Anasayfa Haber 29 Aralık grevi için istenen ‘Meslekten İhraç’ cezası MEB Yüksek Disiplin...

29 Aralık grevi için istenen ‘Meslekten İhraç’ cezası MEB Yüksek Disiplin Kurulunda reddedildi

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- KESK ve bağlı sendikaların, bölge illerindeki çatışmalar nedeniyle engellenen eğitim hakkının savunulması amacıyla 29 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirdikleri bir günlük grev, başta öğretmenler olmak üzere bir çok KESK üyesi için soruşturma gerekçesi yapılmıştı. Bu soruşturma sırasında MEB müfettişleri, her türlü yasa ve hukuk kuralını çiğnemiş, bazı illerde 29 Aralık grevine katılan öğretmenlerin için ‘meslekten ihraç’ teklifiyle disiplin cezası verilmesini istemişlerdi. Müfettişlerin ‘meslekten ihraç’ teklifleri nedeniyle MEB Yüksek Disiplin Kuruluna gönderilen dosyalar kapsamında Eğitim Sen, hakkında ihraç istenen üyeleri için savunma yaparak eylemin sendikal bir etkinlik olduğunu ve ceza verilemeyeceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde toplanan MEB Yüksek Disiplin Kurulu, müfettişlerin 29 Aralık grevi nedeniyle getirdikleri ‘meslekten ihraç’ tekliflerini inceledi. Yüksek Disiplin Kurulu tarafından değerlendirilen dosyalarda 29 Aralık grevine katılan öğretmenler için teklif edilen disiplin cezaları reddedildi.

İstanbul İl Disiplin Kurulu ‘Ceza Verilemez’ demişti

İstanbul İl Disiplin Kurulu da geçtiğimiz haftalarda yapılan başvurular üzerine 29 Aralık grevinin sendikal bir eylem olması nedeniyle bu greve katılan sendika üyelerine ceza verilemeyeceğini belirterek verilen cezaları kaldırmıştı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here