratıcı bir ulusal ruhla büyük bir doğumgünü

 

tartu 

Estonya, 2018’de kuruluşunun 100. yılını, kültürel bir yeniden doğuşla kutluyor. Odak noktası, yeni açılan Estonya Ulusal Müzesi. Sovyet döneminden kalan bir havaalanının uçak pistinde kurulan 1160 foot uzunluğunda muazzam bir cam yapı olan müze, Tartu şehrinde.

Başkent Talin’de de yaratıcılık kendini gösteriyor: Telliskivi Creative City’deki bağımsız tasarım dükkanları, renove edilen 19. yüzyıldan kalma bir trenyolu fabrikası, ve Estonyalı genç şeflerin yerel mutfaktan örnekler sunduğu Leib ve Nola gibi restoranlar ve bira imalathaneleri heyecanlı deneyimler sunuyor.

 

GANSU
Çin
Tarihi İpek Yolu cazibeleri, artık elimizin altında

 

gansu
Çin’in hızlı tren rotasının batı kısımlarının son yıllarda açılmasıyla, bir anda Gansu’daki İpek Yolu güzellikleri çok daha ulaşılabilir oldu.

Zhangye Danxia Ulusal Jeolojik Parkı’ndaki  surreal gökkuşağı renkli dağlar, Gansu’nun başkenti Lanzhou’dan artık sadece üç saatlik tren yolculuğu mesafesinde, öncekine göre yarı yarıya daha az bu süre.

Daha ulaşılabilir hale gelen bir başka bölge de Çin Seddi’nin, Ming Hanedanı döneminde inşa edilen en batı noktası, 14. Yüzyıla ait Jiayuguan Kalesi. Dört yıl süren 290 milyon dolarlık restorasyonundan sonra çok daha ihtişamlı görünüyor.

SASKATOON
Kanada
Picasso çayırda

 

SASKATOON
Pablo Picasso, Georges Braque gibi 20. yüzyıl sanatının ağır toplarının artık, Remai Modern Museum sayesinde, Kanada’nın Saskatchewan bölgesinde bir evi var.

Saskatoon’un yeniden gelişen nehir kıyısının odak noktası olan müze, dünya çapında modernist bir mimariye ve 8 bin eserlik bir koleksiyona sahip. Uçakla gelen sanat hayranları şehrin yeni renove edilen (ve ödüllü) havaalanına gelecekler, ve yakında müzeye komşu olan 15 katlı Alt Hotel’de kalmaya başlayabilirler.
SEVILLE
İspanya
Bir sanatçının hatırası, Endülüs’ün canlı bir portresini çiziyor

 

SEVILLE İspanya
17. yüzyılda Seville, yaratıcılığın beşiğiydi, Diego Velazquez, Fracisco de Zurbaran ve 1 Ocak 1618’de şehirde vaftiz edilen Bartolome Esteban Murillo gibi sanatçıların eviydi.

Sekiz sergi, 30 konser, turlar ve sempozyumlardan oluşan Ano Murillo etkinlikleri, sanatçıyı ve şehri kutlamak için düzenleniyor. 405 yıl boyunca Palacio de las Duenas, İspanya’nın en önemli asilzadelerinden Alba Dükü’ne aitti ve daha çok yeni halka açıldı. Ziyaretçiler, Hotel Mercer’de kalarak saraylara layık bir lüksün ntadını çıkarabilirler.
PAPAGAYO YARIMADASI
Kosta Rika
Ekolojik cennete gösterişli bir değişim

 

PAPAGAYO YARIMADASI Kosta Rika 

Kuzey Pasifik sahilindeki bu 1400 dönüme yeni sahipleri 100 milyon dolardan fazla yatırım yapıyor, bunlra Aralık’ta açılan 181 odalı Four Seasons Resort Costa Rica, komşu ANdaz’da bir tatil köyü ve bir marina köyü de dahil.

Ayrıca doğaseverler için de bazı yenilikler var: 8 milden fazla manzaralı bir yürüyüş yolu; bunun yanı sıra Peninsula Papagayo Explorers Club, ziyaret edenlerin isteklerine özel aksiyon içeren macera paketleri hazırlıyor ve bir de 2018 sonunda bir papağan sığınağı açılacak.
BRANSON
Missouri
Varyete gösterileri ve lunapark eğlencesi

 

BRANSON Missouri
Ozark dağlarındaki bu kasaba, kendini bir üst seviyeye geçiriyor. Silver Dollar City adlı temalı lunapark, ahşap eğlence treni Outlaw Run’la çoktan dikkat çekti ve bahar aylarında da, dünyanın en dik ve hızlı dönen eğlence treni Time Traveler’ı açmayı planlıyor.

