ABD ve AB de Sur’da işlenen suça ortak

Paylaş

Devlet güçlerinin, ABD ve Avrupa ülkelerinden “Sivil halka karşı kullanılmaması” şartıyla aldığı tanklar ile Diyarbakır Sur’da sivil halkı ve yaşam alanlarını bombalamasına tepki gösteren ilçe halkı, devletin Sur’da işlediği suçlara ABD ve AB ülkelerinin de ortak olduğuna vurgu yaptı.

Tarihi direnişinin 68 gündür sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devlet güçleri, ABD ve Avrupa ülkelerinden “Sivil halka karşı kullanılmaması” şartıyla aldığı tanklarla sivil halkı ve yaşam alanlarını bombalıyor. Yaşam alanlarının ağır silahlarla bombalanmasına tepki gösteren Sur sakinleri, ABD başta olmak üzere Türkiye’ye silah satan ve mevcut duruma göz yuman ülkelerin tamamının yaşanan katliamlardan sorumlu olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu ülkelerini Türkiye ile birlikte uluslararası mahkemelerinde yapılanların hesabın vereceğini söyleyen Lalebey Mahallesi sakinlerinden Fesih Kaya, Türkiye’ye tank satan devletlerin bu tankların sivil halka karşı kullandığını bildiklerini ancak herhangi bir müdahalede bulunmadığını dile getirerek, “Sur halkı bu tanklara karşı gereken cevabı veriyor. Bugün Sur’daki direnişin silah ve tanklarla yapılan saldırıların en büyük cevabıdır. Bugün Sur’da yaşananlar uluslararası hukuka aykırı. Bu suça ABD ve NATO da ortaktır. Hem silah veriyorlar hem de göz yummuyorlar” dedi.

‘Sur’u ABD’nin ve AB ülkelerinin tankları terk edecektir’

Alipaşa Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Tayrak (38), tanklarla evlerin yerle bir edildiğini belirterek, Türkiye’nin savaş suçu işlediğini ifade etti. Sur’un 68 gündür bir kuşatma altında olduğunu söyleyen Tayrak, 5 çocuğuyla tank ve silah sesleri altında yaşadıklarını belirtti. Sur’u terk etmeyeceklerini vurgulayan Tayrak, “Yaşam alanlarımızı biz değil ABD’nin ve AB ülkelerinin suç işleyen tankları terk edecektir” diye konuştu. Türkiye’nin uluslararası sözleşmelere imza attığını ve bu çerçevede hareket etmesi gerektiğini dile getiren Tayrak, Türk devletine silah ve tank satanların da Sur’da yaşanan vahşet ve yıkımın ortağı olduğunu söyledi.

‘Çocukların oynaması gereken sokaklarda tanklar geziyor’

Yurttaşlardan Remziye Ay ise, tank saldırılarına inat evlerini terk etmeyeceklerini ifade etti. “Bugün dünyanın gözü önünde bir yerleşim yeri tank ve toplarla yok ediliyor” diyen Ay, tankları veren ülkelerini bu suça ortak olduğunu yineledi. Ay, “Bu savaş bitecek, buralar yine bizim olacak. Çocukların olması gereken bu sokaklarda tanklar geziyor. İnsan haklarında bahseden ABD ve AB ülkeleri bugün bu çocukların yaşam alanını savaş alanına çevirdiler” ifadesinde bulundu.

Yurttaşlardan Aynur Atman da, Suriçi’nde büyüdüğünü ve bugün büyüdükleri sokaklarda tankların gezdiğini belirterek, şunları ifade etti: “Biz barış istememize rağmen bize tanklarla cevap veriliyor. Bu tankları verenler hepsi yargılanacaklar. Bu kadar sivillin ölmesine neden olanlar bu tankları verenlerdir.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here