Anasayfa Haber ”77. yılında Dersim Soykırımı ve Seyit Rıza’nın katledilmesini kınıyoruz”

”77. yılında Dersim Soykırımı ve Seyit Rıza’nın katledilmesini kınıyoruz”

Paylaş

Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği 78. yılında Dersim Soykırımı ve Seyit Rıza’nın katledilmesini kınadı.

 bild_klein
Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği 78. yılında Dersim Soykırımı ve Seyit Rıza’nın katledilmesini kınadı. Açıklamada, “Seyit Rıza ve 6 arkadaşının naaşı nerede” diye soruldu.

Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği 78. yılında Dersim Soykırımı ve Seyit Rıza’nın katledilmesini yayınladıkları açıklamalarla bir kez daha kınadı.

Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği açıklamasında, “Türkiye’de bir daha soykırımların yaşanmaması için, yöntemi ve tarzı ne olursa olsun, Dersim, Sivas, Maraş, Roboskî, Gazi, cezaevi katliamlarının yaşanılmaması için, Türk devletinin Dersim halkından, Kürt ve Alevi halkından özür dilemesi gerekiyor. Literatürde yeri varsa Dersim halkından özür diliyorum diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özrün gereklerini yerine getirmesi gerekiyor. Roboskî’de, Gezi’de katlettiği gençlerin hesabını vermesi gerekiyor” denildi.

85b31e556c728a141326b2cf8f977ccade37bb0d_1447579880

Açıklamanın devamında “Geçmişi deşmek, geçmişle hesaplaşmak, yüzleşmek aslında yeni geleceğe şekil vermek demektir. İnsan hak özgürlüklerinin yolu ancak ve ancak temiz, özgür bir toplumu yaratmaktan geçer. Bir daha Dersimlerin, Şengallerin, Halepçelerin, Enfallerin yaşanılmaması için bu 15 Kasım’da yüksek düzeyde haykırıyoruz. Seyit Rıza ve 6 arkadaşının naaşı nerede” ifadelerine yer verdi.

DERSİMLİLER VE KIZILBAŞ KÜRT ALEVİLER DEDELERİNİN MEZARLARINI İSTİYOR

Her iki kurumda yaptığı açıklamada “Türkiye, Seyit Rızaların idamından Dersim Soykırımına, 12 Eylül vahşetinden faili meçhullere, Roboski katliamına ve en son olarak Kobane’de yok edilmek istenen Kürt halkının katillerine verilen desteğe varıncaya kadar, bu karanlık tarihle yüzleşmeyi başarabilmelidir; çözümü ve toplumsal barışı ancak bu şekilde sağlayabilir” dedi.

Kurumlar, “Seyit Rızaların torunlarının 30 yıl önce başlattığı özgürlük yürüyüşü bugün Rojava başta olmak üzere, Kürdistan’ın tüm parçalarında, Kürt halkının statü elde etme ve özgür demokratik geleceğini inşa etme sürecine evrilmiştir” dedi.

Açıklamada, ‘Soykırım ve Katliamlar, Suruç, Ankara, Cizre, Silvan ve en son Paris’te devam ediyor’ denilen açıklamada, ‘Gerici, barbar çeteler ile bunlara destek veren faşist, ırkçı, inkarcı, soykırımcı ve katliamcı devletler mutlaka hesap vereceklerdir’ denildi.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin hala belli olmadığını ifade eden Dersimli kurumlar “Kızılbaş Kürt Aleviler bu mezarların bir an evvel bulunup, halka teslim edilmesini istiyor. Dersim gerçeğini kabul ettik demekle sorun çözülmüyor. Dersim Soykırımından dolayı özür dilemek ancak o katliamın mağdurlarına karşı yapılan haksızlıkları kabul etmekle ve gereğini yapmakla anlam kazanır” dedi.

Açıklamada, “Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği olarak, bir kez daha Pir Seyit Rıza ve birlikte idam edilen yoldaşları oğlu Resik Hüseyin, Şexanlı aşiret reisi Seyd Hüsen, Yusufan Aşireti’nin Reisi Kamer’in oğlu Fındık, Demanan Aşireti’nin Reisi Cebrail’in oğlu Hasan, Kureyşan Aşireti’nden Ulkiye oğlu Hasan, Mirza Ali’nin oğlu Ali’nin anıları önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here