Anasayfa Haber AB Bakanları Toplandı, Türkiye’ye Kesinti Masada

AB Bakanları Toplandı, Türkiye’ye Kesinti Masada

Paylaş

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin maliye bakanları, ülkelere ayrılacak 2018 yılının bütçesini görüşmek ve Avrupa Parlamentosu’yla gerçekleştirilecek arabuluculuk görüşmelerine hazırlanmak için bugün masa başında olacak.

Deutsche Welle’nin diplomatlara dayandırarak verdiği bilgiye göre AB maliye bakanlarının sunmayı planladığı öneri Türkiye’ye mali desteğin 67 milyon euro kısılması.

Ekim ayında gündeme geldi

AB devlet ve hükümet başkanları, Ekim ayında bir araya geldikleri zirvede Ankara ile gerilen ilişkiler nedeniyle mali yardımların azaltılmasını talep etmişlerdi.

Türkiye için 2014-2020 zaman diliminde AB’ye katılım öncesi mali yardım olarak kararlaştırılan rakam 4,5 milyar euro’ydu.

Avrupa Parlamentosu’nun 2018 yılı için toplam bütçe talebi ise 162 milyon 600 milyon Euro. Ancak üye ülkeler bunu 158 milyar 900 milyon euro’da tutmak istiyor. Bu nedenle toplantıların ardından arabuluculuk görüşmelerine başlanması planlanıyor.

Çavuşoğlu: Avrupa konseyine milletin parasını veremem

Türkiye ise tutuklu bulunan hukukçu Murat Arslan’a Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından ödül verilmesini protesto etmek amacıyla Avrupa Konseyi’ne yaptığı ödemelerde kesintiye gitmeyi planladığını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Ankara’da yaptığı açıklamada, atılmak istenen adıma tutuklu hakim Murat Arslan’a 2017 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verilmiş olmasını gerekçe gösterdi.

Çavuşoğlu, “Bylock kullanan bir kişiye ödül veren bir kuruma ilaveden milletin parasını veremem” şeklinde konuştu. (PT)

Kaynak: DHA, REUTERS, Deutsche Welle Türkçe

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here