Anasayfa Forum 9 Bin 103 Polis Açığa Alındı

9 Bin 103 Polis Açığa Alındı

Paylaş
Emniyet Genel Müdürlüğü, “Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)” ile iltisakı veya irtibatı olduğu gerekçesiyle 9 bin 103 emniyet teşkilatı mensubunun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Kurumun resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, polislerin, 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname’nin 2. maddesinde zikredilen ve milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen örgütle bağlantılı olabileceği ifade edildi.

Toplam 273 bin 846 personeli var

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, 2 bin 523’ü amir olmak üzere toplam 12 bin 801 polisin açığa alınmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü 2017 performans programındaki rakamlara göre, kuruma bağlı toplam 273 bin 846 personel görev yapıyor.

81 kentte gözaltı operasyonu

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında dün 81 kentte operasyon düzenlendi.

Habere göre operasyon, “FETÖ’nün ‘Emniyet mahrem yapılanması’na” yönelik gerçekleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce 8 bin 500 polisle eş zamanlı olarak başlayan operasyonlarda 1120 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev, işyeri ve araçlarında arama yapıldı. DHA, aramalarda, “sahte kimlikler ve sürücü belgeleri, dijital materyal ve iletişimde kullanılan cihaz ve aparatlar, dokümanlar ve altın, döviz ve para bulunduğunu” yazdı. (AS)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here