Anasayfa Emek 3 bin madenci direndi, kazandı

3 bin madenci direndi, kazandı

Paylaş

[Haber görseli]

21 SAAT SÜRDÜ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasa tasarısının, ‘TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir’ şeklindeki 58’inci maddesine tepki için kuruma bağlı maden ocaklarında gece 24.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, sabah ocaktan çıkmama eylemi başlattı.

t24’ün haberine göre, gündüz vardiyasında çalışan maden işçilerinin de destek verdiği eylem yaklaşık 2 bin maden işçisinin katılımıyla 21 saat sürdü.

SENDİKAYLA GÖRÜŞME

Maden işçileri, saat 05.00 sıralarında sendika temsilcileriyle yaptıkları görüşmenin ardından ocaklardan dışarı çıktı.

EYLEM SONA ERDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Ankara’da Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin ardından eylemi sonlandırdıklarını söyledi.

Maden işçilerinin ocaktan çıktığını ifade eden Demirci, “Ankara’da önemli görüşmeler yaptık. İşçinin derdini, eylemini anlattık. Görüşmeleri işçilere de anlatmak üzere Zonguldak’a geliyoruz. Türk-İş başkanı işçilere yapılan görüşmeleri anlatacak.” dedi.

MADDE İSTEDİĞİMİZ GİBİ DÜZENLENECEK

Mutlu: 58’nci madde bizim istediğimiz şekilde düzenlenecek GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu da maden ocağı önünde işçilere hitaben yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Şu anda yaptığımız mutabakat 58’nci maddedeki tasarı meclisten bizim istediğimiz şekilde TTK’nın sahaları kapsam dışına atılarak yeniden düzenlenmek şartıyla geçecek. Hükümet yetkilileri nezdinde bunun teminatı alınmıştır.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here