Ani düşüşler yaşamadan eğlenmeyi sevenler ise sahnelenen, country müziği ve lazerli ışık oyunları üzerine kurulu Haygood gibi gösterileri izleyebilir.
SAO TOME VE PRINCIPE
Kıymeti bilinmeyen cevhere yeni lüks kulübeler

 

SAO TOME VE PRINCIPE
Bu, eski Portekiz kolonisine, doğacılar tarafından AFrika’nın Galapagos’u deniyor. Beş yıl once, Afrika’nın batı kıyısı açıklarındaki bu ada, Unesco Biosphere Reserve olarak belirlendi, koruma altındaki vahşi hayata deniz kaplumbağaları ve 16 endemik kuş türü de dahildi. Yakınlarda, turizm, küçük Principe adasındaki iki yeni yapıyla daha lüks hale geldi: eskiden kakao üreten Roça Sundy isimli çiftlik geçen Haziran ayında açıldı ve Atlantik kıyısındaki 15 villadan oluşan Sundy Principe ise adadaki ilk beş yıldızlı konaklama yeri olacak.
BATI ALMAN EYALETLERİ
Alman toleransi ve teknolojisi

 

SAO TOME VE PRINCIPE
Federal Almanya, altı Müslüman üyesi de dahil, 2017’de aynı cinsiyetten olanların evliliğini yasallaştırmak için oylama yaptı. Aynı zamanda, hem politikacılar hem de seçmenler, ülkedeki 17 nükleer santrali 2022’de kapatmaya karar verdi. 2017’nin sağa yönelen genel seçimleri göç ve enerji tasarrufu konusunda bir gerileme potansiyeline işaret etse de, Alman toleransı ülkenin hiçbir yerinde batı eyaletlerinden daha fazla  canlı değil.

Jura Platosu’ndaki, 2017’de Unesco Dünya Mirası listesine giren Buz Devri’ne ait mağara çizimleri, dünyanın ilk, sıfır emisyonlu hidrojenle çalışan yolcu treninin Lower Saxony’de açılışı, yeni vaftiz edilen iki Viking yelkenlisinin Ren Nehri’nde yol alması ve tarihi Le Meridien Frankfurt’un 14 milyon dolara renove edilmesi ziyaretçi akınını daha da artıyor.

Ülkenin en büyük havaalanına –Frankfurt—2018’de Philadelphia, Phoenix ve San Diego’nun da aralarında olduğu bir dizi yeni uçuşlar başlayacak.

FIJI
Güney Pasifik’te bereket ve ilerleme

 

FIJI
2016’daki Winston Hortumu’ndan sonra özel sektörün yatırımlarıyla toparlayan Fiji, dört yeni otelle karşınızda. bunların arasında şaşırtıcı şekilde çok uygun fiyatlı olan 22 bungalow, 114 odalı Marriott Resort Momi Bay ve 140 dönümlük özel bir adaya kurulu Kokoma da var.

Nanuku gibi var olan resort’lar pipet, şampuan şişesi gibi plastiklerin tek sefer kullanımını yasaklayarak korumaya destek veriyorlar. Baharda Lindblad Expeditions/National Geographic Güney Pasifik’e bir dizi cruise gezisi yapmayı planlıyor, rotaya Fiji’nin daha az ziyaret edilen adaları Taveuni ve Beqa da dahil.

Fiji Havayolları da, 2017 sonbaharında San Francisco’dan Fiji Nadi Uluslararsı Havaalanı’na direk uçuşlar başlattı.
CHATTANOOGA
Tennessee
Güneyli bir şehir yeniden hayat buluyor

 

CHATTANOOGA Tennessee
Chattanooga, ABD’deki son derece hızlı internet hizmeti sunan şehir çapında bir fiber ağ hizmetine geçen ilk şehir olduğunda, çokuluslu şirketler buraya taşınıp hızlı bir büyüme ve gelişim sağladılar.

