Anasayfa Haber 300’e Yakın Uluslararası Gözlemci Seçimi İzleyecek

300’e Yakın Uluslararası Gözlemci Seçimi İzleyecek

Paylaş

300’e yakın uluslararası gözlemci başta Diyarbakır, Van ve İstanbul olmak üzere, 19 ilde yarın yapılacak genel seçimi takip edecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1 Kasım’da adil, şeffaf ve demokratik bir seçimin gerçekleşebilmesi için uluslararası kamuoyuna yaptığı çağrıya karşılık geldiğini duyurdu.

HDP’den yapılan açıklamaya göre uluslararası bağımsız gözlemciler yarın yapılacak seçimi takip edecek.

TIKLAYIN – SEÇİMLERE GİDERKEN

Gözlemcilerin çoğunluğunu Avrupa’dan gelen parlamenter ve insan hakları aktivistleri oluşturuyor.

HDP’nin verdiği bilgiye göre, bağımsız gözlemciler arasında Fransa Sol Parti, Fransa Komünist Partisi, Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu, Katalan Meclisi parlamenterleri, Bask Aralar Partisi, Almanya Sol Partisi, Kıbrıs AKEL Partisi, Avrupa Parlamentosu Birleşik Sol Parti (GUE/NGL), İtalya Sendikalar Konfederasyonu (COBAS), Norveç Sosyalist Partisi, Norveç Kızıl Parti, Danimarka Sosyalist Halklar Partisi, Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak Partisi, İsveç Sosyal Demokrat Parti, İsveç Sol Partisi, İngiltere’den avukat ve sivil toplum temsilcileri ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminden Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) temsilcileri bulunuyor.

Ayrıca sendikacılar, yerel yöneticiler, avukatlar, gazeteciler, akademisyenler ve öğrenciler de heyetlerde yer alıyor. Bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here