Anasayfa Forum 80’lik çınarın direnişi: Biz değil onlar gidecek

80’lik çınarın direnişi: Biz değil onlar gidecek

Paylaş

DİYARBAKIR (DİHA) – Cumhuriyet tarihinin en uzun sokağa çıkma yasağının yaşandığı Silvan’da 12 gün boyunca saldırılar altında bir çocuğuyla birlikte evini terk etmeyen 80 yaşındaki Nazime Çeliktemel, “Bu topraklar, bu evler bizim. Gitmesi gereken biz değil devlet güçleridir. Evimizi başımıza yıksalar da biz değil onlar gidecek” diyor.

“Bu topraklar, bu evler bizim. Terk etmesi gereken biz değil, devlettir” diyor, Diyarbakır Silvan’da 12 gün boyunca yoğun saldırılara direnerek, evini terk etmeyen 80 yaşındaki Nazime Çeliktemel. Evlendikten sonra Silvan’ın Mescit Mahallesi’ne yerleşen Nazime Çeliktemel, eşiyle birlikte inşa ettiği iki gözlü evini bırakmayarak saldırılara direniyor. 38 yıl önce hastalıktan eşi Mehmet Emin Çeliktemel’i kaybeden Çeliktemel, tek başına 7 çocuğunu zorluklar içinde büyütüyor. Tarla işlerinde çalışarak eşiyle inşa ettiği evinde çocuklarını büyüten Çeliktemel, her tarafı hatıralarla dolu evini bırakmıyor. Evinin eşinden kalan tek hatıra olduğunu söyleyen Çeliktemel, çocuk yaşta evlendiğini bu yüzden çocukluğunun, gençliğinin ve yaşlılığının Mescit Mahallesi’ndeki evinde geçtiğini anlatıyor.

‘Gitmesi gereken devlet güçleridir’

“Bu evin ve mahallenin sahibi benim. Bu evi üzerime yıkıp bana mezar etse de devlet, çıkmam” diyen Çeliktemel, mahallelerden çıkması gerekenlerin devlet güçleri olduğunu belirtiyor. 12 günlük yasak boyunca yaşadıklarını anlatan Çeliktemel, “Elektrik, su, ekmek yoktu. Silah ve patlama sesleri hiç kesilmedi. Evimize kurşunlar isabet ediyordu. Oğlumla kendimi korumak için silahların isabet edemeyeceği bir yerde olan odanın içine sığındık” diyor.

‘Evimi başıma da yıksalar terk etmeyeceğim’

Günlerce evde aç kaldığını söyleyen Çeliktemel, şeker ve tansiyon hastası olduğunu, silah ve patlama seslerin etkilendiği için sık sık sağlık sorunları yaşadığını aktarıyor. Tüm sağlık sıkıntılarına rağmen direndiğini ve evini terk etmediğini belirten Çeliktemel, “Evimi başıma da yıksalar terk etmeyeceğim. Terk etmesi gerekenler devlet güçlerinin kendisidir” diyerek, tepkisini dile getiriyor. Artık adalet ve barış istediklerini dile getiren Çeliktemel, “Yeter ölüm olmasın. Bu topraklarda artık bir kişinin parmağının dahi kanamasını istemiyoruz” diyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here