Anasayfa Haber 31 Mayıs 1971 tarihinde Nurhak Dağı’nda katledilen devrimci gençlik önderleri Sinan Cemgil,...

31 Mayıs 1971 tarihinde Nurhak Dağı’nda katledilen devrimci gençlik önderleri Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan ve Kadir Manga İzmir’de anıldı.

Paylaş

31 Mayıs 1971 tarihinde Nurhak Dağı’nda katledilen devrimci gençlik önderleri Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan ve Kadir Manga İzmir’de anıldı.
680x680nc-izm-31-05-15-nurhak-anma1 Anmada, Sinan, Alparslan ve Kadir şahsında faşist darbelere karşı direnen devrimcilerin bugün metal işçilerinin hak mücadelelerinde, Gezi direnişinde Kobanê ve Rojava’da verilen özgürlük mücadelesinde yaşadığı belirtildi.
İzmir’de bulunan sivil toplum kuruluşları, 31 Mayıs 1971 tarihinde Nurhak Dağı’nda katledilen Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) önderlerinden Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alparslan Özdoğan’ı, katledilişlerinin 44’üncü yıldönümünde andı. Alparslan Özdoğan’ın Eski Buca Mezarlığı’ndaki mezarı başında düzenlenen anmaya, yurttaşların yanı sıra HDP İzmir Milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü ve Zeki Gül de katıldı. “Nurhaklarda yanan devrim ateşi sönmeyecek, unutmadık ınutmayacağız” yazılı pankart taşınan anmada, sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Onlara sözümüz devrim olacak” sloganları atıldı.

‘Onlar Gezi, Kobanê ve Rojava’da yaşıyor’

Anmada özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan İMECE Derneği üyesi Günseli Kaya, katledilen Sinan, Kadir ve Alparslan’ın siyasi yaşamını anlatarak, faşizmin karşısında onurlu bir duruş sergilediklerini söyledi. Onların mücadelesinin bugün de devam ettiğini vurgulayan Kaya, “Bugün Sinan, Alparslan ve Kadir kimliğinde faşist darbelere karşı direnen devrimcileri saygıyla anıyoruz. Onlar bugün metal işçilerinin hak mücadelelerinde, Gezi direnişinde Kobanê ve Rojava’da verilen özgürlük mücadelesinde yaşıyorlar. Unutmadık, unutturmayacağız” diye belirtti. Ardınan Alpaslan Özdoğan’ın ailesi adına konuşan İHD İzmir Şube yöneticisi Caner Canlı ise, ailenin anmaya katılan herkese teşekkür ettiğini belirterek, onların mücadelesini yaşatacaklarını dile getirdi.

Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü ise, onların tüm halkların özgürlüğü için mücadele ettiğini ifade ederek, mücadelelerinin bugün Kürt halkının özgürlük mücadelesine de örnek olduğunu söyledi. Anılarını ve mücadelelerini sahiplendiklerini de belirten Kürkçü,”Bugün Türkiye’de karanlık baskı ve yaygın tahakküm günlerinden sonra gözümüzü geleceğe çevirebiliyorsak böyle hayatlar var olduğu içindir. Onları saygıyla anıyoruz. Buraya gelen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here