Anasayfa Dergi 8 Mart Gece Yürüyüşü’nde binlerce kadın “Geceleri de meydanları da terk etmiyoruz”

8 Mart Gece Yürüyüşü’nde binlerce kadın “Geceleri de meydanları da terk etmiyoruz”

Paylaş
Kadınlar 15. Feminist Gece Yürüyüşü için İstanbul Beyoğlu’nda Fransız Kültür Merkezi önünde buluştu. Yürüş İstiklal Caddesi boyunca Tünel meydanına doğru yapıldı. Basın açıklaması Tünel meydanında okundu.

 

Bu gece İstiklal caddesi son yılların en geniş katılımlı eylemlerinden birine tanık oldu. Cadde kadınlarla ve sloganlarıyla doluydu.

Feminist Gece Yürüyüşlerinde olageldiği üzere farklı mesajlar içeren yüzlerce döviz taşındı.

bianet’in kadın çalışanları gece yürüyüşünde.

Basın açıklamasında dün 8 Mart’ı kutlamak için Ankara’ya giderken trafik kazası geçirerek hayatını kaybeden Türk Metal İşçisi kadınlar anıldı. Açıklamada hayatını kaybeden işçi kadınların adları okundu: Leyla Çiçek, Refika Barışsever, Özlem İnan, Fatma Hacıoğlu, Güleydan Sezer, Elvan Mutlu ve Leyla Yalçın.

Anılan diğer isim ise Aynur Özallı’ydı. Aynur Özallı boşandığı eski kocası tarafından bugün yani bir 8 Mart günü öldürüldü.

Günün “8 Mart’a saldırı” olarak tarihe geçen diğer olayı ise Bilgi Üniversitesi’nde kurulan 8 Mart standına yaklaşık 30 kişilik erkek grubunun saldırısı oldu. Açıklamada bu saldırı da kınandı.

Açıklamanın diğer vurgusu ise “8 Mart Uluslararası Kadın Grevi”ne verilen destekti. Arjantin’den İrlanda’ya, Meksika’dan Rusya’ya, İtalya’dan Güney Kore’ye kadar tüm ülkelerde atılan slogan tekrar edildi: “Hayatı durduruyoruz” ve “Silahımız dayanışmamızdır”.

Kadınlar ve translar olarak OHAL şartlarında da yine meydanlarda ve yan yana olduklarının altının çizildiği açıklamada “Erkek adalete ve erkek devlete hayır! Hak ve özgürlerimizin kırpılıp un ufak edilmesine hayır! Savaşa ve sınır ötesi operasyonlara hayır!” denildi.

Açıklama “Geceleri de meydanları da terk etmiyoruz” sözleriyle sona erdi. Ardından gece yürüyüşlerinde artık gelenekselleşen halaylar eşliğinde eğlenceye geçildi. Ardından Ritim Kolektif’in ve dj’ler Didem ve Haziran de sahne alacağı The Mekan’daki partiye geçildi.  (HK)

* Fotoğraflar: Haluk Kalafat

Haluk Kalafat

ODTÜ, Siyaset Bilimi mezunu. Üniversite yıllarında Abra ve Patika adlı dergilerin yayınlanma süreçlerinde yer aldı. Bir süre Sol Yayınları’nda editörlük yaptı. Gazeteciliğe GazetePazar’da başladı; ardından Hürriyet gazetesinde çalıştı. Daha sonra Habertürk – Yarın gazetesi, Picus Edebiyat Dergisi’nde, Sabah ve Habertürk dergi gruplarında çalıştı. 2011’den bugüne bianet haber sitesinde çalışıyor.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here