Renovasyonlar arasında, Tennessee Park’ta yeni yürüyüş yolları; yeni restoranlar ve tarihi Chattanooga Choo Choo’da müzik mekanları; ve bu yaz tekrar açıldığında bir amfi tiyatro ve Miller Parkı’nda dah afazla yeşil alan dahil. Yeni oteller, yüzyıl ortasından butik otel Dwell Hotel’den 260 odalı Westin’e kadar çeşitlilik gösteriyor.

Songbirds Gİtar Müzesi az bulunan ve vintage gitar koleksiyonuyla açılan müzik sahnesine ekleniyor.

New York Times’ın tavsiye ettiği ‘gidilecek 52 yer’in ikinci bölümünde yine birbirinden renkli ve çekici rotalar bulunuyor.

OSLO
Norveç,
Sahne ışıkları YEnilenen bir İskandinav başkentinin üzerinde

 

oslo
Norveç’in başkenti İskandinav güneşinin altında yerini almaya hazır. Yeni büyütülen Oslo Havaalanı’nda kapasite iki katına çıktı, hem yeşil hem yakışıklı/iyi görünümlü bir havaalanı kendisi.

Hızlı havaalanı trenleri, ziyaretçileri  bir çırpıda şehir merkezine atıveriyor. Bir yandan da mimari eserler çoğalıyor.

Ve yeni 5.5 mil uzunluğundaki kıyı şeridi Havnepromenaden, deniz suyuyla dolu bir yüzme havuzu, şık bir park ve Norveçli sanatçı Pushwagner’in renkli çalışmasının bulunduğu kapalı kaykay alanını içeriyor.

HONSHU BATI SAHİLİ
Japonya
Sanat fuarları ve yeni turlar

 

HONSHU BATI SAHİLİ
Japonya’nın dört ana adasından en büyüğü olan Honshu’nun batı sahili, birçok değişime şahit oluyor. Dünyanın en büyük sanat fuarı Echigo-Tsumari Sanat Trienali, Niigata valiliğinin 200 kasabasında gerçekleşiyor.

Remote Lands’de başlayan tur, ziyaretçileri Noto Yarımadası’na götürüyor. Konosaki kasabasında sahilin aşağısındaki sıcak termaldeki 8. yüzyıldan kalan Onsenji Tapınağı, her 33 yılda bir 11 başlı Kannon Buda’yı halka açıyor ve Nisan 2018’de dgörmek isteyenlere açık.

Geçen yaz seferlerine başlayan 30 yolculuk yataklı tren Alacakaranlık Eksperise Mizukaze ile ulaşabilirsiniz. AYrıca, belli bir bütçe dahilinde seyahat edenler için Marriott Japonya’da eçşitli oteller açtı, sahil şeridinin 20 mil içerisinde kalan Lake Biwa da buna dahil.

ARLES
Fransa
Provans’ın yeni kültürel beşiği

 

arles
Tarihi Provensal şehir, hayırsever Maja Hoffman tarafından kurulan disiplinlerarası sanat kampüsü Luma Arles ile uzun soluklu sanat işbirliklerine devam ediyor.

Proje çerçevesinde, önümüzdeki iki yıl içerisinde beş endüstriyel bina sanat galerisi, sergi salonu ve halka açık bir parka dönüştürülecek. Yaz aylarında açılması planlanan yeni bir sahne sanatları mekanı olan La Formation’a giden ziyaretçiler, geliştirilen Parc de Ateliers’yi de gezmek için ayarlamalar yapsa iyi olur.

183 foot uzunluğunda Frank Gehry tarafından tasarlanan kule, sergi, kütüphane, yemek mekanları barındırırken Camargue’nun de muhteşem manzarasını sunuyor.

KUELAP
Peru
Bulutlardaki kaleye yeni giriş

 

KUELAP
Macchu Picchu’ya yapılan gezilerde, yoğun turist trafiği sebebiyle yeni kısıtlamalar getirilmiş olsa da, turistler”kuzeyin Macchu Picchu”su diye anılan kuzey tarafına doğru yönlenmeyi düşünmeli: Kuelap, And Dağları’nın “Bulut Savaşçısı” diye bilinen kuzey insanları tarafından inşa edilmiş İnka dönemi öncesi bir yerleşkedir.

Duvarların içindeki şehir, yüzlerce daire biçimli eve ve seremoni binasını barındırır, deniz seviyesinden 10 bin feet yüksekte bir bulut denizinin üzerindedir. Etrafındaki ormanla kaplı dağlarla çevrelenmiştir.

