Anasayfa Ekoloji Bozcaada Ekoloji Filmleri Festivali İçin Hazır ya Siz?

Bozcaada Ekoloji Filmleri Festivali İçin Hazır ya Siz?

Paylaş

Çanakkale’nin Bozcaada İlçesi, diğer adalardan farklı olarak, tam beş yıldır belgesel festivali heyecanına tanıklık ediyor. Bu heyecanın nedeni, sadece filmler değil, filmlerin ekoloji ile ilgisi olması. Çünkü, Türkiye’de ekolojiyi kendisine dert edinen, gündem yapan sanat etkinlikleri neredeyse yok.

Elbette, ekolojik yıkımın en üst seviyelere ulaştığı bir coğrafyada, hem ekolojik tahribatı gösteren sanat üretimlerinin yeteri kadar olmaması hem de ekolojiye dair film festivallerinin az sayıda olması başka bir yazının konusu.

Bozcaada Belediyesi’nin sponsorloğunda gerçekleşen Uluslararası Ekoloji Filmleri Festivali’ne yerel halkın desteği de alkışlanacak cinsten. Festivalin dışardan gelen katılımcıları için yarı yarıya indirimli olarak kapılarını açan butik oteller,  uluslararası katılımcıları, filmlerin yönetmenleri ve basın çalışanlarını da ücretsiz olarak ağırlıyor.

Bu yıl beşinci kez gerçekleşecek olan Bozcaada Ekoloji Filmleri Festivali’nde (BİFED) göç, tarım ve gıda güvenliği teması öne çıkıyor. Her yıl uluslararası yarışma ve Gaia ödülleri adında iki başlıkta da yarışmalar düzenleniyor. Bu yılın finalist filimleri de izleyicilerini ile buluşmak üzere festival sıralamasında yerini aldı. Ayrıca yine geçen yıllarda olduğu gibi Panorama kategorisinde de gösterilecek filmlerle, festivalde dört gün boyunca 50’yi aşkın film Bozcaada’da sanatseverlerle buluşacak.

Festivalin koordinatörü Petra Holzer, festivale olan ilginin her geçen yıl arttığını söylüyor:

“Festivalde öğrenci filmleri ve uluslararası filmleri izlemek mümkün. Bu sene her yılkinden çok daha fazla ilgi var. Her yıl gelen film odaklarına göre tema da belirleniyor. Evet ekoloji odaklıyız. Ancak mesela bu sene, mülteciler, göç, tarım, tohum, gıda güvenliği gibi konular öne çıkıyor”

Festivalin 5’inci yılını kutladıklarına dikkat çeken Holzer’in son mesajı da, festivalin ilk yıllından beri dile getirdiği gibi barış mesajı gibi: “El ele verip başka bir dünyayı mümkün kılalım.”

Festivalde bu yıl da çocuklar için özel etkinlikler düzenlenecek. Bu atölyelerde, çocuklar, sadece filmleri izlemeyecek neredeyse bir okuma atölyesi gibi filmlerden faydalanacak.

Unutmadan hatırlatalım, festival bu yıl 10-14 Ekim’de düzenleniyor.

Bu kadar anlattıktan sonra BİFED 2014’ü takip eden yaşam savunucusu bir muhabir olarak, aklımda yer edinen filmlerden not aldığım sözler şöyle:

* İran yapımı Yeryüzünün Annesi filminden

Doğanın bize ihtiyacı yok.

Topraktan gelen toprağa düşer.

Yeryüzünün dili yok, olsa feryadı gökyüzüne ulaşırdı.

Halkın harekete geçmesi zafere götürür.

*Türkiye’den İtirazım Var filminden

Şehirlere hapsedilmiş doğa canlılarıyız.

*Kanada yapımı Yarının Gücü’nden

Enerjimizi tabiatla birleştirme zamanı.

Sivil itaatsizlikte güç var.

Kolombiya’da hükümet özel şirketlere satmak için halkın tarım arazisini çalıyor.

*Yükseliş filminden

Ruh bedene öyle susamış ki…

Dünya çıplaktır

*Türkiye’den Sıradışı İnsanlar’dan

Burası o kadar sıradışı bir yer ki buradaki insanların sıradışı işler yapması çok doğal.

*Biz İnsanlığız filminden

Yoksulluk arttıkça insanların çevreye yönelik katliamı artıyor.

Sessiz olmanızı istiyorlar oysa hakikat bizim sessizliğimizden daha güçlü.

*Başka’dan

Şehirden benim alabileceğim hiçbirşey yok.

Cenneti cehenneme çevirdiler.

(EMK)

Evrim Kepenek

İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği bölümünden mezun oldu, Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde eğitimine devam ediyor. Cumhuriyet, Birgün, Taraf, Jin News ve DİHA’da çalıştı.

EVRİM KEPENEK BİANET’DE YAZDI
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here