Anasayfa Haber AB ilerleme raporu açıklandı: “Müzakereleri yeniden başlatın!”

AB ilerleme raporu açıklandı: “Müzakereleri yeniden başlatın!”

Paylaş

Avrupa Birliği Türkiye ilerleme raporunu açıkladı. AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Hahn, ‘Türkiye’de şiddetin tırmanması son bulmalı’ ifadesini kullandı.

 Avrupa Birliği, Türkiye ilerleme raporunu açıkladı. AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn tarafından açıklanan raporda, Türkiye’nin reform hızını yavaşlattığı ve insan hakları ile temel özgürlükler konusundaki çabaların yetersiz kaldığı belirtildi. Hahn, “Komisyon, Türkiye’de tırmanan şiddetin son bulmasını ve Kürt meselesinde çözüm için görüşmelere geri dönülmesini umuyor” ifadesini kullandı.

AFP’nin haberine göre, seçimden önce açıklanması beklenen, ancak ertelenen raporda Türkiye Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmak ve mülteci krizi konusundaki işbirliği için övüldü. İfade özgürlüğü konusunda “ciddi gerileme” olduğu ifade edilen raporda, yargının zayıfladığı belirtildi.
Raporda, PKK’ya karşı kapsamlı bir askeri operasyon başlatıldığını, Kürt Sorunu’nda çözüm sürecinin durma noktasına geldiği vurgulandı ve “Barış görüşmelerinin yeniden başlaması gereklidir” ifadesi yer aldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here