Harabelere ulaşım, 2017’de açılan 2.5 mil uzunluğundaki teleferikle daha kolaylaşmıştır, ve en yakın kasaba olan Nuevo Tingo’dan buraya varış süresi arabayla 90 dakika iken, 20 dakikaya inmiştir.
DENVER
Colorado
Yeni bir sanat merkezi

 

DENVER Colorado
Denver merkezi, tam olarak Kreatif Bölge Altın Üçgeni, hızşa canlı bir sanat merkezi haline geliyor. Kirkland Museum of Fine & Decorative Art Mart ayında yeniden açılacak.

Eskisinde 3500 eser için yer vardı, şimdi 6 bin adet dünya çapında eser sergilenebilecek. Kirkland, Denver Art Museum da dahil olamk üzere birçok yüksek kalibreli müzeyle çevrili.Bir düzineden fazla sanat galerisi ise önemli çağdaş sanatçıların eserlerini sergiliyor.

Denver sanat hareketindeki en önemli faktörlerden biri, şehrin sanatçıların galerilere yakışır eserlerini sokaklarda halka sunmasya yönlendirmesi –Buna bir örnek Rob Reynold’ın “Ocean’s View adlı duvar resmi
KIGALI
Rwanda
Temiz ve sürdürülebilir –bir yeni Afrika modeli

 

KIGALI Rwanda
Rwanda’nın başkenti, Afrika’daki gelişimin modern, teknoloji merkezli bir modeli, Afrika’nın en turist canlısı yerlerinden biri olarak göze çarpıyor.

Sürdürülebilirlik çabaları arasında, tüm ülke çapında plastik poşet kullanımı yasaklaması var, ve bu tüm sokakları temizledi. Sahra Çölü’nün güneyindeki Afrika dahilinde açılan ilk Marriott ve Heaven Retreat gibi yerler lüks çıtasını yükseltiyor.

Ve güvenlikten endişe eden kadın ziyaretçiler için geçen yıl Rwnda rekor düzeyde düşük suç oranlarıyla dikkat çekti ve dünyada cinsiyet eşitliğinde beşinci sırada.

Belgrad
Sırbistan
Avrupa’nın parti şehir her zamanki gibi cıvıl cıvıl

 

belgrad
Şehrin kaotik ve şiddet içeren geçmişi hırpalanmış Sovyet devri binalarında görülen Belgrad, yükselişte olan enerjik bir şehir. Sava Nehri boyunda ihmal edilmiş bir bölge café’ler ve yiyecek karavanlarıyla bir gezinti yerine dönüştürüldü.

Yaz aylarında bölge, splavovi olarak bilinen tekne partileriyle coşuyor. Galerija Stab ve KC GRAD gibi bağımsız sanat galerileri ve performans mekanları eski endüstriyel binaları devraldı.

New York’tan yeni başlayan uçuşlar ve St. Regis gibi 2019’da açılması planlanan daha fazla sayıda otel açılması, artık partilere katılmanın daha kolay olduğu anlamına geliyor.

TAZMANYA
Şeytani ada Avusturalya’nın en iy şeflerine hitap ediyor

 

tazmanya
İstirideleri ve köpüklü şaraplarıyla tanınan Avustralya’nın en güneydeki eyaleti, artık patlama yaşayan mutfak tatlarıyla dikkat çekiyor. Yükselen yıldız şef David Moyle, 2015’te, 1920’lerden kalan Ford mağazasını restore edip açtığı, Avustralya’nın en gözde lokantalarından biri olan denize nazır Franklin’le duruma öncülük etti.

Diğer yeni oyuncular arasında, Melbourne’den gelen  ikilinin yerel Tazmanya tatlarını sunan Dier Makr ve Tazmanya’nın karanlık koloni günlerinden miras kalan bir 19. Yüzyıl tımarhanesine yeniden hayat veren çiftlikten-masaya servis veren Agrarian Kitchen Eatery & Store yer alıyor.
İZLANDA
Tüm adada lüks kulübeler

 

izlanda
İzlanda’nın turizmi zirvede mi? Daha fazlasını arayan ve lüks içinde seyahat etmeyi seven ve sadece İzlanda’da yaşanabilir deneyimler arayanlar için değil. Reykjavik’te 2018’de açılan Ian Schrager destekli Edition Hotel’den, şehirden 50 mil uzaktaki özel dağ kabini Trophy Lodge’a, lüks yapılar hızla artıyor.

