Anasayfa Haber Eğitim Sen, üyesine sahip çıktı: “Eser öğretmen yalnız değildir”

Eğitim Sen, üyesine sahip çıktı: “Eser öğretmen yalnız değildir”

Paylaş

ADANA`da, Haziran Gezi  eylemlerine katıldığı için, `örgüt üyeliği` suçlamasıyla meslekten atılan eğitim emekçisi  Eser Çapar, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için Adana İdare Mahkemesi`ne başvuru yaptı.Eğitim Sen üyesi Çapar’a örgütü sahip çıktı. Güney Sanayi Çalışanları İlkokulu`nda görevli öğretmen Eser Çapar, 1- 16 Haziran 2013 tarihlerinde Adana`da ki gezi eylemlerini yönettiği iddia ediliyor.

Üç KESK üyesine de adli soruşturma açıldı, `terör örgütü Türkiye Komünist Partisi/Kıvılcım (TKP/K) üyesi oldukları, izinsiz eylem düzenledikleri ve polise direndikleri` iddiasıyla Adana 4`üncü Ağır Ceza Mahkemesi`nde dava devam ederken,  Eser Çapar ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB) idari soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından MEB Yüksek Disiplin Kurulu, Eser Çapar`a 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında, `Devlet memurluğundan çıkarma` cezası verdi.

 

 

“İptal edileceğini düşünüyoruz”

Ülke genelinde çok sayıda insanın Gezi Parkı eylemlerine katıldığını hatırlatan Eser Çapar, kendisinin de demokratik hakkını kullanarak gösterilerde yer aldığını, bu süreçte bir kez gözaltına alındığını ve hakkında Cumhuriyet Savcılığı`nca takipsizlik kararı verildiğini söyledi. İdari soruşturma sonrası MEB Yüksek Disiplin Kurulu`nun verdiği kararı değerlendiren Çapar, “Aslında verilen karar kamu çalışanlarını ve demokratik tepkilerini gösterenleri baskı altına almaya, sindirmeye yöneliktir. Karara karşı mahkemeye başvurduk. Kararın iptal edileceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Öğrencilerim sarılarak hasret gideriyor

İdari soruşturma açıldığında meslekten atılabileceğini hiç düşünmediğini vurgulayan Eser Çapar şöyle konuştu:
“Ben 17 yıllık öğretmenim. Bu yıl birinci sınıfları okutuyordum. `Kara haber tez duyulur` misali, karar tebliğ edilmeden önce haberi gelmişti. Bu öğrencilerimizi de velilerimizi de çok üzdü. Yerime bir öğretmen atandı. Ara sıra okula uğruyorum, öğrencilerim bana sarılarak hasret gidermeye çalışıyor. Zor bir durum oldu.” (Haber Eğitim-Sen Adana Şubesi İnternet sitesi)

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here