Anasayfa Kültür-Sanat 34. İstanbul Film Festivali başladı

34. İstanbul Film Festivali başladı

Paylaş

200’ün üzerinde filmin gösterileceği Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları, Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Ulusal Belgesel Yarışması olmak üzere beş farklı kategoride 49 filmin yarışacağı 34. İstanbul Film Festivali’nin açılışı dün gece yapılan törenle yapıldı.

680x680nc-ist-040415-film-festivali3
200’ün üzerinde filmin gösterileceği, Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları, Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Ulusal Belgesel Yarışması olmak üzere beş farklı kategoride 49 filmin yarışacağı 34. İstanbul Film Festivali, Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenlenen törenle açıldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve festivalin sponsorluğunu üstlenen Akbank’ın ev sahipliğinde gerçekleşen törende festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür edildi. Törende, aralarında usta yazar Yaşar Kemal’in de bulunduğu bu yıl sinema ve kültür-sanat dünyasındaki kayıpların anıldığı bölümle devam etti. İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen “Sinema Onur Ödülleri”, Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş beş isme verildi. Festivalin ilk Onur Ödülü, filme çekilmiş 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabına girmiş, kaleme aldığı 60’tan fazla fotoroman, 500 bölümden fazla dizi senaryosu, yönettiği 40’a yakın filmle Türkiye’nin en üretken sinemacılarından, Ah Güzel İstanbul, Hep O Şarkı, Dila Hanım, Vesikalı Yarim gibi unutulmaz yapıtları izleyiciyle buluşturan Safa Önal’a verildi. Önal ödülünü oyuncu Türkan Şoray’dan aldı.

Diğer onu ödülü ise 1962’den beri Çiçek Abbas’tan Selvi Boylum Al Yazmalım’a 180’den fazla filme ve 70’i aşkın diziye müziğiyle ruh veren, kurucusu olduğu Moğollar’ın yanı sıra Barış Manço’dan Cem Karaca’ya pek çok müzikal işbirliği gerçekleştiren Cahit Berkay’a verildi. Diğer ödüller ise yönetmen Yılmaz Atadeniz, oyuncu Süleyman Turan ve Türk sinemasının önemli kadın oyuncularından Nebahat Çehre’ye verildi.

Açılış töreninin ardından 34. İstanbul Film Festivali, Ernesto Daranas Serrano’nun yönettiği Conducta (Hal ve Gidiş) filminin gösterimiyle başladı. Hal ve Gidiş festival sırasında Dünya Festivalleri bölümünde izleyicilerle buluşacak.

İstanbul Film Festivali, 19 Nisan’a kadar, 8 ayrı salonda gerçekleştirilecek 200’ün üzerinde filmin gösterimlerinin yanı sıra ücretsiz olarak gerçekleştirilecek usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri ile özel etkinlikler sunacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here