Anasayfa Haber 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı

34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı

Paylaş

34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Fuar Merkezi’nde okurseverlere kapılarını açtı. 15 Kasım’da sona erecek olan fuarda, çeşitli yayınevlerinden çıkan kitap ve dergi okurseverleri bekliyor.

TÜYAP’ta düzenlenen 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bugün okurseverlerle buluştu. ARAM yayınları, Ceylan Yayınları, Hrant Dink Vakfı Yayınları, Derleniş Yayınları, Evrensel Yayınları, Dipnot, Oraman Yayınevi (İran), Mondadorı Libri (İtalya) yayıncılığında aralarında olduğu 600’ün üzerinde yayınevi, kitapsever ve sektör temsilcisinin bir araya geldiği fuarın bu yılki Onur konuğu Romanya olurken, “Onu Çizeri” ise karikatürist Tan Oral oldu. Fuarda, devrimci liderlerin posterleri ile Suruç ve Ankara katliamında yaşamını yitirenler de unutulmadı.

Fuarda Hrant Dink Vakfı Yayınevi’nden çıkan kitap ve dergilerin bulunduğu standın başında duran Murat Gözoğlu, fuarda bulunmanın nedenini, “Ermenilerin de Türkiye’de yaşadığını bir şekilde hissettirmek” diye anlattı. Gözoğlu, Ermeni soykırımı ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerine dair kitaplarla fuarda bulunduklarını söyledi.

‘Emekçi ve ezilenlerle buluşmak istiyoruz’

“Ezilenlerden yana yaptığımız yayıncılığı ezilenlerle buluşturmak için buradayız” diyen Ceylan Yayınları çalışanı Gökhan Sofuoğlu, kitap fuarında emekçi ve ezilenlerle buluşmak istediklerini belirtti.

Evrensel Yayınları çalışanı Onur Öztürk, kitap fuarında Ankara katliamı, seçimler, ülkenin içinden geçtiği politik durumunu okuyuculara aktarmak için bulunduklarını belirtti.

‘Kürt edebiyatını topluma aktarmak için buradayız’

Fuarda yer alan bir başka yayınevi de Aram Yayınları oldu. Kitapseverlerle fuarda buluşan Aram Yayınları çalışanları da açtıkları standla kitapseverleri bekliyor. Aram Yayınları çalışan Engin Erden, “Yüzyıllara dayanan Kürt edebiyatını topluma aktarmak için buradayız” dedi.

Dipnot yayıncılık çalışanı olan Emir Ali Türkmen de, fuarda pazarın tekelleşmesi karşısında muhalif bir yayın çizgisinde yer almak için bulunduğunu söyledi. Toplumsal muhalefetin siyasal yaklaşımı çizgisinde yayıncılık yaptıklarını belirten Türkmen, yayınlarını okurseverlere aktarmak için fuarda yer aldıklarını ifade etti.

34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 15 Kasım akşamı 19.00 da son bulacak.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here