Sıcak termal tesisi Blue Lagoon at Retreat Icaleand, Nisan 2018’de Blue Lagoon’da açılacak. Ayrıca kuzeydeki Troll Yarımadası’nda, eski bir koyun çiftliği olan Deplar Farm, maceraperestlerin helikopter kayağı yapabiliyor.
ROGUE NEHRİ
Oregon
Rogue NEhri ve Amerika’nın vahşi ve güzel manzaralı nehirlerinin 50 yılı

 

ROGUE NEHRİ Oregon
1968’de Kongre, Ulusal Vahşi Hayat ve Manzara Nehir Yasası’nı kabul etti ve derhal en muhteşem su yatağının sekiz bölümüne özel koruma sağladı. Bugün bu yasa nehirlerin 12.700 milini koruyor.

En erişilebilir olan nehirlerden biri – en başından beri listede olan- Grants Pass yakınındaki Oregon Rogue Nehri. Rafting gezileri, maceraperestleri Rogue’un yemyeşil ormanları ve canlı kanyonları arasında gezdiriyor, ve bir yandan da 40 mil uzunluğunda bir yürüyüş yolu da  sırtçantasıyla gezenler için var
LİTVANYA
Demokratik yıldönümü bir festival dönüşüyor

 

litvanya
Litvanya’nın devlet yapısı 13. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak 2018’de ülke bağımsız bir demokrasi olarak ayağa kalkışınının 100. yılını kutlayacak. Bağımsızlık yasası başkent Vilnius’da imzalandı, ortaçağ sokaklarında (bir Unesco Dünya Mirası alanı) Gotik, Rönesans ve Barok yapıların içiçe geçtiği tarihi merkezde.

Galve Gölü’ndeki bir adada Gotik kalesiyle Trakai, kentin butik ve kiliseleri şehirde mutlaka  ziyaret edilmesi gereken yerler. Ancak Litvanya, özellikle yıldönümü senesinde çok eğlenceli olacak… Etkinlikler arasında, binlerce şarkıcı, müzisyen ve dansçı tarafından gösteriler yapılacak Centenary Şarkı Yarışması da var.

BUFFALO
New York
Rust Belt şehrinde rönesans

 

litvanya
Azalan nüfusu, sert kışları ve başarısız spor takımları yüzünden küçük görülen kalan Buffalo, tarihi binalarını ve tahıl depolarını yeniden yapılandırarak büyük bir geri dönüş yapıyor.

Buffalo merkezi, kısmen sürekli genişleyen Canalside eğlence ve dinlenme kompleksi sayesinde, yeni yeme-içme mekanlarına  ev sahipliği yapıyor..

2017 yılında, üç yeni pub ve iki yeni lüks otel Hotel Henry ve Curtiss Hotel açıldı, Bu yıl, şehir merkezinde 43.000 metrekarelik, 27 milyon dolarlık yeni bir çocuk müzesi açacak ve Frank Lloyd Wright ‘ın tasarladığı iki bina, Graycliff ve Darwin Martin House renove edilecek.
LA PAZ
Bolivya
Gelişmekte olan bir şehirde yemekler yol gösteriyor

 

LA PAZ  Bolivya
Noma’nın ortaklarından Claus Meyer sayesinde La Paz’ın mutfakla ilgili saygınlığı hızla artıyor. Meyer’in trendsetter restoranları Gustu restoran ve Q’atu fırını, Bolivya ürünlerini ön plana çıkaran café, bar, yerel içki imalathanelerinin yanı sıra Ona ve Ali Pacha gibi yeni lüks mekanlara ilham kaynağı oluyor.

Mi Teleferico, havada kabloda ilerleyen yeni teleferik sistemi güvenilir ulaşım ve hayranlık uyandıran manzaralar sunuyor. VE tasarımıyla göze çarpan lüks otel Altu Qala, şehir merkezinin siluetini şereflendirecek.

PRAG
Çek Cumhuriyeti
Çek Cumhuriyeti bağımsızlığının 100. yılını kutluyor

 

prag
28 Ekim 1918’de Orta Avrupa’da bir ülke doğdu. Başkenti Prag, yıldönümünüü bir dizi konserler, etkinlikler ve sergilerle kutlayacak.

