Anasayfa Haber 255 kişi hakkında açılan ,Taksim Gezi, direnişi davası 12 hazirana ertelendi.

255 kişi hakkında açılan ,Taksim Gezi, direnişi davası 12 hazirana ertelendi.

Paylaş

Gezi direnişi sırasında Bezmialem Valide Sultan Camisi’ne girdikleri için aralarında yaralıları tedavi etmek amacıyla hekimlerin de bulunduğu 255 kişi hakkında açılan davanın üçüncü duruşması görüldü.

Gezi direnişi sırasında Bezmialem Valide Sultan Camisi’ne girdikleri için aralarında yaralıları tedavi etmek amacıyla hekimlerin de bulunduğu 255 hakkında açılan davanın üçüncü duruşması İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, 22 sanık ve avukatları katıldı. Sanık savunmalarının ardından tanık olarak duruşmaya çağrılan dönemin Bezmialem Valide Sultan Camisi’nin imamı Halil Necipoğlu gelmezken, hakim, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 12 Haziran’a erteledi.

‘Gezi’nin hekimleri yargılanamaz’

Duruşma öncesi İstanbul Tabip Odası’nın çağrısıyla yurttaşlar, Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe’nin de destek verdiği eylemde, “Gezi hekimliği yargılanamaz” pankartı açıldı. Hekimler adına açıklama yapan Ümit Şen, bütün hekimlerin Gezi’de olduğunu söyledi. Şen, “Bu nedenle bizi de yargılayın ve bilin ki, her zaman düşünceleri, politik tutumları, cinsiyet ve cinsel yönelimleri, sosyal durumları ne olursa olsun, ayrımsız olarak tüm insanlara, sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz” dedi. İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez de, “Hekimlerin vazifesi nerede yaralı varsa onu tedavi etmektir. İnsanların denize girdiği boğulma tehlikesi yaşanması mümkün olan yerlerde eğitimli hekimler bekletilir. Vicdanlı bir hekim toplumsal, demokrat yürüyüşlere katılmalı. Gezi’nin hekimleri yargılanamaz” dedi.İSTANBUL (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here