Anasayfa Haber AB Yüksek Temsilcisi Başkan Yardımcısı: “Siyasi diyalog süreci başlatılmalıdır”

AB Yüksek Temsilcisi Başkan Yardımcısı: “Siyasi diyalog süreci başlatılmalıdır”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanlarının gözaltına alınmasıyla ilgili olarak AB Yüksek Temsilcisi/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve Komisyon Üyesi Johannes Hahn tarafından yapılan açıklama:

Türkiye’nin güneydoğusunda Diyarbakır’da, demokratik yollarla seçilmiş belediye eş başkanları Sayın Gültan Kışanak ve Sayın Fırat Anlı’nın gözaltına alındığına dair endişe verici haberler alıyoruz.

Son 15 ay içinde Türkiye’nin güneydoğusunda şiddet hiç durmadı. Avrupa Birliği, kendi terör listesinde de yer alan PKK’nin Türkiye’nin güvenliği açısından arz ettiği ciddi tehdidi kesinlikle kabul etmektedir. Aynı zamanda, atılan tüm adımlar, Türkiye’nin de bir aday ülke olarak [uymayı] taahhüt ettiği hukukun üstünlüğü, yargı süreçleri ve temel haklara uygun olmalıdır.

AB, siyasi çözüm çağrısını yineler: silahlar bırakılmalı ve öncelikli olarak, durumdan etkilenen halkın seçtiği temsilcilerinin de katılımıyla, içeride bir siyasi diyalog süreci başlamalıdır. Siyasi çözüm, izlenecek tek yoldur.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here