Çek Filarmoni Orkestrası, 3 EKim’de, Çek bestecilerin eserlerini öne çıkaracak, Mart’tan Ekim’e kadar “Founded 1918” isimli, ilk Çekoslovak Cumhuriyet’inden sanat eseri ve sembollerin görülebileceği  bir sergi Prag Kalesi’nde gerçekleşecek.

Bu yıl aynı zamanda, Prag Baharı’nın da 50. Yılı, bu da bir başka National Gallery sergisiyle anılacak.
EMILIA-ROMAGNA
İtalya
Bereketli topraklarda yemek ve sinema

 

EMILIA-ROMAGNA İtalya
Rimini sahil kasabasında, burada doğan Federico Fellini’nin ilk filmlerini izlediği Fulgor Theatre, Oscar ödüllü prodüksiyon tasarımcısı Dante Ferretti tarafından tasarlanan Casa del Cinema olarak (20 Ocak günü, Fellini’nin doğum gününde) yeniden açılıyor; büyük yönetmen adına  bir müze açılması konusu halen konuşuluyor.

Ve Bologna’nın hemen dışında, yemek severler, İtalyan mutfağına şapka çıkaran 25 dönümlük araziye yayılan Fico Eataly World’ün coşkusunu yaşıyor; Meyve bahçelerini, düzinelerce yemek atölyesini, 97.000 metrekarelik pazarı ve 40 civarında restoran ve yemek tezgahını yürüyerek veya özel tasarlanmış Bianchi üç tekerlekli bisiklet / alışveriş arabasıyla gezebilirsiniz

DISNEY SPRINGS
Florida
Sosisli yerine kokteyl

 

DISNEY SPRINGS Florida
Walt Disney World’ün hemen yan komşu mahallesi Downtown Disney, artık yenilenen ve yeniden tasarlanmış Disney Springs olarak bilinen, beklenmedik bir şekilde yetişkinlere yönelik bir yeme-içme merkezi.

Rick Bayless,  Masaharu Morimoto, Wolfgang Puck ve Art Smith, hepsi burada restoran açtı, Georges Miliotes bir şarap barı açıyor ilkbahar 2018’de, eyalette usta bir sommelier’nin idaresindeki tek bar olacak. BUtikler dolu, House of Blues var, ve gidilecek parti sayısı sonsuz –hepsi yetişkinlere Disney’I ziyaret etmeleri için tonal sebep.
MEGEVE
Fransa
Aile dostu, Fransız lüksüyle beraber

 

MEGEVE Fransa
55 odalı yeni Four Seasons Megeve oteli Pierre Yves Rochon tarafından tasarlandı ve sahibi BArones Rotschild’ın muhteşem sanat koleksiyonunu da içinde barındırıyor.

Kozaya benzer odaları ceviz panellerle kaplı, odun yakılan şöminelerini sadece bunları temizlemekle görevli şömine hizmetlileri temizliyor ve yakıyor. Izakaya tarzında restoranında sake ve günlük Japon bar yemekleri var.

Helikopter kayağı safariler yepyehni bir eğlence kaynağı. Megève’in 2020 yılına kadar yapımı devam edecek kayak tesislerine yaptığı 94 milyon dolarlık yatırım, yenilenen gondolaları, pist üzerinde iki yeni gençlik bölgesi ve iki mil uzunluğunda ormanlık bir toboggan parkurunu da içeriyor. Hepsi de 2017-2018 kayak sezonu içinde  açılacaklar.

CHANDIGARH

Hindistan
Yeşil bir şehir ve mimari meraklıları için Mekke

CHANDIGARH  Hindistan
Kuzey Hindistan’daki Chandigarh birçok gezginin radarına girmiyor, ama geniş caddeleri, yeşil alanları ve dikkat çekici mimari yapıları sonunda hakkettiği ilgiyi görüyor.

Capitol Complex, ünlü İsviçreli-Fransız mimar Le Corbusier tarafından yapılan hükümet binası 2016 ve 2017’da Unesco Dünya Mirası olarak belirlendi, bir başka ünlü mimar, Pierre Jeanneret’nin evi müze haline getirildi.

Şehrin dışında olanlar da var tabii: Lüks bir tesis olan ve etrafı 8 bin dönüm ormanla çevrilen The Oberoi Sukhvilas, Chandigarh, yeni açıldı ve çeşitli wellness programları sunan geniş spa’sıyla, kendi başına birçok ziyaretçi çekecek gibi duruyor.

 Kaynak :ahval

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here