Zonguldak’ta Madenciler Açlık Grevini Sonlandırdı

Paylaş

Zonguldak’ta ücretlerini alamayan maden işçilerinin yer altında başlattığı açlık grevi 11. gününde sona erdi.

Zonguldak’ta Kilimli ilçesindeki De-Ka ve Balçınlar Madencilik’te çalışan madencilerin maaşları firmaya kayyım atanması sonrası eylememe başlamıştı. İşçiler madenlerin yeniden açılmasını, 4 aylık ödenmeyen maaşlarını, işten çıkartılacaklarsa tazminatlarının verilmesini talep ediyor.

De-Ka madennin işçi temsilcisi Cemal Akın, Balçınlar Madencilik’in maden ocağında açlık grevini sürdüren 16 arkadaşlarının biraz önce madenden çıktıklarını, polis eşliğinde sağlık kontrolü için araçlara bindirildiğini söyledi.

Maden girişinde bulunan Cemal Akın, arkadaşlarıyla henüz görüşme olanakları bulunmadığı için nasıl bir anlaşma yapılıp ikna olduklarını bilmediklerini söyledi. Akın, “Arkadaşlarımız ikna olduysa, biz de oluruz” diye ekledi.

Akın gece saatlerinde iki arkadaşlarının daha rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını belirtti. Madende eylemi sürdüren 16 arkadaşlarının kaldığını söyledi.

Şimdilik anlaşma sağlandı

Eylemin bitirildiği saatlerde arkadaşlarının yapacakları açıklamayı beklediklerini söylemişti. Saat 16.00 sularında, açlık grevindeki arkadaşlarıla görüşen Akın, açlık grevini yapan arkadaşlarının maaşlarını aldıklarını. kendilerinin de 1000 lirası sosyal yardım, 1000 liresi ödenmeyen maaşlarından olmak üzere ödenecek parayı alacaklarını söyledi. Bu miktarın 350 lirası hafta içinde verileceğini belirtti.

Emniyet Müdürü Osman Ak’ın eylemin sonnlandırılması sonrası gerekli tüm görüşmeleri ayarlayacağı sözünü verdiği, ve madenlerdeki köürün satılmasının ardından maaşlarının tümünün ödeneceğinin kendilerine söylendiğini belirten Akın, “Salı günü yapacağımız görüşme sonrası her şey netleşecek. Bu eylemle sesimizi dulurduk” dedi.

Madenciler en son dün kayyımın 1750 liralık teklifi kabul etmemiş ve muhattaplarının Türk Taşkömürü Kurum (TTK) olduğunu söylemişti.

Ne olmuştu?

İki madende toplam 245 madenci çalışıyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu’ne ait rödevans sistemi ile çalışan madene 13 Nisan 2016’da “paralel” soruşturması kapsamında kayyum atanmıştı.

2016 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait maaşlarını alamayan işçiler 4 Nisan’dan beri işe gitmeme kararı almışlardı.

Mayıs ayı itibariyle dört aydır maaşlarını alamayan işçiler 18 Nisan’da önce kayyum heyetiyle daha sonra da kent yöneticileri ile görüşmeler yaparak haklarının ödenmesini istediler ancak bir sonuç alamadılar.

Yaklaşık 70 kişiyle başlayan açlık grevinde fenalaşanlar hastaneye kaldırıldı. 11. gün madende 16 eylemci kalmıştı.

Diğer madenciler de madenin başında arkadaşlarıyla birlikte eylemlerini 24 saat sürdürüyordu.

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here