Anasayfa Gençlik 46. Yılın da Nurhak’da katledilen devrimciler Özdoğan, Manga, Cemgil ve Hüseyin...

46. Yılın da Nurhak’da katledilen devrimciler Özdoğan, Manga, Cemgil ve Hüseyin Cevahir anıldı anıldı

Paylaş

ANTEP – Nurhak Dağı’nda öldürülmelerinin 46’ncı yılında, Alpaslan Özdoğan, Kadir Manga, Sinan Cemgil 78’liler Derneği Antep Şubesi’nin gerçekleştirdiği basın toplantısında anıldı.

78’liler Derneği Antep Şubesi, Maraş’ın Nurhak Dağı’nda 46 yıl önce öldürülen Alpaslan Özdoğan, Kadir Manga, Sinan Cemgil’i andı. İHD binasında HDP ve ESP’nin desteği ile yapılan açıklamada, “31 Mayıs şehitlerini unutmadık, unutmayacağız” pankartı açıldı.

Toplantıda konuşan 78’liler Derneği üyesi Mehmet Erkek, “Haksızlığa karşı başkaldırı ruhunun öncüleri Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan, Kadir Manga yaşıyor. Hüseyin Cevahir yaşıyor. Onlar halkın faşizme karşı direnişini örgütleyen halk devrimcileridir. Emperyalist işbirlikçi kendisine direnen halkın öncü evlatlarına devrimcilere her zaman baskı işkence ve ölümü reva görmüşlerdir. Ancak onların bize bıraktığı miras devrimci idealler halkların özürlüğü için can da dahil her türlü bedelin ödenmesiydi. Onların bıraktığı miras eşitsizliğe adaletsizliğe ayrımcılığa ve sömürüye kaşı devrimci duruştan ödün vermemesiydi” dedi.

AYŞE DENİZ KARACAGİL DE ANILDI

Aynı zamanda Rakka’nın DAİŞ’ten kurtarılması hamlesinde yaşamını yitiren Gezi direnişçisi Ayşe Deniz Karacagil de ESP Antep İl binasında anıldı. Anmada “Devrimin çocuklarıyız Gezi’deyiz Rojava’dayız” pankartı açıldı.
dihaber

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here